Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
31   MARCA   2020 r.
Św. Balbiny, męczennicy
Św. Beniamina, męczennika
Św. Balbiny, męczennicy
Św. Beniamina, męczennika
Imieniny obchodzą:
Gwidon, Kornelia
 
Polonia Christiana nr 56       PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO
Leonard Przybysz

Dziadek czy stary chłopczyk?

Dziadek czy stary chłopczyk?

Na zdjęciu z roku 1900 widzimy bretońską rodzinę w tradycyjnych strojach przed bramą swej posiadłości.

Centralne miejsce zajmuje dziadek siedzący na starym zydlu, oparty na kiju, w otoczeniu żony, dzieci i wnuków. Mężczyzna w kapeluszu stojący po prawej stronie wydaje się nie należeć do rodziny – od niepamiętnych lat jest tu parobkiem związanym ze swymi chlebodawcami mocnymi więzami przyjaźni i zaufania. Otoczenie wskazuje, że rodzina ta nie jest bogata, jednak żyje z godnością.

 

Senior rodu, prawdziwy patriarcha, coś z namaszczeniem mówi – możemy tylko zgadywać, co. Możliwe, że udziela rad i wskazówek dotyczących rodzinnej posiadłości. Przypomina trudności, jakich doświadczali jego przodkowie w kwestii utrzymania własności. Niewykluczone, że dotknęły ich prześladowania podczas rewolucji francuskiej.

– Proszę was, nie sprzedawajcie tej ziemi. Nie pozbawiajcie się własności, która była w posiadaniu naszego rodu od wieków. Tutaj są nasze korzenie, stąd wyrastają nasze tradycje…

 

Wszyscy zebrani słuchają z uwagą. Możemy sobie wyobrazić, jakie wrażenie wywierają słowa dziadka na dzieciach. Choć na razie jeszcze nie całkiem rozumieją ich znaczenie, ale za kilka lat w pełni je pojmą. I nigdy nie zapomną.

A cóż powiedzieć o dziadku ze zdjęcia obok? Ubrany w młodzieżowy strój, w wyobraźni, na wirtualnym motocyklu mknie z wielką prędkością po autostradzie. Zachowuje się jak młodzieniec, nie zdając sobie sprawy z własnej śmieszności.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie