Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
ŚRODA 18 LIPCA
Św. Szymona z Lipnicy 
Św. Brunona, biskupa
Św. Szymona z Lipnicy
Św. Brunona, biskupa
Imieniny obchodzą:
Fryderyk, Kamil, Karolina
 
wyszukiwarka
 
 

Co Żydzi myślą o aborcji? Odpowiada rabin Schudrich, ale inny rabin może mieć inne zdanie

Data publikacji: 2018-04-16 15:20
Data aktualizacji: 2018-04-16 16:01:00
WIADOMOŚCI
Michael Schudrich. Fot.Marian Zubrzycki/FORUM

Czy w judaizmie istnieje przyzwolenie na dokonywanie aborcji? Czasem tak, a czasem nie. Jest to bowiem uzależnione od poglądu, jaki w tej sprawie prezentuje konkretny rabin – taki wniosek płynie z lektury wywiadu, jakiego „Gazecie Wyborczej” udzielił Michael Schudrich, naczelny rabin Polski.

 

Duchowy przywódca polskich Żydów w rozmowie z Ireną Wiszniewską tłumaczył, kiedy w judaizmie zaczyna się ludzkie życie. – Wedle naszej wiary dusza łączy się z ciałem dopiero w chwili narodzin. Sam moment połączenia jest zresztą precyzyjnie określony: następuje wtedy, gdy główka dziecka wychodzi z kanału rodnego lub gdy ukazuje się połowa jego ciała. (…) W tradycji żydowskiej płód nie jest człowiekiem – powiedział Schudrich.

 

Naczelny rabin Polski dał do zrozumienia, że stale rozszerza się katalog przyzwolenia na aborcję, a ostatecznym wyznacznikiem dla wielu kobiet w judaizmie i tak jest zdanie konkretnego rabina. I tak oto początkowo Żydzi dopuszczali aborcję tylko ze względu na zagrożenie życia matki. – Z czasem rabini zaczęli rozważać inny powód usprawiedliwiający aborcję – gdy ciąża zagraża zdrowiu kobiety, niosąc ze sobą nieodwracalne skutki – wyjaśnił. Na tym jednak spór o aborcję wśród Żydów nie został zakończony, tylko dołączano do niego kolejne wyjątki, taki jak gwałt oraz… zdrady małżeńskie, a także… kariera.

 

Jeżeli kobieta nie chce mieć dziecka, bo jej to przeszkodzi w karierze albo oszpeci jej ciało, to ja tego nie popieram – podkreślił Schudrich. Zaraz jednak dał do zrozumienia, że jego zdanie nic nie rozstrzyga, ponieważ kobieta może rozpocząć „poszukiwania rabina”, który zajmie całkowicie odmienne stanowisko i stwierdzi, że aborcja jest jak najbardziej wskazana.

 

Michael Schudrich wyjaśnił również, co dzieje się w judaizmie, kiedy kobieta zlekceważy jednak zdanie rabinów sprzeciwiających się aborcji i postanowi „usunąć ciążę”. – Co się wtedy stanie? Ano nic. Nikt jej za to nie ukarze ani nie wykluczy ze wspólnoty. Być może w synagodze ktoś na nią krzywo spojrzy, ale za takie przewinienie nic jej nie grozi. Rabin nie jest od tego, żeby karać – powiedział.

 

Na koniec naczelny rabin Polski został zapytany o aborcję eugeniczną, której zakazu domagają się w Polsce obrońcy życia, którzy złożyli w Sejmie obywatelski projekt ustawy „Zatrzymaj aborcję”. – Przychodzi do Ciebie Żydówka w rozpaczy, że musi urodzić dziecko skazane na śmierć. Co jej poradzisz? – zapytała Irena Wiszniewska. – Ogólna zasada brzmi: jeżeli coś, co jest dozwolone w judaizmie, jest zakazane w prawie lokalnym, to podporządkowujemy się prawu świeckiemu. (…) Niezależnie od tego, tak po ludzku, przypomniałbym tej dziewczynie, że w innych krajach aborcja jest dozwolona – zakończył Schudrich.

 

Źródło: „Gazeta Wyborcza”

TK

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
edek
oczywiście to dotyczy tylko bydła a nie Żydów
mk
A w sprawie monoteizmu ,to można być "gorącym" , bądź zimnym ( ateizm , humanizm - ubóstwienie człowieka) ,no ale relatywizm - czyli letniość ??? :-)
iskierka
Jak to dobrze, że mamy w przestrzeni medialnej pana M. Schudricha, który jako naczelny rabin w Polsce jest najlepszym reprezentantem Żydów. Człowiek słucha Jego wypowiedzi i ze zdumieniem odkrywa, że to co zostało powiedziane i napisane o >naszych, starszych braciach< można zobaczyć i usłyszeć na własne uszy. Mamy prawdziwego Żyda i to w dodatku Rabina. Nie wiadomo czy się śmiać (stąd żarty) czy płakać z powodu ignorancji Prawd Bożych i ludzkich. Jest to zadziwiające doświadczenie/ odkrycie.
sp
Holokaust dzieci, podludzie bez duszy - skąd my to znamy?
PrPr
Brak słów. Z holokaustu zrobili religię, ale niewinne dzieci można mordować. Cóż z to za przewrotny ród!
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY