Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 27 CZERWCA
Św. Cyryla Aleksandryjskiego, Doktora Kościoła
Św. Cyryla Aleksandryjskiego, Doktora Kościoła
NMP Nieustającej Pomocy
Imieniny obchodzą:
Maria, Władysław
 

Czy synod amazoński zniesie celibat? Znamy opinię kardynała Marxa

Data publikacji: 2019-01-11 07:00
Data aktualizacji: 2019-01-11 08:16:00
WIADOMOŚCI
Foto: Lennart Preiss/dapd /FORUM

Kard. Reinhard Marx nie spodziewa się zniesienia celibatu podczas jesiennego Synodu Biskupów dla Amazonii. „Nie mam wrażenia, że po to zostało zwołane to zgromadzenie” – powiedział przewodniczący niemieckiego episkopatu w wywiadzie dla agencji KNA. W niemieckich mediach pojawiają się sugestie, jakoby zbliżające się spotkanie biskupów na temat Amazonii miało wprowadzić instytucję „viri probati”, czyli żonatych mężczyzn, którzy mogliby otrzymać święcenia kapłańskie.

 

Arcybiskup Monachium i Fryzyngi stwierdził, że październikowy Synod przede wszystkim postawi akcenty społeczno-etyczne i polityczne. „Ewangelia nie jest oderwana od świata, ale chce go przemieniać. Papież chce na przykładzie Amazonii pokazać, jak ważna jest jego encyklika Laudato si: chodzi nie o odizolowany problem ekologiczny, ale o nową perspektywę globalnej odpowiedzialności”. Kardynał dodał, że Amazonia to płuca naszej planety, nie można więc powiedzieć, że nie obchodzą nas jej losy.

 

Pytany o przygotowania do zwołanego na luty przez Franciszka watykańskiego szczytu na temat nadużyć seksualnych w Kościele, purpurat stwierdził, że problem ten wciąż jeszcze jest traktowany z różną intensywnością. „Niektóre Kościoły lokalne w ogóle nie przeprowadziły żadnej debaty, inne właśnie dyskutują a jeszcze inne przeszły już do działania. Papież i kuria nie mogą rozwiązać problemów całego Kościoła powszechnego. Ale skoro w Rzymie spotkają się przewodniczący wszystkich lokalnych episkopatów świata, liczę na gotowość przejęcia odpowiedzialności. Musimy publicznie pokazać, że wspólnie rozwiązujemy problem nadużyć seksualnych i duchowych” – powiedział kardynał Marx.

 

Odniósł się też do majowych wyborów do Europarlamentu. Jego zdaniem, kontynent nasz potrzebuje „pozytywnej wizji. Nacjonalizm jest wczorajszy i niebezpieczny. W przeszłości zamienił on Europę w kontynent wojen. Dlatego mam nadzieję, że eurowybory będą mocnym znakiem dla opinii publicznej, aby mógł trwać pokojowy projekt europejski” - oświadczył kardynał Marx.

 

KAI

luk

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Krakusik
Wszyscy się boją nazwać rzecz po imieniu, że dziś destrukcji Kościoła idzie pełna parą. Rolę przewodnią pełnia tutaj hierarchów ie Kościoła Katolickiego. Od połowy lat sześćdziesiątych nauka Katolicka jest zmieniana. Otwarcie się na świat przyniosło dla Kościoła truciznę, która zabija jego dzieci.
Daro
Czy SYN CZŁOWIECZY znajdzie jeszcze wiarę kiedy przyjdzie ???
gość
Po czasie oczyszczenia Kościoła, w co usilnie wierzę, najważniejsze osoby z obecnego otwartego kościoła znajdą z powodzeniem zatrudnienie w strukturach instytucji światowych jak: ONZ, Bank Światowy, MFW, NGO, Greenpeace.
Ireneusz
Po sylwestrowym nakreśleniu co Kościół "musi" w tym roku, kardynał z Niemiec zapowiada, co będzie się działo na synodzie "amazońskim" (bo to po sąsiedzku?). Wie co synod uchwali a czego nie i wie, co biskup Rzymu o tym myśli i co planuje. Być może kard. Marx zakończył właśnie redagowanie dokumentu końcowego dla tego synodu? Ciekawe, kto tu rządzi?
Karol
Nie mogę już patrzeć na tego człowieka bez uczucia psychicznego dyskomfortu!
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY