Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PONIEDZIAŁEK 11 LISTOPADA
Św. bpa Marcina z Tours
Św. bpa Jana Jałmużnika
Św. bpa Marcina z Tours
Św. bpa Jana Jałmużnika

Święto Niepodległości
Imieniny obchodzą:
Marcin, Bartłomiej, Teodor
 

„Chwila duchowości amazońskiej”. Ta towarzysząca synodowi inicjatywa budzi poważny niepokój

Data publikacji: 2019-10-11 10:00
Data aktualizacji: 2019-10-11 10:31:00
WIADOMOŚCI
fot. TT

Sieć instytucji kościelnych i charytatywnych, współpracujących w celu promowania spotkań poświęconych duchowości i kulturze rdzennej ludności Amazonii, organizuje w kościołach rzymskich liczne wydarzenia, budzące kontrowersje. W dużej mierze finansuje je episkopat niemiecki.  

 

„Amazonia: Casa Comun”, to inicjatywa promująca ponad 115 wydarzeń organizowanych przez luźną sieć grup powiązanych w różnym stopniu z Kościołem.

 

Do organizacji zaangażowanych w projekt należą grupy wspierane przez episkopaty krajów Ameryki Łacińskiej, dwie organizacje pomocowe i rozwojowe konferencji biskupów niemieckich oraz brukselska konfederacja grup sprawiedliwości społecznej.

 

W ramach wydarzeń towarzyszących „ojcom synodalnym” każdego ranka w kościele Santa Maria in Traspontina odbywa się spotkanie zwane „chwilą duchowości amazońskiej”. Prowadzi je grupa „wędrownych misjonarzy” zwanych „Equipo itinerante”. Lider opisał je jako „spotkanie, podczas którego ludzie chodzą razem i dzielą się swoimi doświadczeniami z Amazonii”.

 

Polega ono na śpiewaniu pieśni i dawaniu świadectwa dotyczącego różnych aspektów życia społeczności amazońskich. U stóp ołtarz umieszczono makietę z drewnianym czółnem i kontrowersyjną drewnianą figurą kobiety w ciąży, która jest traktowana zarówno jako symbol Maryi, jak i tradycyjny miejscowy symbol bogini Pachamama, czyli Matki Ziemi.

 

9 października podczas modłów uczestnicy wznosili figurę kobiety siedzącej w czółnie i odmawiali modlitwy: Ojcze nasz oraz Zdrowaś Mario.

 

W środku świątyni, oprócz plakatów z wizerunkami misjonarzy, którzy pracowali, a w niektórych przypadkach zmarli w Amazonii, pokazano także wizerunek kobiety, trzymającej z jednej strony małe dziecko, a z drugiej  karmiącej piersią zwierzę.

 

Spotkania duchowe wywołały liczne kontrowersje. Krytycy pytają, czy rytuały i pokazy są zgodne z teologią katolicką i praktyką liturgiczną. Ponieważ jednak inicjatywa „Amazonia: Casa Comun” jest luźno zorganizowana, nie można zidentyfikować osoby, do której należałoby kierować pytania – wskazuje portal catholicnewsagency.com (CNA).

 

Inicjatywa ma na celu „ukazanie różnych instytucji istniejących w regionie Amazonii, członków Kościoła lub powiązanych z nim osób, którzy przybyli do Rzymu” – powiedział krótko Mauricio Lopez, sekretarz generalny kościelnej sieci REPAM – głównego inicjatora Synodu Amazońskiego.

REPAM (Panamazońska Sieć Kościelna) jest jedną z 14 grup wchodzących w skład komitetu organizacyjnego inicjatywy „Casa Comun”, która według Lopeza ma być „wspólną przestrzenią i wspólnym kalendarzem” dla różnych grup do organizowania swoich wydarzeń, przy czym każda z grup ponosi odpowiedzialność za swoje czyny i zachowuje autonomię w zakresie organizacji własnych wydarzeń.

 

Lopez podkreślił, że każda grupa „przygotowała [swoje wydarzenie] zgodnie z tym, co robią ze społecznością, z którą pracują. Każdy przypadek jest inny i dzielą się różnorodnością, duchowością ze swojego kontekstu”.

 

Zauważył, że w regionie Amazonii istnieje około 390 różnych społeczności tubylczych, „a duchowość jest częścią każdej kultury”.

 

REPAM jest wspierana przez konferencje biskupów w Ameryce Łacińskiej. Określa się jako organizacja walcząca o prawa i godność rdzennych mieszkańców Amazonii. Członkowie tej sieci tak naprawdę przygotowali Instrumentum laboris czyli dokument roboczy na Synod Amazoński, sugerując uczestnikom synodu tematy, którymi winni się zająć. Prezydent REPAM, kardynał Claudio Hummes, pełni funkcję relatora generalnego Synodu Amazońskiego.

 

W wydarzeniach Casa Comun uczestniczy także Adveniat, latynoska organizacja charytatywna episkopatu niemieckiego. Adveniat opisuje swoją współpracę z REPAM jako partnerstwo. W 2016 r. grupa ta przekazała REPAM 3,2 mln euro na różne projekty w Amazonii. Adveniat i REPAM współpracowały również w celu lobbowania na niemiecki rząd w kwestiach związanych z Amazonią.

Inna niemiecka organizacja charytatywna episkopatu, to Misereor. Ona także wchodzi w skład „komitetu koordynującego” Casa Comun, podobnie jak Caritas International. Obie współpracują na podstawie „umowy o współpracy” na lata 2018–2020 zatwierdzonej przez biskupów niemieckich.

W 2018 r. Misereor przekazała 52,64 mln euro na finansowanie 337 projektów w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach, zgodnie ze sprawozdaniem rocznym. Sponsoruje także projekty w Afryce i Azji.

Misereor jest wymieniona jako współorganizator wielu miesięcznych wydarzeń wraz z REPAM i CIDSE, siecią europejskich i północnoamerykańskich katolickich organizacji „sprawiedliwości społecznej” z siedzibą w Brukseli.

 

Global Catholic Climate Movement (GCCM), to kolejna organizacja zaangażowana w Casa Comun. Globalny Katolicki Ruch Klimatyczny, Zakon Braci Mniejszych Franciszkanów i REPAM  zaplanowały ceremonię sadzenia drzew z występem rdzennej ludności, który miał miejsce w ogrodach watykańskich z udziałem papieża Franciszka w dniu 5 października.

 

W Casa Comun włączyła się również włoska grupa FOCSIV, międzynarodowa chrześcijańska organizacja wolontariatu oraz Międzynarodowa Unia Przełożonych Generalnych (UISG) i Talitha Kum, sieć sióstr zakonnych walczących z handlem ludźmi.

 

Źródło: catholicnewsagency.com

AS

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
IzajaszGB
Dziś rano rozważałem 14 rozdział Apokalipsy Św. Jana i w mojej Biblii Pierwszego Kościoła do wersetu 8 na dole strony jest taki komentarz: Za najgorszy przejaw rozwiązłości uznane jest w Biblii oddawanie czci różnym bożkom zamiast jedynemu Bogu. Hmm....
Wojtek76
Przykro o tym pisac,ale furtke w kosciele dla takich praktyk pogańskich otworzył papież JPII.To on wposcil polnagich indian ze swoimi bożkami do Watykanu.To JPII pozwolił na takie luzne modlitwy zachaczające o bałwochwallstwo.Ekumenizm zbiera swoje owoce.
trooper
"każde z tych wezwań ukazuje wstydliwość, czystość, skromność" Maryja się chlubiła a nie wstydziła bycia tą, która urodzi Mesjasza.
G
Odmawiajcie codziennie różaniec aby przez Matkę Bożą przeblagać Pana Boga za te wszystkie bluznierstwa..tylko Ona podtrzymuje jeszcze Jego ramię
Second
@Flower77 A skąd wiesz, że Bóg popiera figurki w naszych kościołach? Według Pisma nie popiera żadnych, bo Jest Bogiem żywym.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY