Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 05 GRUDNIA
Św. Saby Jerozolimskiego
Bł. Filipa Rinaldiego
Św. Saby Jerozolimskiego
Bł. Filipa Rinaldiego
Imieniny obchodzą:
Krystyna, Sabina
 
Spotkanie klubu "Polonia Christiana" w Poznaniu

Czy Kościół powinien ingerować w politykę - prof. Jacek Bartyzel

Data publikacji: 2012-06-25 10:00
Data aktualizacji: 2013-09-05 15:04:00

W dniu 31 maja 2012 r. na spotkaniu klubu "Polonia Christiana" w Poznaniu swój wykład wygłosił prof. Jacek Bartyzel. Znany wykładowca akademicki i badacz myśli politycznej przedstawił pogłębione studium historyczne na temat relacji państwa z Kościołem. Zapraszamy do obejrzenia pełnego nagrania wideo z wystąpienia pt. "Czy Kościół powinien ingerować w politykę?".

 

Gość klubu "Polonia Christiana" nawiązał obszernie do idei chrześcijańskiej demokracji, a także odniósł się do współczesnych postulatów środowisk lewackich, dążących do wyrugowania jakichkolwiek przejawów wiary z przestrzeni publicznej. - Zrozumiały niepokój wywołuje u nas mobilizacja wzmagających się sił, które coraz częściej podnoszą postulat walki o tzw. świeckie państwo. Za samym tym sformułowaniem kryje się fałsz, bowiem w cywilizacji chrześcijańskiej, zbudowanej zasadniczo przez świeckich, nigdy nie ma i nie może być innego państwa niż świeckiego, tj. zbudowanego i zarządzanego przez świeckich a nie duchownych (...) Państwo świeckie w tym znaczeniu propagandowym to po prostu nic innego jak państwo bezbożne - mówił wykładowca.


PCh24.pl

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
blumkwist
Czy wszystko co związane z Prawicą i z Kościołem musi kojarzyć się z barakiem profesjonalizmu....jak jakość dźwięku tego nagrania
Spartanczyk Mirek
Jak można traktować Politykę jako ateista ,czyli jako szambo,czy jako CHRZEŚCIJANIN ,CZYLI jako ,,DOBRO WSPÓLNE\'? A może posłużmy się chińskim mędrcem KONFUCJUSZEM? ,,W Państwie źle rządzonym>HAŃBĄ JEST bycie BOGATYM,w Państwie DOBRZE rządzonym WSTYDEM ,BYĆ BIEDNYM\'\'. A kto np.w Polsce rządzi? Liberałowie,czyli takie zachowanie jak (skutkowo?)ucieczka od odpowiedzialności ,jaką D.Tusk wykazał się (czyli tchórzostwem!!?)serwując się ucieczką na BAAAAARDZO wysokie Stanowisko WYSOKIEGO BIUROKRATY Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego z uposażeniem ok.12 000 euro/miesięcznie (wykształcenie nauczyciela Historii),wykorzystując doskonale Pablic Relations,podczas swoich rządów,z ucieczką od odpowiedzialności, za którego kadencji Dług Publiczny wzrósł do MONSTRUALNEJ LICZBY ok.BILIONA zł> czy(alternetywnie)nasza niechęć do zaangażowania społecznego czyli INDYWDUALIZM,gdy patrzymy najczęściej na Swój czubek nosa,byle by nam było(też naszej rodzinie,,,znajomym królika"cdn
Antoni
Ludzie wierzący,członkowie Kościoła nie tylko mogą,lecz powinni ingerować w politykę.Są oni odpowiedzialni za to,co się dzieje w Ojczyżnie i na świecie.To jest bezdyskusyjne.
JAQ
Jezus rzekł także "władcy uciskają swych poddanych a uchodzić chcą za dobroczyńców - inaczej będzie między wami, pierwszy z was niech będzie sługą braci swych" (Łk 22,26 i paralelne).
Mg
Jezus wówczas rzekł: "Oddajcie więc cesarzowi to, co jest cesarskie, a Bogu to, co boskie". Ewangelia wg Św. Mateusza ...
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY