Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
06   LIPCA   2020 r.
Św. Marii Goretti, męczennicy
Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
Św. Marii Goretti, męczennicy
Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
Imieniny obchodzą:
Dominika, Łucja, Teresa
 
Polonia Christiana nr 14       OBYCZAJE
Leonard Przybysz

Cywilizacja... jednorazowego kubka

Cywilizacja... jednorazowego kubka

Gdy Starbucks pojawił się na polskim rynku, na forach internetowych zaroiło się od głosów pod hasłem „nareszcie wchodzimy do cywilizowanego świata” – czytamy w jednej z gazet. I przecieramy oczy ze zdumienia.


Pewien wielkonakładowy polski dziennik opublikował nie tak dawno pokaźny artykuł zatytułowany Fenomen papierowego kubka, informując o otwarciu w Warszawie pierwszej kawiarni znanej międzynarodowej sieci, która serwuje wspaniałą rzekomo kawę w… tekturowym kubku. Czyli – można przypuszczać – w pełni podlegającemu recyklingowi. Nawiasem mówiąc, sprzedawana w owym miejscu kawa wcale nie jest tania dla kieszeni przeciętnego Polaka. Za to można ją wypić na ulicy, w drodze, w autobusie, ponieważ większość ludzi nie ma czasu, aby przy kawie usiąść i rozmawiać. Więcej – to dziś jest w modzie!

Co tam jednak moda! Oto w imię uproszczenia, praktyczności, pośpiechu, a nawet mniej lub bardziej usprawiedliwionych norm higienicznych stopniowo acz coraz powszechniej narzuca się nam tekturowo-plastikowy zwyczaj. I już niemal się z tym oswoiliśmy: talerze z plastiku, widelce i noże z plastiku, obrusy z plastiku itd.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj