Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
06   LIPCA   2020 r.
Św. Marii Goretti, męczennicy
Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
Św. Marii Goretti, męczennicy
Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
Imieniny obchodzą:
Dominika, Łucja, Teresa
 
Polonia Christiana nr 55       POLSKA
Marcin Austyn

Co się skrywa Za życiem?

Co się skrywa Za życiem?

Po co nowy, rządowy program, skoro wprowadzone w nim naprędce ułatwienia można było załatwić bez specustawy? Może po to, by „kupić” opinię publiczną jednorazowym zasiłkiem za urodzenie chorego dziecka w zamian za przemycenie dwóch tysięcy nowych etatów urzędniczych? Przede wszystkim jednak program nie rozwiązuje najpilniejszej potrzeby – dzieci nadal będą zabijane w łonach matek.

 

Kiedy w październiku 2016 roku większość sejmowa wyrzucała do kosza obywatelski projekt Stop aborcji, premier Beata Szydło złożyła obietnicę, iż do końca tego samego roku jej rząd przygotuje program wsparcia dla rodzin i dla matek, które zdecydują się na urodzenie i wychowanie dzieci z tak zwanych trudnych ciąż. Program wsparcia dla rodzin, które wychowują dzieci niepełnosprawne. Program wsparcia dla kobiet, które zdecydują się donosić ciążę i urodzić dziecko nawet w najtrudniejszych dla siebie sytuacjach, zarówno jeżeli chodzi o wszystkie kwestie związane z opieką zdrowotną, opieką prenatalną, jak i później opieką nad urodzonym dzieckiem – mówiła premier. Ponadto miała zostać przeprowadzona kompleksowa, szeroko zakrojona społeczna akcja informacyjna wspierająca i promująca ochronę życia. Co udało się zrealizować?

Ustawa wprowadzająca program Za życiem wzbudza niepewność co do celów, jakim ma służyć. Okazuje się bowiem, że obowiązujący od początku roku 2017 program – prócz jednorazowego zasiłku w wysokości czterech tysięcy złotych za urodzenie chorego dziecka – nie oferuje rodzicom zbyt wielu nowatorskich rozwiązań. Ustawa określa jedynie ogólnie „uprawnienia” kobiet w ciąży i rodzin do wsparcia w zakresie dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej, czyli zapewnienie dostępu do informacji dotyczących rozwiązań wspierających rodziny oraz kobiety w ciąży, zapewnienie dostępu do diagnostyki prenatalnej, a także zapewnienie odpowiednich świadczeń opieki zdrowotnej dla kobiety w okresie ciąży, porodu i połogu, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet w ciąży powikłanej oraz w sytuacji niepowodzeń położniczych. Szczegółowe rozwiązania ustawa zaleca wprowadzać w przepisach odrębnych.


W ustawie tej rząd zapewnił też dostęp do poradnictwa w zakresie rozwiązań wspierających rodzinę i jednorazowego świadczenia z tytułu urodzenia dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka bądź w czasie porodu. Dalej w regulacji mowa jest o zapewnieniu odpowiednich świadczeń opieki zdrowotnej i dostępu do usług koordynacyjno‑opiekuńczo‑rehabilitacyjnych. Do tego trzeba dołożyć możliwość przeprowadzenia porodu w szpitalu III poziomu referencyjnego oraz dostęp do innych świadczeń, w tym w zakresie wspierania rodziny i pieczy zastępczej.

 


Gwarancje czy czysty PR?

To oczywiście wyciąg z zapisów ustawy wprowadzającej, który jednak celnie obrazuje zawarty w niej PR‑owski mechanizm. Oto świadczenia zdrowotne, które do tej pory były matkom (i małym pacjentom w ich łonach) należne, teraz zostają opatrzone specjalną rządową gwarancją. Dzięki jednej decyzji rządu dotychczasowa opieka ma się stać lepsza, bardziej dostępna, a kolejki, które przecież można było ominąć ministerialnym rozporządzeniem, staną się ustawowo krótsze.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie