Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
18   WRZEŚNIA   2019 r.
Św. Stanisława Kostki
Św. Józefa z Kupertynu
Św. Stanisława Kostki
Św. Józefa z Kupertynu
Imieniny obchodzą:
Stanisław, Irena, Stefania, Józef
 
Polonia Christiana nr 51       ŚWIAT
Łukasz Stach

Dalekowschodnia łamigłówka

Dalekowschodnia łamigłówka

W wieku XXI siła ciężkości polityki światowej zdecydowanie przeniesie się z Europy do Azji. Tam dziś rodzą się przyszłe mocarstwa, których wzajemne stosunki wywrą bezsprzeczny wpływ na kształt całego globu.

 


Jak zauważył Leszek Moczulski w książce Geopolityka – potęga w czasie i przestrzeni, Europa to w rzeczywistości półwysep Azji. Patrząc z polskiej, regionalnej perspektywy, w której kwestie polityki zagranicznej rozpatruje się najczęściej w odniesieniu do Unii Europejskiej i wydarzeń na Ukrainie, łatwo przeoczyć dynamikę zmian w Azji. Tymczasem to na tym kontynencie wyrastają nowe potęgi, przede wszystkim Chiny i Indie. Ponadto trendy w rozwoju gospodarczym, demografii oraz w zbrojeniach wskazują na Azję, jako na najważniejszy rejon świata w XXI wieku. Obecnie mamy do czynienia z dużą dynamiką wydarzeń zachodzących w regionie Dalekiego Wschodu, a tamtejsza układanka polityczno‑gospodarczo‑militarna jest skomplikowana. Sojusze przeplatają się ze sporami, a do tego dochodzi istotny czynnik zewnętrzny w postaci silnej obecności Stanów Zjednoczonych.

Analiza całości problematyki dalekowschodniej jest niemożliwa w tak krótkim tekście, można jednak scharakteryzować kilka istotnych kwestii.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie