Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 24 PAŹDZIERNIKA
Św. Antoniego Marii Clareta
Bł. Jana Balickiego
Św. Antoniego Marii Clareta
Bł. Jana Balickiego
Imieniny obchodzą:
Antoni, Rafał, Marcin
 

„Drabina do Nieba”. Nowa książka opisująca dzieje niezwykłej modlitwy – Różańca

Data publikacji: 2020-10-14 15:00
Data aktualizacji: 2020-10-16 07:55:00
RELIGIA
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (Myriam Zilles) + Okładka książki pt. Drabina do nieba. Dzieje Różańca

„Zaczęło się od św. Dominika” – brzmi tytuł pierwszego rozdziału książki pt. „Drabina do Nieba. Dzieje Różańca”. I istotne historia tej niezwykłej modlitwy wiąże się z założycielem Zakonu Braci Kaznodziejów. Od tego czasu Kościół – zarówno duchowni jak i wierni świeccy – wielokrotnie poznawali niezwykłą moc tej modlitwy Maryjnej.

 

Wydana przez Białego Kruka książka Czesława Ryszki przybliża nam dzieje Różańca. To niezwykła wyprawa przez osiem wieków historii ludzkości, w której towarzyszyła jej modlitwa za przyczyną Najświętszej Maryi Panny. Mamy więc opisane wydarzenia ze średniowiecza, ale też późniejsze, jak chociażby bitwę pod Lepanto – zwycięstwo, któremu towarzyszyła modlitwa Różańcowa czy austriacką krucjatę Różańcową z XX wieku.

 

Autor dostrzega także polskie wątki: bitwę pod Chocimiem, „Potop Szwedzki”, działania króla Jana III Sobieskiego czy zwycięstwo nad bolszewikami w roku 1920. Wymienieni są także polscy – ale nie tylko – apostołowie Różańca i Najświętszej Maryi Panny: św. Stanisław Papczyński, bł. Ignacy Kłopotowski, św. Maksymilian Maria Kolbe, Sługa Boży kard. August Hlond, Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński czy św. Jan Paweł II.

 

Czesław Ryszka nie zapomina również o objawieniach, w których Królowa Różańca Świętego wzywała do praktykowania tej modlitwy oraz pokuty. Wspomniane jest chociażby Lourdes, Pompeje, Gietrzwałd i Fatima.

 

„Matka Boża dana ku obronie jest naszą wielką siłą i pomocą, ale po tę siłę trzeba sięgnąć. Modlitwą różańcową możecie zmienić bieg dziejów świata – powiedziała Maryja w Fatimie. Jan Paweł II już uczynił wszystko, żeby to największe w historii objawienie Matki Bożej nam przybliżyć. Beatyfikował Franciszka i Hiacyntę. Papież Franciszek ich kanonizował. Po raz pierwszy w historii Kościoła zostały wyniesione na ołtarze dzieci nie będące męczennikami. Od naszej aktywności, od naszego zaangażowania, tej siły modlitwy, siły zawierzenia zależy zwycięstwo zapowiedziane w Fatimie, triumf Niepokalanego Serca Maryi. Obyśmy tego zwycięstwa dożyli, a wcześniej je przygotowali. Bo zwyciężyć z Matką Bożą to tyle samo, co stanąć przed Bogiem twarzą w twarz, czyli wejść do królestwa Jej Syna” – pisze w rozdziale „Anty-dekalog nie może zwyciężyć” autor książki pt. „Drabina do Nieba”.

 

Warto wziąć do serca te słowa i praktykować modlitwę Różańcową oraz nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca, o co w Fatimie prosiła katolików Najświętsza Maryja Panna.

 

 

MWł

 

 

Ryszka Cz., Drabina do nieba. Dzieje Różańca, Kraków 2020.

 

  

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
lil
św. Dominik ją tylko zaadoptował i zreformował ,sznur modlitewny pochodzi z dalekiego wschodu
marek
PRzeciez w Pompejach nie było objawień Maryi ?
t
Różaniec to modlitwa osadzona na rozważaniu wydarzeń ewangelicznych; św. Paweł pisał do Hebrajczyków 4,12 " Żywe bowiem jest słowo Boże, skuteczne i ostrzejsze niż miecz obosieczny, przenikające aż do rozdzielenia duszy i ducha". a dalej 4,13 " Nie ma stworzenia, które by nie było przed Nim niewidzialne, przeciwnie, wszystko odkryte i odsłonięte jest przed oczami Tego, któremu musimy zdać rachunek". Różaniec domaga się koniecznego posłuszeństwa słowu Bożemu!