Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 04 KWIETNIA
Św. Izydora, Doktora Kościoła
Św. Platona
Św. Izydora, Doktora Kościoła
Św. Platona
Pierwsza Sobota
Imieniny obchodzą:
Benedykt, Mira, Wacław
 

Droga Synodalna: dwóch biskupów ostrzega przed „niemiecką drogą odrębną” w Kościele

Data publikacji: 2020-01-22 12:01
Data aktualizacji: 2020-01-22 09:15:00
WIADOMOŚCI
PCh24TV

Na przełomie stycznia i lutego odbędzie się pierwsze posiedzenie Zgromadzenia Synodalnego – głównego organu niemieckiej Drogi Synodalnej. Na kilka dni przed tym wydarzeniem biskupi niemieccy wyrażają w związku z tym swoje obiekcje i nadzieje.


Głos w debacie zabrał między innymi biskup Wolfgang Ipolt z Görlitz. Hierarcha podkreślił, że Droga Synodalna nie może stać się parlamentem, na którym można po prostu głosować nad prawdami Wiary. W procesie trzeba rozróżnić „między tym, co naprawdę przeszkadza posłannictwu Kościoła, a tym, co zalecił nam Pan i co nie leży w naszej dyspozycji”. Takie rozróżnienie – uznał – nie będzie bynajmniej oczywiste i trudność ta może stać się przyczyną poważnych problemów.


Bp Ipolt wyraził nadzieję, że Droga Synodalna pomoże Kościołowi katolickiemu w Niemczech przełamać kryzys wywołany skandalem nadużyć seksualnych. Przestrzegł jednak przed wkraczaniem na „niemiecką drogę odrębną”, a zatem próbę wprowadzania zmian, które oddalałaby Kościół katolicki za Odrą od Kościoła powszechnego. Biskup powołał się tu na list, jaki do katolików w Niemczech wysłał w czerwcu 2019 roku papież Franciszek. Ojciec Święty wskazał wówczas, że w Kościele katolickim nie może prezentować w różnych krajach odmiennych przekonań co do fundamentalnych zagadnień wiary i moralności, bo to zaszkodziłoby jedności Kościoła.


Podobne stanowisko zajął bp Gregor Maria Hanke z Eichstätt. Także on przestrzegł przed „niemiecką drogą odrębną”. Stwierdził, że papież Franciszek nie chce, aby Niemcy tracili z oczu jedność Kościoła. – Ta troska jest uzasadniona w związku z ultymatywnym wydźwiękiem niektórych głosów żądających reform – zauważył.


Inaczej o Drodze Synodalnej wypowiedział się bp Heinrich Timmerevers – ordynariusz Drezna. Hierarcha zapewnił, że zdecydowanie popiera cały proces i zaprasza wszystkich wierzących w swojej diecezji, by uczestniczyli w debacie. Według biskupa najważniejszym pytaniem jest to, czego od katolików w Niemczech chce dzisiaj Pan Bóg.


Nikt nie może dokładnie powiedzieć, czym się to zakończy – wskazał biskup mówiąc o finale Drogi. Wezwał przy tym do odrzucenia strachu oraz do ufności, że Duch Boży poprowadzi Niemców w ich synodalnym procesie.

 


Źródła: pch24.pl / katholisch.de
Pach

 

  

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Król Artur
Jak Niemcy tak bardzo marzą o swoim kosciele, to niech założą swój niemiecki katolickopodobny kosciol narodowy i dadzą nam normalnym katolikom święty spokój!!!
Olo
Cóż za szatańskie podchwytliwe pytanie :"czego DZISIAJ od ludzi chce Pan Bóg?", debatujmy, może coś wymyślimy....a On chce zawsze tego samego, wczoraj, dziś i jutro!
pga
"Wezwał przy tym do odrzucenia strachu oraz do ufności, że Duch Boży poprowadzi Niemców w ich synodalnym procesie" - ja myślę, że u samych źródeł tego procesu, od samego jego początku nie ma w nim Ducha Bożego, bo nie takie cele i intencje przyświecają jego organizatorom i uczestnikom. A jak nie ma Ducha Bożego u źródeł, to nie będzie też tak, że nagle interweniuje On, żeby wyprostować pokręcone drogi. Wiara w to jest to w najlepszym razie naiwność, ślepota. Oczywiście - chciałbym się mylić, ale nie mam wielkiej nadziei. Po owocach ich poznacie, a jak na razie główni orędownicy "drogi synodalnej" wydają z siebie jeden zatruty owoc po drugim.