Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
04   KWIETNIA   2020 r.
Św. Izydora, Doktora Kościoła
Św. Platona
Św. Izydora, Doktora Kościoła
Św. Platona
Pierwsza Sobota
Imieniny obchodzą:
Benedykt, Mira, Wacław
 
Polonia Christiana nr 14       DOSSIER
Péricles Capanema

Dwie Hiszpanie

Dwie Hiszpanie

Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat Hiszpania poddawana była tragicznej w skutkach operacji psychologicznej i moralnej. Przed rokiem 1936 kraj ­zakorzeniony był głęboko w chrześcijańskiej przeszłości. Wewnątrz jednak ­rosła i konsolidowała się inna Hiszpania – rewolucyjna, odrzucająca dziedzictwo, ­anarchiczna i ateistyczna.


W latach wojny domowej z bronią w ręku stanęły naprzeciw siebie dwie Hiszpanie. Była to walka na śmierć i życie, bez cienia litości. Kiedy umilkły działa, kraj przedstawiał opłakany widok jednej wielkiej ruiny: blisko milion poległych, przerażające zniszczenia, głód, niewypowiedziane cierpienie… Tradycyjna Hiszpania była wyczerpana, pokryta ranami i osłabiona. Do tego, naród został z miejsca skazany na ostracyzm – niczym zadżumiony, otoczony kordonem sanitarnym. Stał się czymś w rodzaju pariasa, cierpiąc bardzo długo z powodu strasznego poczucia odrzucenia przez inne narody i niezrozumienia nawet ze strony najbliższych przyjaciół – przeżycie to wgryzło się głęboko w jego duszę.
Wtedy to z głębi serc milionów Hiszpanów wydobył się niepohamowany krzyk: Nigdy więcej! Przeszliśmy przez to, gdyż widocznie tak być musiało, ale ta męka odeszła już do przeszłości. Będziemy razem pracować, aby więcej już nie dopuścić do powstania warunków, które zrodziły takie nieszczęście. Należy zauważyć, że przekonanie o naglącej konieczności znalezienia nowego kierunku, okazało się żywsze po stronie, która w wojnie domowej odniosła zwycięstwo. Zwycięzcy niesłusznie czuli się szczególnie winni anomalii, które dotknęły ich naród.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj