Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 23 MAJA
Św. Leoncjusza, biskupa
Św. Leoncjusza, biskupa
Imieniny obchodzą:
Emilia, Iwona, Iwa
 

Co wolno a czego nie wolno egzorcystom? Powstanie specjalna instrukcja

Data publikacji: 2019-03-14 13:00
Data aktualizacji: 2019-03-14 13:53:00
WIADOMOŚCI
fot.Myriams-Fotos/pixabay.com.pl

Jednym z tematów obrad 382. Zebrania plenarnego KEP w Warszawie były sprawy związane z pracą egzorcystów, co przedstawił bp Andrzej Czaja, stojący na czele Komisji Nauki Wiary. Zapowiedział, że Komisja przygotuje specjalną Notę dla egzorcystów, która w szczegółowy sposób będzie wskazywać „co egzorcyście wolno a czego nie wolno”. Powołany też zostanie w Katowicach ogólnopolski ośrodek formacji dla egzorcystów.

 

Przedmiotem mojego wystąpienia na forum Episkopatu były sprawy związane z pracą niektórych egzorcystów, mamy bowiem do czynienia z pewnymi praktykami, które niepokoją – powiedział bp Andrzej Czaja. Dodał, że egzorcyści powinni ściśle współpracować z zespołami psychologów. Powinni też rozpoczynać właściwy obrzęd egzorcyzmu dopiero po uprzednim wykluczeniu przez specjalistów zaburzeń osobowościowych bądź psychicznych u osoby, która o to prosi.

 

Biskup zaproponował, by powołać zespoły psychologów, które działałyby na szczeblu każdej diecezji, a z którym współpracowałby egzorcysta. Mogłyby to być np. poradnie psychologiczne współpracujące z egzorcystami. Taka poradnia kierowałaby danego człowieka do egzorcysty, ale dopiero po wcześniejszym wykluczeniu zaburzeń osobowościowych i psychicznych. Natomiast gdyby osoba potrzebująca najpierw zgłosiła się do egzorcysty, ten w pierwszym rzędzie kierowałby ją na badania diagnostyczne w zespole psychologów.

 

Z kolei ogólnopolski ośrodek formujący egzorcystów miałby powstać w Katowicach.

 

Bp Czaja zaznaczył, że niektórzy egzorcyści nie działają wciąż jeszcze wedle „Wskazań Konferencji Episkopatu Polski dla kapłanów pełniących posługę egzorcysty” wydanych w 2015 r. Jego zdaniem Komisji nieraz niepokojące są praktyki związane z modlitwą o uwolnienie. – Całe szczęście, że mamy dziś dokument „Posługa uwalniania” przygotowany przez Komisję Doktrynalną Międzynarodowych Służb Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym, w świetle którego to wszystko można zweryfikować – dodał biskup.

 

KAI

TK

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
PioN
Boże Wszechmogący!!!! Uczyń Egzorcyzm nad Każdym Kapłanem, nad którym w dobrej wierze został wezwany Duch Święty aby kapłan Go otrzymał. Duchu Święty Boże, Ojca i Syna, płomień Mocy Miłości Bożej - prosimy - aby odróżnił i rozdzielił Pasterzy od Wilków, a Obłąkanym duchowo otworzył drogę do Prawdy o którą szczerze prosili przy święceniach. N.S.J. nie pozostawiaj uwięzionych bez obrony i uwolnienia .....
X
Moim zdaniem to nie jest dobry ruch ,egzorcyści itak kierują przychodzących do nich ludzi do psychologa czy psychiatry więc wprowadzanie dodatkowych przeszkód da dla Złego fodatkoey czas na poradzenie sobie z biednym opętanym człowiekiem który być może miał tylko jedną szansę prosić o pomoc. Tak myślę ,że pewnie takiemu opętanemu ciężko prosić o pomoc to przecieżtaki opętany jest jak zkneblowany związany człowiek
Nicko
Rytuał egzorcyzmów pochodzi z XVI w. i należało przy tym zostać, obecna wersja nie jest żadnym rytuałem - https://opoka.org.pl/biblioteka/Z/ZD/swiadectwoegzorcysty04.html
lil
nie znam opisanych przypadków wykonywania egzorcyzmów na mężczyźnie ,czy są?
Andrzej BR
Chyba u KEP zwyciężyła opcja, że elektrowstrząsy są skuteczniejsze od egzorcyzmów! To taki prosty wniosek wypływający z "wsłuchiwania" się w głos miłości miłosiernej Biskupów do Owieczek. Ostatnie drzwi ratunku dla zbłąkanych dusz zostaną zatrzaśnięte z hukiem na samym nosie! - i co im zrobicie!
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY