Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
WTOREK 07 KWIETNIA
Św. Jana Chrzciciela de la Salle
Św. Jana Chrzciciela de la Salle
Imieniny obchodzą:
Donat, Herman, Klara, Rufin
 

Dramatyczny list kard. Zena do kardynałów: Kościół jest w Chinach zabijany

Data publikacji: 2020-01-10 02:00
Data aktualizacji: 2020-01-10 07:19:00
RELIGIA
Fot. REUTERS/Aaron Tam/FORUM

Jak informuje Diane Mongtagna z „Life Site News”, kard. Joseph Zen, emerytowany biskup Hongkongu wysłał 27 września ubiegłego roku list do kolegium kardynałów, prosząc ich o wypowiedzenie porozumienia, jakie Watykan podpisał z rządem Chińskiej Republiki Ludowej. List został ujawniony w środę przez dziennikarza Marco Tosattiego, który poinformował, że kardynał zdecydował się podać treść tego dokumentu do publicznej wiadomości w związku z prawdopodobną eskalacją prześladowań katolików przez chińskich komunistów.

 

Wraz z listem kard. Zen podzielił się z kardynałami swoimi dubiami, które skierował do Franciszka w lipcu zeszłego roku w reakcji na wytyczne stolicy Apostolskiej odnośnie cywilnej rejestracji duchowieństwa w Chinach. Ich pełne tłumaczenie ukazało się na stronie PCh24.pl. Nawiązując do dubiów, hierarcha pisze w upublicznionym liście, że Ojciec Święty „obiecał 3 lipca zainteresować się nimi, ale do dziś” nie otrzymał od niego żadnej odpowiedzi.

 

„W swoim sumieniu sądzę, że problem, który tutaj przedstawiam, dotyczy nie tylko Kościoła w Chinach, ale całego Kościoła, a my, kardynałowie mamy ogromną odpowiedzialność pomocy Ojcu Świętemu w kierowaniu Kościołem” – zaznacza kard. Zen.

 

Chiński hierarcha odniósł się do słów kard. Parolina, że „kiedy mówimy o niezależnym Kościele, to ta niezależność nie powinna już być rozumiana jako absolutna, gdyż porozumienie [z chińskim rządem] uznaje rolę papieża w Kościele katolickim”. Kard. Zen stwierdził, że nie wierzy w istnienie takiego zapisu w porozumieniu, a wytyczne Watykanu zachęcają „wiernych w Chinach do wstąpienia do kościoła schizmatyckiego (niezależnego od papieża i podporządkowanego poleceniom partii komunistycznej)”.

 

Emerytowany biskup Hongkongu ponownie zwraca uwagę na wybiórcze cytowanie przez kard. Parolina listu Benedykta XVI i zmianę sensu cytatu poprzez wyrwanie go z kontekstu: „Ta manipulacja myśli papieża emeryta jest poważnym brakiem szacunku; w rzeczy samej jest godną ubolewania zniewagą wobec tak skromnego papieża, który wciąż żyje”.

 

Na marginesie kard. Zen pyta, dlaczego tekst porozumienia jest tajny i dlaczego nie dane mu było poznać jego treści, chociaż jest chińskim kardynałem. „Ale także napawa mnie odrazą – kontynuuje – że często głoszą, iż to, co robią, jest kontynuacją myśli poprzedniego papieża, podczas gdy coś przeciwnego jest prawdą. Mam powód, by sądzić (i mam nadzieję, że pewnego dnia będą mógł to udowodnić archiwalnymi dokumentami), że podpisane porozumienie jest tym samym, którego podpisania w swoim czasie papież Benedykt XVI odmówił”.

 

Swój list kard. Joseph Zen kończy gorzkim pytaniem: „Eminencje, czy możemy biernie być świadkami mordowania Kościoła w Chinach przez tych, którzy powinni chronić i bronić go przed jego wrogami?”.

 

Źródło: LifeSiteNews.com

Jan J. Franczak

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
A
Rozwijający się kościół w Chinach był wielką nadzieją całego Kościoła. Była to bariera dla rozwoju komunizmu. Władze jak to często bywało w historii przeszly do kontrataku.
taki tam
Nie ma kompromisu z szatanem słowa ewangeli o tym mówią Albo wiara albo zatracenie Każdy kompromis prowadzi do nicości !Zejdz mi z oczu szatanie Kuszenie Chrystusa boli że w Watykanie zapomniano o braciach z Chin
panda
Głos wołającego na puszczy. A co, Franciszek nie miał swiadomości, że podpisał wyrok na katolików chińskich?
zg
Chyba nie muszą znać tej umowy. Gdyby było tam coś dobrego to można by było się powoływać na zapisy a jak nie to przecież będą musieli się jedynie podporządkowywac władzom, zrezygnować z moralności. Tamten kościół napewno nie będzie dla naiwnych że tak powiem.
Maria
@Ryś. Boli to, że zabijają go ,,swoi". Ale Chrystus o tym mówił i nauczał: JA JESTEM !!! Nie lękajcie się!!! No, to ufajmy i nie lękajmy się :, bo ,,któż jak nie Bóg"?
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY