Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
03   KWIETNIA   2020 r.
Św. Ryszarda, biskupa
Św. Sykstusa, papieża
Św. Ryszarda, biskupa
Św. Sykstusa, papieża

Pierwszy Piątek
Imieniny obchodzą:
Jakub, Pankracy
 
Polonia Christiana nr 56       TEMAT NUMERU
Łukasz Karpiel

Czerwony smog wisi nad Polską

Czerwony smog wisi nad Polską

Czy kawa wypita nieopodal pomnika „wyzwolenia 1945” pachnie inaczej niż w kafejce nieskażonej bliskością sowieckiego monumentu? Czy drzewa w parku przy placu, któremu patronuje komunistyczny bandyta, dają w letni, upalny dzień mniej kojący cień? Jeśli wierzyć Zbigniewowi Herbertowi, to tak. Bo w gruncie rzeczy to jest sprawa smaku

 

Mamy 2017 rok. Czerwonych dygnitarzy, byłych udzielnych zarządców baraku w sowieckim obozie określanego mianem Polski Ludowej ubywa, a ci jeszcze żyjący bardziej się boją pogarszającego się stanu własnego zdrowia niż wymiaru sprawiedliwości. Temu w czarnych okularach, wyjątkowo wiernemu słudze moskiewskich mocodawców, nasza Ojczyzna wyprawiła nawet uroczysty pogrzeb państwowy…

 

Nazwiska aktywistów sowietyzujących Polskę na różnych płaszczyznach wciąż jeszcze się tu i ówdzie panoszą, i rozsiewając czerwony smog, brukają przestrzeń publiczną. W końcu jednak dopadła ich „dobra zmiana”.

 

Dekomunizacyjna odyseja

We wrześniu ubiegłego roku w życie weszła ustawa dekomunizacyjna. Samorządom wyznaczono termin dwunastu miesięcy na zmianę nazw ulic, placów i skwerów. Nie mogą one upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny ani w jakikolwiek sposób takiego ustroju propagować. Propagującymi komunizm ustawa określa także nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944–1989.

W przypadku niewykonania przez samorząd nałożonego tą ustawą obowiązku wojewoda wyda zarządzenie zastępcze, w którym nada nową – zgodną z duchem ustawy – nazwę, w terminie trzech miesięcy od dnia, w którym upłynął wyżej wymieniony dwunastomiesięczny termin.

 

Nowa ustawa dekomunizacyjna nie wymaga od mieszkańców wymiany dokumentów, nawet jeśli nazwy ulic ulegną zmianie. Zgodnie z prawem, dokumentów będzie można używać dopóki nie stracą ważności.

Kiedy ustawa wchodziła w życie – według oceny IPN – istniała konieczność zmiany jeszcze od 1300 do 1500 nazw ulic. Liczba ta maleje, jednak nie wszystkie samorządy z jednakową werwą zabrały się do czyszczenia przestrzeni publicznej z czerwonych złogów. No cóż, wciąż niemało w Polakach bolszewika.

 

PCh24.pl na tropie

Do sprawy usuwania z naszego otoczenia komunistycznych patronów walnie przyczyniły się niezależne portale internetowe oraz lokalne media. Obecne w ich redakcjach antykomunistyczne zacięcie – określane nierzadko przez salonowe media mianem wręcz „zoologicznego” – sprawiło, iż dekomunizacja przestrzeni publicznej przebiegała o wiele sprawniej. Szczególnie w miejscach, do których kamery ogólnokrajowych mediów raczej nie docierały, a u władzy wciąż trwały koterie o peerelowskim rodowodzie, niezainteresowane zmianą status quo.

Swój skromy, lecz wyraźny udział w trudnym dziele pozbywania się czerwonych patronów miał także portal PCh24.pl. W mniejszym lub większym stopniu udało się nam – czy to poprzez medialną interwencję, czy dzięki nagłośnieniu dyskusji – przyczynić do usunięcia z „etatu” patrona publicznych instytucji ludzi zaangażowanych w instalowanie nad Wisłą moskiewskiej dyktatury.

 

Te przypadki były szczególnie warte podjęcia działań, gdyż chodziło w nich głównie o placówki edukacyjne. Trudno sobie bowiem wyobrazić, aby szkole mogły patronować, czyli stanowić wzór do naśladowania dla społeczności uczniowskiej i pedagogicznej, postacie tak fatalnie zapisane w historii naszej Ojczyzny jak Janek Krasicki czy Hanka Sawicka. Jak bowiem miałoby wyglądać dalsze młodzieży chowanie pod egidą zdrajców zaprzedanych kremlowskim panom?

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie