Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
06   LIPCA   2020 r.
Św. Marii Goretti, męczennicy
Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
Św. Marii Goretti, męczennicy
Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
Imieniny obchodzą:
Dominika, Łucja, Teresa
 
Polonia Christiana nr 55       FELIETONY
Grzegorz Braun

Dialog dziada z obrazem

Dialog dziada z obrazem

Tak zwany „dialog” katolików z żydami z pewnością wart jest pogłębionych studiów, które przede wszystkim wyjaśnić powinny, w jakim stopniu mamy tu do czynienia z rzetelnością i realnością, a w jakim stopniu z fikcją i – nazywając rzecz najoględniej – daleko idącym nieporozumieniem.

 

 Aby komunikowanie się było w ogóle możliwe i sensowne, potrzebny jest wszak jakikolwiek, choćby najuboższy, ale jednak wspólny język – bodaj minimalny zasób jednako pojmowanej terminologii i choćby najskromniejsza baza faktograficzna, do której można się odwołać, mając pewność, że mówimy o tym samym. Pięćdziesięciolecie deklaracji soborowej Nostra aetate – która niejako oficjalnie zainaugurowała fazę politycznego przyspieszenia w owym „dialogu” i „zbliżeniu” – to czas z pewnością dostateczny i ze wszech miar stosowny, by takiego przeglądu sytuacji dokonywać.

Niestety, zamiast uczciwego audytu i bilansu, mamy na ogół do czynienia z rocznicowymi fajerwerkami frazesów, które przysparzają tylko niejasności i potęgują ryzyko pogłębienia zamętu w sercach postronnych świadków – już nie mówiąc o ewidentnym mętliku panującym w głowach osobiście zaangażowanych aktywistów i entuzjastów „dialogu”.

Aktem abdykacji krytycznego rozumu na rzecz sentymentalizującej propagandy sukcesu okazał się bowiem oficjalny głos Stolicy Apostolskiej w tej sprawie – promowana przed rokiem przez kardynała Kocha Refleksja teologiczna wykazuje zarówno rozczarowującą niespójność wewnętrzną, jak i kompletne oderwanie od rzeczywistości. Jako uzasadnienie tak dyskwalifikującej opinii pozwalam sobie nieskromnie polecić Szanownemu Czytelnikowi lekturę obszerniejszego na ten temat tekstu: Refluks po refleksji, czyli kilka uwag na pięćdziesięciolecie pewnej iluzji (który Szanowna Redakcja zechciała włączyć do książki Prawa strona internetu, zbioru tekstów portalu PCh24.pl). Tu zaś tytułem erraty przedstawię tylko jeden szczególny kazus, który zdaje mi się dowodzić daleko posuniętej problematyczności rytuałów, które ich wyznawcy upierają się nazywać właśnie „dialogiem katolicko‑żydowskim”.

Oto bowiem wyżej wymieniona Refleksja zespołu kardynała Kocha doczekała się z drugiej strony szybkiej odpowiedzi: Pełnić wolę naszego Ojca w Niebie – w stronę partnerstwa pomiędzy żydami i chrześcijanami. Tekst o tak wiele obiecującym tytule, sygnowany przez kilkudziesięciu rabinów z krajów Europy, Ameryki Północnej i innych kontynentów, został natychmiast spopularyzowany jako świadectwo zbliżenia stanowisk – przy czym jeden z polskojęzycznych portali nazwał ów dokument „niezwykłym” i diagnozował nawet: Koniec świata coraz bliżej. Żydzi o przymierzu z chrześcijaństwem! Tak hurraoptymistycznej interpretacji nie potwierdza jednak lektura dokumentu.

Autorzy – rabini ortodoksyjni – po wstępnym zaznaczeniu kluczowych punktów odniesienia, wśród których nie mogło zabraknąć cytatu z gawędy świętego Jana Pawła II o starszych braciach w wierze (w wersji tradycyjnie już zafałszowanej, ma się rozumieć, bo z pominięciem poetyckiego jakby, którego w rzeczywistości użył papież w rzymskiej synagodze); po podsunięciu nam swoistego wyznania wiary w absolutnie nadrzędną wyjątkowość i dziejową przełomowość Szoa, a także fundamentalną nieodwołalność Vaticanum Secundum i bezwarunkowe potępienie antysemityzmu (z dorozumianym zastrzeżeniem prawa do dowolnego określania jego pola znaczeniowego) – ogłaszają nam jako dobrą nowinę uznanie prawa chrześcijan do istnienia. Powołują się przy tym na szereg autorytetów – mędrców i nauczycieli żydowskich – którzy skłonni byli podobno udzielać warunkowego przyzwolenia na chrześcijaństwo, jako niezbadane zrządzenie Wszechmocnego.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie