Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
07   KWIETNIA   2020 r.
Św. Jana Chrzciciela de la Salle
Św. Jana Chrzciciela de la Salle
Imieniny obchodzą:
Donat, Herman, Klara, Rufin
 
Polonia Christiana nr 7       Prawda, dobro, piękno
Nelson Fragelli

Dwie katedry

Dwie katedry

Niektóre dzieła sztuki są tak wyjątkowe, że natychmiast przykuwają uwagę oglądających; są tak szczególne, że wprost nie da się pozostać wobec nich obojętnym. Bezsprzecznie takimi dziełami są katedry.

Weźmy, na przykład, katedrę Najświętszego Serca Pana Jezusa w Newark, w stanie New Jersey: budowla ta doskonale ilustruje siłę, harmonię oraz strzelistość stylu gotyckiego. Choć ogromna, nie „przytłacza” swoją wielkością, lecz w niezwykły sposób godzi wrażenia pozornie sprzeczne, podobnie jak Święta Matka Kościół godzi grzeszników z Bogiem.

Od fundamentów aż po sięgające obłoków pinakle, każdy kamień został tu pracowicie wycyzelowany. Wieże sprawiają wprost wrażenie wyrzeźbionych. Okna – ułożone w wertykalnej kaskadzie – zdają się być utkane z delikatnej koronki, co zdumiewa w budowli tak olbrzymiej. Stanowią one przy tym swoistą ramę dla centralnie umieszczonej rozety – jeszcze subtelniejszej i jeszcze bardziej zadziwiającej w swej wielkości i gracji. I wreszcie strzeliste iglice, które każą nam wznieść oczy ku górze, są jak niewidzialne palce Kościoła wskazujące na niebo – ostateczny kres drogi katolika.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj