Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
07   KWIETNIA   2020 r.
Św. Jana Chrzciciela de la Salle
Św. Jana Chrzciciela de la Salle
Imieniny obchodzą:
Donat, Herman, Klara, Rufin
 
Polonia Christiana nr 16       TEMAT NUMERU
José António Ureta

Cybertrybalizm

Cybertrybalizm

Wraz z nadejściem epoki cyfrowego globalizmu rewolucja kulturalna ­dokonuje ­głębokich przemian w mentalności, na poziomie psychologicznym, społecznym i ­religijnym, doprowadzając do retrybalizacji ludzkiego życia.

Choć brzmi to paradoksalnie, uczeni zajmują się badaniem analogii zachodzących między sieciami kontaktów społecznych online a społecznościami plemiennymi. Czyż można sobie wyobrazić coś bardziej odległego od prymitywnego życia plemiennego niż zaawansowane technologie pozwalające na kontakty między ludźmi za pośrednictwem internetu? Jakież podobieństwo może istnieć między, dajmy na to, dzikim plemieniem z Amazonii a użytkownikami serwisów społecznościowych Facebook i Twitter czy graczami Second Life?

W grudniu 2007 roku „The New York Times” ogłosił, że czat (natychmiastowa wymiana wiadomości i poszukiwanie nowych znajomych w internetowych serwisach społecznościowych) to, zdaniem uczonych, odrodzenie dawnych modeli komunikacji ustnej, bezpośrednich więzi, intymności i horyzontalnego modelu relacji, charakterystycznego dla wspólnot plemiennych.

Czy rosnąca popularność serwisów społecznościowych online to tylko przejściowa moda? A może mamy do czynienia z głęboką przemianą w społeczeństwie, odsłaniającą nowy horyzont przyszłości? Jeśli prawdą jest to drugie, jak owo nowe zjawisko wpisuje się w bieżący plan nacechowanej trybalizmem rewolucji kulturalnej?

Zanim przystąpimy do analizy powyższych kwestii, warto przypomnieć, że określenie rewolucja kulturalna narodziło się w okresie chińskiej rewolucji komunistycznej, w czasach Mao Tse-tunga, jednak używano go również na Zachodzie, w odniesieniu do rewolucji na Sorbonie z maja 1968 roku. Mimo iż ta ostatnia poniosła klęskę w wymiarze politycznym, jej skutki na polu kultury – zwłaszcza w sferze tendencji mód i obyczajów – odbiły się szerokim echem na całym świecie. Zdaniem brazylijskiego myśliciela katolickiego Plínia Corrêi de Oliveiry, autora Rewolucji i Kontrrewolucji, świat podąża ku Czwartej (po protestanckiej, francuskiej i komunistycznej) Rewolucji, którą cechować będzie przede wszystkim liberalizm i trybalizm. A zatem swoiste cechy rewolucji kulturalnej są bardzo zbliżone do cech Czwartej Rewolucji, jeśli nie wręcz identyczne z nimi.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj