Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 15 SIERPNIA
Św. Tarsycjusza, męczennika
Św. Alfreda, biskupa
Św. Tarsycjusza, męczennika
Św. Alfreda, biskupa
Wniebowzięcie NMP
Imieniny obchodzą:
Maria, Tarsycjusz, Napoleon
 

Dlaczego Sobór Watykański II nie potępił komunizmu? [VIDEO]

Data publikacji: 2020-07-04 19:00
Data aktualizacji: 2020-07-21 12:33:00

Gdyby na Soborze Watykańskim II doszło do potępienia komunizmu, to na pewno umocniłoby to tożsamość Kościoła jako siły nie tylko antytotalitarnej, ale i zachowawczej. Tak się jednak nie stało, czego skutki jeszcze długo będą prześladować katolików. Oddziaływanie idei komunistycznych na Kościół przyczynia się do jego dezintegracji i służy promocji haseł, których realizacja zamienia go w organizację świadczącą pomoc socjalną - mówi w rozmowie z PCh24 TV prof. Marek Kornat (UKSW, PAN).

 

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Ryś
@ Tom "Ktoś" - chyba wiadomo KTO.
Ryś
@ realpolitik I socjalizm hitlerowski i "stalinowski" były finasowane przez banki amerykańskie, sam zaś rewolucja trockistowsko-leninowaska odbyła się pod dyskretną opieką prez. Wilsona, 6 punkt orędzia z 8 stycznia 1918 roku: Ewakuacja wszystkich rosyjskich terytoriów i uregulowanie stosunków z Rosją, Rosja ma prawo do samookreślenia swojego ustroju politycznego.
Tom
Ktoś wpisał do Katechizmu Kościoła Katolickiego niebieskiegocały rozdział o marksistowskiej "sprawiedliwości społecznej" zamiast zwykłej sprawiedliwości która we wcześniejszym katechizmie zawierała się w jednym zdaniu P.542: "Sprawiedliwość sprawia że każdemu oddajemy, co mu się należy od nas." I dzisiaj ksiądz w modlitwie wiernych modli się o to żeby rządy wprowadzały "sprawiedliwość społeczną". - to jest aberracja - która sprawiedliwość społeczna jest właściwa? ta w Korei Płn czy ta w Chinach a może ta z USA? A to oczywiste logicznie że żadna z nich.
Tom
Lektura uzupełniająca Józef Mackiewicz "W cieniu krzyża"
realpolitik
Odpowiedź jest dość prosta. Bo tzw. społeczna nauka kościoła jest - zwłaszcza od XX wieku - mocno lewicowa! Proletariat zawsze był liczny, a znacząca liczebność wyznawców przekłada się na duże znaczenie, zwłaszcza gdy wyższe warstwy społeczne zaczynają się dystansować i zadawać niewygodne pytania. Poza tym II wojna nie mogła się zakończyć zwycięstwem dobra nad złem, bo za łby wzięły się dwa ZŁE systemy: socjalizm hitlerowski i socjalizm stalinowski. Tak czy owak w Europie wygrać musiał jakiś socjalizm, bo USA za późno weszły tu do gry. Wygrał socjalizm stalinowski, a wobec bezmiaru zbrodni hitlerowskich nijak było go potępiać. Co z tego, że po czasie okazało się, że w rozmiarach zbrodni Stalin niczym Hitlerowi nie ustępował, a nawet go przewyższał! Tyle, że Syberia leżała daleko...
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY