Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
28   STYCZNIA   2021 r.
Św. Tomasza z Akwinu, Doktora Kościoła Bł. Juliana Maunoir
Św. Tomasza z Akwinu,
Doktora Kościoła
Bł. Juliana Maunoir
Imieniny obchodzą:
Tomasz, Julian
 
Polonia Christiana nr 76       TEMAT NUMERU: BISKUP PŁAKAŁ, GDY KONSEKROWAŁ

Co buduje dziś Watykan?

Co buduje dziś Watykan?

Świątynie wznoszone z inicjatywy i z pomocą Stolicy Apostolskiej powinny stanowić dla całego Kościoła wzór do naśladowania. Niestety, dwa duże projekty Watykanu, zamiast budzić w sercach katolików radość i podziw, wywołują raczej poważne obawy.

 

Na początku lutego 2019 roku papież Franciszek gościł w Abu Zabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, gdzie spotkał się z wielkim imamem egipskiego Uniwersytetu Al-Ahzar, Ahmadem at-Tayeebem. Owocem tego spotkania, oprócz podpisania deklaracji znanej jako Dokument o ludzkim braterstwie dla pokoju światowego i współistnienia, zawierającej niezwykle kontrowersyjne zapisy, które w ocenie konserwatywnych biskupów i teologów mogą stać w sprzeczności z nauczaniem Magisterium, było też powołanie przez papieża Wyższego Komitetu Ludzkiego Braterstwa.

 

Sztandarowym projektem tegoż komitetu jest budowa tak zwanego Domu Rodziny Abrahamowej wedle projektu tanzańsko-brytyjskiego architekta, Davida Adjaye. W roku 2022 na wyspie Saadiyat w Abu Zabi mają zostać otwarte trzy świątynie: kościół katolicki, synagoga i meczet. Wszystkie będą do siebie bardzo podobne: prostokątne bryły tej samej barwy i wielkości, różniące się z zewnątrz szczegółami elewacji, a wewnątrz – wszystkie podobnie puste. Łączyć je będzie wspólny ogród i dodatkowy budynek mający stanowić miejsce spotkań.

 

Gdy w kościele celebrowana będzie Najświętsza Ofiara, tuż obok muzułmanie będą się modlić wersetami Koranu – księgi przepełnionej czystą nienawiścią do chrześcijan. A to wszystko w stolicy państwa, którego prawo za przejście muzułmanina na katolicyzm przewiduje karę śmierci.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj