Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
WTOREK 15 PAŹDZIERNIKA
Św. Teresy z Avila, Doktora Kościoła
Św. Aurelii, pustelnicy
Św. Teresy z Avila, Doktora Kościoła
Św. Aurelii, pustelnicy
Imieniny obchodzą:
Teresa, Jadwiga, Eustachy, Tekla
 

Co dalej z procesem kanonizacyjnym bł. ks. Jerzego Popiełuszki? Wyjaśnia ks. prof. Józef Naumowicz

Data publikacji: 2017-12-14 07:55
Data aktualizacji: 2017-12-14 10:37:00
RELIGIA
Obraz beatyfikacyjny Jerzego Popiełuszki (autorstwa Zbigniewa Kotyłło; fragment). By Zkoty Derivative work: TharonXX [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych wciąż bada cud, który wydarzył się w 2012 roku w podparyskiej diecezji Créteil. Sprawa pozostaje aktualna i nie ma poszukiwań nowego cudu za wstawiennictwem bł. ks. Jerzego Popiełuszki – mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Józef Naumowicz, notariusz procesu kanonizacyjnego bł. ks. Jerzego Popiełuszki, dementując spekulacje, które pojawiły się w związku ze śmiercią François Audelana, uzdrowionego pięć lat temu z choroby nowotworowej za wstawiennictwem polskiego kapłana.

 

Do tej pory kongregacja nie wskazała podstaw do nie uznania tego cudu. Wszystko wskazuje na to, że nie ma żadnego związku między chorobą, z której został uzdrowiony a tą, na którą zmarł François Audelan – wyjaśnia ks. prof. Józef Naumowicz, notariusz procesu kanonizacyjnego bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Przypomina też, że po zakończeniu diecezjalnego etapu procesu, który odbywał się w diecezji Créteil, na terenie której wydarzył się cud, obszerna dokumentacja z nim związana została przekazana do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

 

Zgodnie z procedurą, dokumentacja najpierw jest analizowana pod kątem formalnym, a następnie jest przekazywana do badania komisji lekarskiej i teologicznej. Ze względu na obszerność dokumentacji, która liczy znacznie ponad 1000 stron i dużą liczbę badanych spraw, procedura ta zajmuje sporo czasu. Powinniśmy spokojnie czekać i modlić się w tej intencji – tłumaczy ks. prof. Naumowicz. Podkreśla też znaczenie kanonizacji, która rozszerzy kult błogosławionego, gdyż formalnie jest on dziś czczony jedynie lokalnie.

 

François Audelan przez 11 lat cierpiał na nietypową białaczkę, odporną zarówno na chemioterapię jak i przeszczep szpiku kostnego. 14 września 2012 roku ks. Bernard Brien, rówieśnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki (obaj urodzili się 14 września 1947 r.), udzielił sakramentów ciężko choremu 56-letniemu mężczyźnie i modlił się o jego uzdrowienie za wstawiennictwem polskiego męczennika. Tego samego dnia chory odzyskał przytomność i dobre samopoczucie, a lekarze, po wykonaniu serii badań, nie stwierdzili znamion wcześniejszej choroby. François Audelan zmarł w wieku 61 lat na początku listopada 2017 roku. Jego pogrzeb odbył się 8 listopada w Créteil pod Paryżem.

 

 

KAI

MWł

 

 

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Slawomir Tomasz Roch
Bl.ks. Jerzy Popieluszko meczenniku w walce o prawde i wolnosc modl sie za nami abysmy wiedzieli jak postepowac mamy! Dzis kochany ks. Jerzy walczymy z gwaltownie rozwijajaca sie demoniczna ideologia gender, ktora rozlewa sie po calej Europie i mackami tyka ojczyzny drugiej naszej. Wspomagaj nas nieustannie bl. Jerzy, bysmy w narodzie przez Twoje meczenstwo odwaznie dawali swiadectwo wiary i milosci Boga i czlowieka.
iskierka
Ale wstyd dla Kościoła. I w życiu i w śmierci Świętego Jerzego Popiełuszki jest problem dla urzędników kościelnych. To ZNAK , że jest to Prawdziwy Święty. A w szczególe to w Nowym kościele nie ma potrzeby wykazania heroiczności cnót i zaistnienie prawdziwego CUDU (który zawsze może okazać się wątpliwy albo wymuszony przez rzeczywistość - dla potrzeby w imię ważnych powodów. Kto to sprawdzi ? Komisja?) Przykład: Św.Hildegarda ,reklamowany obecnie przez Papieża Fraanciszka św. Piotr Kanizjusz ?