Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
WTOREK 25 LUTY
Św. Cezarego z Nazjanzu
Św. Modesta z Trewiru
Św. Cezarego z Nazjanzu
Św. Modesta z Trewiru
Imieniny obchodzą:
Donat, Wiktor
 

„Droga synodalna” dzieli niemieckich biskupów

Data publikacji: 2019-09-11 17:00
Data aktualizacji: 2019-09-11 17:46:00
WIADOMOŚCI

Wśród niemieckich hierarchów narasta spór o to, jak ma wyglądać „droga synodalna”. Arcybiskup Kolonii kard. Rainer Maria Woelki przestrzegł przed schizmą w Kościele w Niemczech, a przewodniczący episkopatu kard. Reinhard Marx nie wykluczył zniesienia celibatu w niektórych regionach.

 

„Droga synodalna” to proces, który zapoczątkowali niemieccy biskupi podczas wiosennej sesji plenarnej. Jego prace przygotowawcze właśnie ruszyły. Ma on na celu wyjaśnienie zjawiska wykorzystywania seksualnego nieletnich przez duchownych. Do tematów prac należą też podział władzy w Kościele, możliwość kapłaństwa kobiet, kwestia celibatu i zmiany w etyce seksualnej.

Kardynał Woelki przestrzegł w homilii przed postrzeganiem Kościoła przez pryzmat socjologiczny. Mówił: – Jak w parlamencie przygotowuje się – powołując się na nowe osiągnięcia naukowe, szczególnie nauk społecznych i humanistycznych – do negocjacji – tak jak politycy – na temat wiary i nauki Kościoła. Poddaje się je pod dyskusję, by później demokratyczną większością głosów wprowadzić tak zwaną reformę Kościoła, za którą nie kryje się często nic innego jak tylko dopasowanie do myślenia świata.

 

Hierarcha dodał, że w ten sposób Kościół zdradziłby samego siebie i straciłby swoją tożsamość, ponieważ nie został stworzony przez człowieka, ale założony przez Chrystusa. Arcybiskup Kolonii powiedział, że depozytu wiary nie można przegłosować, dotyczy to szczególnie struktury sakramentalnej, między innymi kwestii kapłaństwa kobiet. Kard. Woelki przypomniał, że papież Jan Paweł II zamknął debatę na ten temat ex cathedra w 1994 roku.

Już w ubiegłym tygodniu kard. Woelki przestrzegał przez schizmą w Kościele. Na łamach gazety Kirchenzeitung Köln mówił: „W najgorszym razie ryzykujemy nawet jedność z Kościołem powszechnym i staniemy się niemieckim Kościołem narodowym. Nikt tego nie może chcieć i powinniśmy te przestrogi traktować poważnie. (…) Jestem zdania, że droga, którą się obecnie w Niemczech podąża, jest bardzo niebezpieczna – szczególnie jeżeli chodzi o podział wewnątrz niemieckiego Kościoła. Papież w swoim liście jednoznacznie prosił nas, byśmy zachowali sensus Ecclesiae i byśmy pozostali w jedności z Kościołem powszechnym oraz w Jego wierze”.

Tymczasem przewodniczący niemieckiego episkopatu kardynał  Reinhard Marx na łamach dziennika FAZ przyznał, że dla niego debata na temat kapłaństwa kobiet nie jest zamknięta, o czym poinformował on również papieża Franciszka. Duchowny stwierdził, że kobiety powinny być bardziej włączone w prace Kościoła: – Bardzo pomogłaby przełamaniu tego męskiego świata obecność kobiet podczas posiedzeń episkopatu i synodów biskupów – stwierdził niemiecki hierarcha, który zaznaczył też, że niemieccy biskupi nie mogą sami zdecydować o zniesieniu celibatu, ale on sam może sobie wyobrazić, że Synod Amazoński dopuści w pewnych okolicznościach i w niektórych regionach posługę żonatych księży. Kard. Marx dodał też, że „razi go przyjęta po Soborze Watykańskim II idea jednolitości Kościoła” a on sam opowiada się za większą subsydiarnością.

 

 

Źródło: KAI/vaticannews

RoM

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Zbigniew
Jak można było mianować Marxa kardynałem?
iskierka
Najnowsza informacja z deon. Biskup Rzymu SCHIZMY SIE NIE BOI. Oczywiście ma na myśli Tradycjonalistów a nie Postępowców i modernistów na czele z x. Marksem.
Ireneusz
Jak kapłaństwo kobiet nie jest kwestią zamkniętą, to może i dogmat o Trójcy Św. też nią nie jest. O bóstwie Chrystusa itd. Użytkownicy drogi synodalnej ex kathedra ogłoszą, że dogmaty wcześniej ogłoszone przez Rzym nie obowiązują lub obowiązują, tylko inaczej.
Król Artur
Niech niemcy idą swoją " piekielną drogą synodalną", natomiast my Polacy podążajmy za Chrystusem, który jest jedyną Drogą, Prawdą i Życiem!
axe
to dla tych, którzy obwiniają tych, którzy się sprzeciwiają, o rozłam i wyzywają od diabłów, ano w tym wypadku to wybawienie, dlaczego?? dzisiaj biskup Rzymu Franciszek przestrzegał przed schizmą, postarałem się skrupulatnie zbadać temat i stwierdziłem, że każdy wypatruje tej zewnętrznej schizmy, że ktoś wyjdzie, a nikt nie mówi, że schizma już dawno nastąpiła i ma ona charakter wewnętrzny, bo każdy kto głosi herezje z automatu staje się schizmatykiem, a kościół niemiecki się przecież tego dopuścił i dopuszcza, a że taki twór funkcjonuje w Kościele Powszechnym to oznacza tyle, że antykościół ma się dobrze i zamęt w kościele gwarantowany.