Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
23   LUTY   2020 r.
Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
VII Niedziela zwykła
Imieniny obchodzą:
Polikarp, Romana, Damian
 
Polonia Christiana nr 51       ŚWIAT
Łukasz Stach

Dalekowschodnia łamigłówka

Dalekowschodnia łamigłówka

W wieku XXI siła ciężkości polityki światowej zdecydowanie przeniesie się z Europy do Azji. Tam dziś rodzą się przyszłe mocarstwa, których wzajemne stosunki wywrą bezsprzeczny wpływ na kształt całego globu.

 


Jak zauważył Leszek Moczulski w książce Geopolityka – potęga w czasie i przestrzeni, Europa to w rzeczywistości półwysep Azji. Patrząc z polskiej, regionalnej perspektywy, w której kwestie polityki zagranicznej rozpatruje się najczęściej w odniesieniu do Unii Europejskiej i wydarzeń na Ukrainie, łatwo przeoczyć dynamikę zmian w Azji. Tymczasem to na tym kontynencie wyrastają nowe potęgi, przede wszystkim Chiny i Indie. Ponadto trendy w rozwoju gospodarczym, demografii oraz w zbrojeniach wskazują na Azję, jako na najważniejszy rejon świata w XXI wieku. Obecnie mamy do czynienia z dużą dynamiką wydarzeń zachodzących w regionie Dalekiego Wschodu, a tamtejsza układanka polityczno‑gospodarczo‑militarna jest skomplikowana. Sojusze przeplatają się ze sporami, a do tego dochodzi istotny czynnik zewnętrzny w postaci silnej obecności Stanów Zjednoczonych.

Analiza całości problematyki dalekowschodniej jest niemożliwa w tak krótkim tekście, można jednak scharakteryzować kilka istotnych kwestii.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie