Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
WTOREK 15 PAŹDZIERNIKA
Św. Teresy z Avila, Doktora Kościoła
Św. Aurelii, pustelnicy
Św. Teresy z Avila, Doktora Kościoła
Św. Aurelii, pustelnicy
Imieniny obchodzą:
Teresa, Jadwiga, Eustachy, Tekla
 

Czy rewolucja Franciszka obejmie modlitwę „Ojcze Nasz”?

Data publikacji: 2017-12-09 13:00
Data aktualizacji: 2017-12-10 10:02:00
RELIGIA
Fot. Reuters / Tony Gentile / FORUM

Papież Franciszek opowiedział się za zmianą w tekście Modlitwy Pańskiej. Chodzi o rezygnację ze sformułowania „I nie wódź nas na pokuszenie” i zastąpienie go bardziej precyzyjnie oddającym sens prośby.

 

„Nie pozwól, abym uległ pokusie”, ponieważ to ja upadam, to nie Bóg wiedzie mnie na pokuszenie, a potem patrzy, jak upadłem. Ojciec tego nie robi, ojciec pomaga ci natychmiast wstać – powiedział papież w rozmowie z włoską telewizją katolicką TV2000.


Zgodnie z sugestią Franciszka, obowiązujące dziś wezwanie należy zastąpić innym: „i nie pozwól, byśmy ulegli pokusie”. Papież zauważył, że używa się go już w niektórych kościołach francuskich.

 

Kwestię znaczenia tego wezwania Modlitwy Pańskiej precyzyjnie wyjaśnia Katechizm Kościoła Katolickiego. Mówi on: „Prośba ta [i nie wódź nas na pokuszenie” – red.] nawiązuje do poprzedniej, ponieważ nasze grzechy są skutkiem przyzwolenia na pokusę. Prosimy naszego Ojca, by nas nie „wodził na pokuszenie”. Pojęcie greckie, które występuje w tym miejscu, jest bardzo trudne do przetłumaczenia. Ma ono wiele znaczeń: „abyśmy nie ulegli pokusie” , „nie pozwól, byśmy doznali pokusy”. „Bóg nie podlega pokusie ku złemu, ani też nikogo nie kusi” (Jk 1, 13); przeciwnie, chce nas wszystkich wyzwolić. Prosimy Go, by nie pozwolił nam wejść na drogę, która prowadzi do grzechu. Jesteśmy zaangażowani w walkę „między ciałem a Duchem”. Prośba ta jest błaganiem o Ducha rozeznania i mocy (2846)”.

 

 

Źródło: bbc.com, Katechizm Kościoła Katolickiego

RoM

 

 

 

 

 

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Moimzdaniem1
Po wczesniejszym wpisie, postanowilem uzupelnic moj wpis szerszym, jakkolwiek rownie skrotowym przemysleniem. Niewatpliwie, obecnie mamy wielkie oslabienie Kosciola. Patrzymy na dzialanie szatana, ktore ma zaowocowac objawieniem sie nowej schizmy, nowego Lutra, zmierzajacego do doprowadzenia Kosciola, roznymi sposobami do kolejnego rozszczepienia, a zatem oslabienia. Tak zwane, "adjornamento, uwspolczesnienie, doprowadza do zezwolenia na niespotykane odstepstwa w rozpoznawaniu grzechu i akceptowania rozluznienia obyczajowosci, doprowadzajacego do upadku, tak indywidualnego czlowieka, jak i jego rodziny, a w konsekwencji Kosciola. Podobnie bylo w czasach Renesansu Lutra, gdy dobrobyt towarzyszyl zepsuciu, tyle ze dzis to rozbicie idzie od Papieza. Od kilku lat pojawiaja sie, niemal co miesiac nowe, wrecz niespotykane ustepstwa Papieza liberalizujace obyczaje i relatiwizujace zasady moralnosci, ktore do tej pory byly jednoznaczne i zrozumiale przez wszystkich.
Benek
Wszystkie te dziwne i pokrętne uzasadnienia zmiany słowa ?nie wódź? na słowa ?nie pozwól?, są zupełnie zbędne. Wystarczy sprawdzić jak jest w oryginale. Przynajmniej greckim, jeśli aramejski nie jest dostępny. A oryginalnie Jezus powiedział? ?Nie wódź nas na pokuszenie? w sensie ?nie prowadź?. Słowo ???????????? oznacza bowiem uwikłanie, prowadzenie. Natomiast słowo ?pozwalać? to coś zupełnie innego. Każdy chyba rozumie różnicę między ?prowadzić? a ?pozwolić?. Każde inne tłumaczenie za zmianą, to krętactwo i sianie zamętu.
olek
ja rozaniec odmawiam bez tajemnicy swiatla... trzymam sie mojej "starej" Drogi do Nieba... i dziala :)
Johanka
Przynajmniej w tej kwestii papież Franciszek zgadza się z Katechizmem KK.
Ewa
Jesli papiez Franciszek chce sie modlic inaczej to ma takie prawo a ja bede odmawiala Ojcze Nasz tak jak odmawialam cale moje zycie. Zadne nakazay z Watykanu tego nie zmienia. Papieze sie zmieniaja, nauka Jezusa Chrystusa jest ta sama, niezmienna.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY