Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PONIEDZIAŁEK 20 SIERPNIA
Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
Imieniny obchodzą:
Bernard, Samuel, Sobiesław
 
wyszukiwarka
 
 

Dr Jennifer Castaneda: dzisiejsza medycyna potrzebuje lepszej komunikacji i więcej empatii

Data publikacji: 2018-05-16 08:03
Data aktualizacji: 2018-05-16 09:17:00
WIADOMOŚCI
źródło: pixabay.com

Dzisiejsza medycyna potrzebuje lepszej komunikacji i więcej empatii. Trzeba po ludzku podchodzić do pacjentów i rodzin – powiedziała w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” dr Jennifer Canstaneda, bioetyk i specjalista od genetyki klinicznej.

 

Wypowiedź dr Castanedy dotyczyła sprawy Alfiego Evansa. Pani doktor wskazała na brak dostatecznej komunikacji i zrozumienia sytuacji rodziny Alfiego. Jej zdaniem, lekarzom zabrakło zaufania i uszanowania postawy rodziców w sprawie swojego syna.

 

- Można by powiedzieć, że to widać, czy rodzice działają w najlepszym interesie dziecka. Widać było tutaj nadużycia władzy ze strony szpitala i niedostatek dobrej, otwartej komunikacji z rodzicami – wskazała.

 

Dr Castaneda poruszyła także kwestie związane z granicami działań lekarzy. Wskazała, że sprawa Alfiego na nowo otworzyła dyskusję nad tym, do jakiego stopnia opinia lekarzy może wpływać na decyzję o życiu lub śmierci pacjenta.

 

- Myślę, że ta historia daje dużo do myślenia właśnie w tej kwestii: jakie są granice decyzyjności władzy państwowej i szpitali w sprawach życia i śmierci, jakie są prawa rodziców, kto ma decydować, co jest „w najlepszym interesie” dziecka.

 

Dr Castaneda wskazała także na zaniedbania lekarzy, które wystąpiły już na samym początku leczenia chłopca: „Diagnostyka u Alfiego nie została do końca przeprowadzona, więc nie mamy pewności, co właściwie mu dolegało. Cała sprawa toczyła się wokół tego, kto ma władzę nad życiem dziecka”.

 

Bioetyk wypunktowała zaniedbania jakich dopuścił się personel szpitala zaraz po odłączeniu małego chłopca od aparatury. Mimo, że Kościół dopuszcza przerwanie uciążliwej terapii, to i tak po zaprzestaniu takiej terapii należy o pacjenta dbać; podawać mu wodę i jedzenie, opiekować się nim. Tego zabrakło w działaniach względem Alfiego.

 

Na pytanie, czy postępująca w zachodnim świecie tendencja do przyzwolenia na eutanazję dosięgnie także Polski, dr Castaneda odpowiedziała: „W Polsce zachował się wysoki poziom wrażliwości na kwestie szacunku dla osób u schyłku życia. Musimy jednak uważać, bo cokolwiek, co rozwija się silnie w Stanach Zjednoczonych i na zachodzie Europy, łatwo może być przyjęte i w Polsce. Na razie widzę w Polsce więcej wrażliwości na sprawy opieki nad umierającymi. Nie możemy oczywiście być naiwni i sądzić, że nie ma tego zagrożenia”.

 

 

Źródło: naszdziennik.pl

PR

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora