Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
08   KWIETNIA   2020 r.
Św. Dionizego z Koryntu
Św. Waltera, opata
Św. Dionizego z Koryntu
Św. Waltera, opata
Imieniny obchodzą:
Emma, Julia, Seweryn
 
Polonia Christiana nr 16       CYWILIZACJA
Gianfranco Amato

Cień szariatu

Cień szariatu

Hamilton Burns WS, Solicitors & Solicitor Advocates to pierwsza brytyjska kancelaria prawna specjalizująca się w prawie islamskim. Pomysł jej powołania narodził się w szkockim Glasgow i stanowi najnowszy alarmujący sygnał dotyczący rozprzestrzeniania się szariatu w Zjednoczonym Królestwie.

Nie wszystkim jest znany fakt, że na mocy ustawy obowiązującej już od 14 lat (Arbitration Act z 1996 r.) pozasądowe stosowanie szariatu w sprawach dotyczących praw rodziny (rozwody i opieka nad dziećmi) oraz kwestii gospodarczo-finansowych jest dzisiaj w Wielkiej Brytanii w pełni uznawane. Właśnie w następstwie tej ustawy powstał Muslim Arbitration Tribunal (Muzułmański Trybunał Arbitrażowy), którego orzeczenia mają moc prawną na równi z wyrokami wydawanymi przez zwykłe sądy Jej Królewskiej Mości. „Sądów islamskich”, wyrokujących w sprawach pozostawionych w taki czy inny sposób do dyspozycji stron, jest obecnie ponad osiemdziesiąt, a ich liczba wciąż gwałtownie rośnie.

Znamienne, że do takich sądów odwołuje się także coraz więcej niemuzułmanów, których przyciąga nieformalny charakter stosowanych przez nie procedur, uważany za less cumbersome (mniej uciążliwy) w porównaniu z brytyjskim systemem prawnym.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj