Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
WTOREK 07 KWIETNIA
Św. Jana Chrzciciela de la Salle
Św. Jana Chrzciciela de la Salle
Imieniny obchodzą:
Donat, Herman, Klara, Rufin
 

„Die Tagespost”: Czego w sprawie celibatu nie powiedział Andrea Tornielli?

Data publikacji: 2020-01-17 13:00
Data aktualizacji: 2020-01-17 13:59:00
RELIGIA
Medialpj [CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)] + Rolando Mailo / François-Régis Salefran [CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

W sprawę autorstwa książki kard. Roberta Saraha zawierającej artykuł Benedykta XVI włączyła się Stolica Apostolska, przekonuje niemiecki konserwatywny dziennik katolicki, „Die Tagespost”. Podany oficjalnie komunikat zawiera jednak bardzo poważny zgrzyt.

 

W ocenie watykańskiego korespondenta tego tytułu, Guido Horsta, wszystko rozstrzygnęło się między redaktorem naczelnym mediów Watykanu, Andrea Torniellim, a prywatnym sekretarzem „emerytowanego papieża”, abp. Georgiem Gänsweinem. Tornielli i Gänswein zawarli ustną umowę, która poskutkowała wydaniem komunikatu o wycofaniu się przez Benedykta XVI z autorstwa książki o celibacie.

 

Horst zwraca uwagę, że w całej tej sprawie są dość poważne wątpliwości, które zrodził jeden z komentarzy szefa watykańskich mediów. Próbując załagodzić dysonans między stanowiskiem Benedykta a Franciszka w sprawie celibatu Tornielli zapewnił, że urzędujący następca Piotra nie chce bynajmniej likwidować obowiązku przeżywania kapłaństwa w bezżenności. Dziennikarz w oficjalnym komunikacie cytował słowa Franciszka wypowiedziane podczas lotu powrotnego ze Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Papież mówił wówczas, że „przychodzi mu na myśl” wypowiedź św. Pawła VI, który stwierdził, iż wolałby raczej oddać życie, niż zmienić prawo celibatu. Franciszek zapewnił też, że celibat jest „darem dla Kościoła” i on „nie daje zgody na to, by wprowadzić dobrowolny celibat”.

 

Guido Horst zwraca uwagę, że jest to cytat niezwykle wybiórczy. Podczas tej samej podróży Franciszek mówił bowiem o celibacie znacznie więcej. Dziennikarz przypomina, czego Tornielli już nie zrobił, że Ojciec Święty odwołał się też do koncepcji niemieckiego biskupa z RPA, Fritza Lobingera.

 

Bp Lobinger wydał w 2009 roku książkę „Księża jutra”, w której zaproponował bardzo poważne zmiany w przeżywaniu kapłaństwa i sprawowaniu sakramentów, pisząc między innymi o koncepcji viri probati. Franciszek wskazywał, że według Lobingera w niektórych wspólnotach katolickich można byłoby wyświęcać starszych, żonatych mężczyzn, którzy mogliby sprawować Mszę świętą, spowiadać i udzielać namaszczenia chorych. Papież określił propozycję Lobingera mianem „bardzo interesującej”.

 

 Horst przypomina, że zakończony w październiku 2019 roku Synod Amazoński poprosił Ojca Świętego właśnie nie o zniesienie celibatu, ale o zgodę na udzielani święceń żonatym – viri probati – w niektórych regionach pozbawionych powołań. A w tej sprawie Franciszek decyzji jeszcze nie podjął.

 

Źródło: die-tagespost.de

Pach

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
opinia dorosłe
Zdrada Chrystusa zaczyna się już na etapie lęku przed ,,braterskim napomnieniem".
AndrzejBR
Niech sobie zobaczą jakie skutki przyniosły decyzje skrócenia nauki w seminariach w czasie zaborów na terenie RP! Też tylko chciano zapobiec brakowi Kapłanów bo Car pozamykał co mu się udało! Historia już pokazała ''owoce''takich dobrych intencji, po prostu tragedia. A tu żonatych chcą konsekrować,a jak taki zrealizuje swoje zobowiązania wobec Przysięgi małżeńskiej i rodziny?! Popi już to też pokazali jak dbałość o doczesność czyniła z nich zwykłych rzezimieszków-Abp Szczęsny-Feliński''Pamiętniki''-bardzo pożyteczna lektura!!!
Dzień bratersk
Wczoraj, 16 stycznia to wspomnienie świętych papieża i biskupa. To dobry dzień na ,,dzień braterskiego upomnienia w Kościele". Błędy nauczania...błędy stylowe... błędy w ogóle... nadużycia eucharystyczne... Im mniej błędów tym lepiej. Bóg się nie zastanawia, Bóg wie, takie było nauczanie Chrystusa.