Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
16   STYCZNIA   2021 r.
Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
Imieniny obchodzą:
Marceli, Włodzimierz
 
Polonia Christiana nr 75       CYWILIZACJA

Cyfrowy Nowy Wspaniały Świat

Cyfrowy Nowy Wspaniały Świat

Niecierpliwie oczekuję społecznego przebudzenia – nadejścia czasu, kiedy dziecko ze smartfonem będzie wzbudzać tę samą reakcję, co jeszcze niedawno dziecko z papierosem czy „jabolem”.

 

Po dwóch chaotycznych miesiącach nauki zdalnej w polskiej szkole sytuacja osiągnęła pewien stopień równowagi. Z czasem przybyło nauczycieli prowadzących wideolekcje (w kwietniu żadnych tego typu zajęć nie miało aż 46 procent uczniów, w maju – 19 procent). Lepszy kontakt z nauczycielem oraz lepiej przygotowane do nowych warunków zadania i kontrola ich wykonania przyczyniły się do wzrostu samodzielności uczniów. Za to w rodzicach narastało w tym okresie przekonanie, że nauki jest za dużo, a dzieciom brakuje bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami i nauczycielami (LIBRUS Rodzina). Podobnie sytuację oceniają nauczyciele szkół średnich. Starsi uczniowie rozsmakowali się w zdalnej nauce – oszczędzali czas na dojazdach, wysypiali się, mieli swobodę w planowaniu czasu i przedmiotu nauki. Jednak izolacja odbiła się na ich kondycji psychicznej – brakowało im kontaktu z ludźmi, wsparcia emocjonalnego, rozmowy.

 

Nagle spełniło się marzenie większości nastolatków. Można „odpalić” smartfona i żyć pełną piersią: esemesować, przerzucać się fotkami, filmikami i umawiać się przed kamerką – i to wszystko bez schodzenia z kanapy! Jednak wielu doświadczyło też na własnej skórze, jak ułomny jest ten cyfrowy wspaniały świat. Jak bardzo nieludzki i wyniszczający psychicznie, jeśli nie towarzyszy mu nic innego.

Ów bolesny, namacalny brak żywego kontaktu jest najcenniejszym doświadczeniem, które wszyscy wynosimy z okresu społecznej izolacji. Mam nadzieję, że wiosna roku 2020 potrząśnie przynajmniej niektórymi dorosłymi, a ci ze zgrozą dostrzegą, że droga do szkoły i czas w niej spędzony z dala od mediów elektronicznych, kiedy dzieciaki muszą wchodzić w relacje z innymi żywymi istotami, są jak kroplówka z glukozą dla anorektyka. Same w sobie nie gwarantują zdrowia, ale chociaż podtrzymują życie.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj