Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
WTOREK 19 MARCA
Św. Józefa, Oblubieńca NMP
Bł. Marcela Callo
Św. Józefa, Oblubieńca NMP
Bł. Marcela Callo
Imieniny obchodzą:
Bogdan, Józef, Józefina
 

Co wolno a czego nie wolno egzorcystom? Powstanie specjalna instrukcja

Data publikacji: 2019-03-14 13:00
Data aktualizacji: 2019-03-14 13:53:00
WIADOMOŚCI
fot.Myriams-Fotos/pixabay.com.pl

Jednym z tematów obrad 382. Zebrania plenarnego KEP w Warszawie były sprawy związane z pracą egzorcystów, co przedstawił bp Andrzej Czaja, stojący na czele Komisji Nauki Wiary. Zapowiedział, że Komisja przygotuje specjalną Notę dla egzorcystów, która w szczegółowy sposób będzie wskazywać „co egzorcyście wolno a czego nie wolno”. Powołany też zostanie w Katowicach ogólnopolski ośrodek formacji dla egzorcystów.

 

Przedmiotem mojego wystąpienia na forum Episkopatu były sprawy związane z pracą niektórych egzorcystów, mamy bowiem do czynienia z pewnymi praktykami, które niepokoją – powiedział bp Andrzej Czaja. Dodał, że egzorcyści powinni ściśle współpracować z zespołami psychologów. Powinni też rozpoczynać właściwy obrzęd egzorcyzmu dopiero po uprzednim wykluczeniu przez specjalistów zaburzeń osobowościowych bądź psychicznych u osoby, która o to prosi.

 

Biskup zaproponował, by powołać zespoły psychologów, które działałyby na szczeblu każdej diecezji, a z którym współpracowałby egzorcysta. Mogłyby to być np. poradnie psychologiczne współpracujące z egzorcystami. Taka poradnia kierowałaby danego człowieka do egzorcysty, ale dopiero po wcześniejszym wykluczeniu zaburzeń osobowościowych i psychicznych. Natomiast gdyby osoba potrzebująca najpierw zgłosiła się do egzorcysty, ten w pierwszym rzędzie kierowałby ją na badania diagnostyczne w zespole psychologów.

 

Z kolei ogólnopolski ośrodek formujący egzorcystów miałby powstać w Katowicach.

 

Bp Czaja zaznaczył, że niektórzy egzorcyści nie działają wciąż jeszcze wedle „Wskazań Konferencji Episkopatu Polski dla kapłanów pełniących posługę egzorcysty” wydanych w 2015 r. Jego zdaniem Komisji nieraz niepokojące są praktyki związane z modlitwą o uwolnienie. – Całe szczęście, że mamy dziś dokument „Posługa uwalniania” przygotowany przez Komisję Doktrynalną Międzynarodowych Służb Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym, w świetle którego to wszystko można zweryfikować – dodał biskup.

 

KAI

TK

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
PioN
Boże Wszechmogący!!!! Uczyń Egzorcyzm nad Każdym Kapłanem, nad którym w dobrej wierze został wezwany Duch Święty aby kapłan Go otrzymał. Duchu Święty Boże, Ojca i Syna, płomień Mocy Miłości Bożej - prosimy - aby odróżnił i rozdzielił Pasterzy od Wilków, a Obłąkanym duchowo otworzył drogę do Prawdy o którą szczerze prosili przy święceniach. N.S.J. nie pozostawiaj uwięzionych bez obrony i uwolnienia .....
X
Moim zdaniem to nie jest dobry ruch ,egzorcyści itak kierują przychodzących do nich ludzi do psychologa czy psychiatry więc wprowadzanie dodatkowych przeszkód da dla Złego fodatkoey czas na poradzenie sobie z biednym opętanym człowiekiem który być może miał tylko jedną szansę prosić o pomoc. Tak myślę ,że pewnie takiemu opętanemu ciężko prosić o pomoc to przecieżtaki opętany jest jak zkneblowany związany człowiek
Nicko
Rytuał egzorcyzmów pochodzi z XVI w. i należało przy tym zostać, obecna wersja nie jest żadnym rytuałem - https://opoka.org.pl/biblioteka/Z/ZD/swiadectwoegzorcysty04.html
lil
nie znam opisanych przypadków wykonywania egzorcyzmów na mężczyźnie ,czy są?
Andrzej BR
Chyba u KEP zwyciężyła opcja, że elektrowstrząsy są skuteczniejsze od egzorcyzmów! To taki prosty wniosek wypływający z "wsłuchiwania" się w głos miłości miłosiernej Biskupów do Owieczek. Ostatnie drzwi ratunku dla zbłąkanych dusz zostaną zatrzaśnięte z hukiem na samym nosie! - i co im zrobicie!
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY