Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 27 LUTY
Św. Gabriela Perdolente
Św. Prokopa
Św. Gabriela Perdolente
Św. Prokopa
Imieniny obchodzą:
Anastazja, Gabriela, Honoria
 

Dżihadyści atakują chrześcijan w Burkina Faso. Księża zmuszeni do zamknięcia kościołów

Data publikacji: 2019-11-08 17:10
Data aktualizacji: 2019-11-08 17:08:00
WIADOMOŚCI
Fot. Pixabay

Islamscy dżihadyści, którzy do tej pory atakowali w Burkina Faso głównie wojskowe punkty kontrolne i instytucje państwowe, teraz wzięli za cel chrześcijan. Muzułmańscy fundamentaliści atakują kościoły i chrześcijańskie wioski, co powoduje masową ucieczkę wyznawców Chrystusa. Księża są zmuszani do zawieszenia sprawowania Mszy świętych.

 

Sytuacja w Burkina Faso znacząco pogorszyła się w 2019 roku, kiedy fundamentaliści związani m.in. z Al-Kaidą, zaczęli atakować kościoły i zamieszkane przez chrześcijan wioski. Sprowokowało to masową ucieczkę chrześcijan w kierunku stolicy i innych większych miast. Tam wyznawcy Chrystusa szukają bezpiecznego schronienia przy kościołach. Generuje to poważny kryzys, ponieważ potrzebują oni wszystkiego: wody, żywotności, leków, ubrań i dachu nad głową. Niektóre wioski, w tym m.in. Hitté i Rounga w diecezji Ouahigouya, znajdujące się na pograniczu z Mali, zupełnie opustoszały.

 

Bardzo trudna jest również sytuacja w diecezjach Kaya i Fada N’gourma, najbardziej narażonych na ataki. „Powszechny brak bezpieczeństwa narasta, co sprawia, że musimy ograniczać nasze działania duszpasterskie. Niektóre kościoły zostały zamknięte, a nabożeństwa zawieszone do odwołania” – mówi przewodniczący burkińskiego episkopatu bp Laurent Birfuoré Dabiré.

 

Z kolei arcybiskup stołecznego Wagadugu przestrzega, że jeśli wspólnota międzynarodowa w zdecydowany sposób nie postawi tamy szerzącej się przemocy, konflikt etniczny przybierze na sile i może wymknąć się spod kontroli. „Trzeba zrobić wszystko byśmy pozostali jednym narodem i nie dali się zepchnąć w konflikt etniczny” – podkreśla kard. Philippe Nakellentuba Ouédraogo.

 

 

Źródło: KAI

WMa

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
@klik
Krytykujesz - o tak, w pierwszym wpisie krytykujesz chrześcijan że nie dadzą się zamordować. Demaskujesz - o tak, demaskujesz swoją hipokryzję gdy w innym wątku nawołujesz do empatii, a tutaj życzysz prześladowanym śmierci. I oczywiście jeszcze kłamiesz, bo niby gdzie jest nienawiść z mojej strony? Nienawiść objawia się chęcią wyrządzenia komuś krzywdy. Gdybym cię nienawidził, chwaliłbym twoją drogę prowadzącą do piekła, ciesząc się skrycie że doznasz wielkiej krzywdy wiecznego cierpienia. A ja cię już wiele razy ostrzegałem, czyli nie chcę twej krzywdy, a więc cię nie nienawidzę. A teraz ocenia ciebie. Chichoczesz nad prześladowanymi chrześcijanami opisywanymi w artykule, i to z powodu ich wiary jak wynika z twego pierwszego wpisu. Czyli chcesz ich krzywdy. Czyli ich nienawidzisz. A teraz możesz dalej pluć na mnie i odwracać kota ogonem - dopóki nie wykażesz prawdziwości swych epitetów wobec mnie, będzie to tylko kolejny żałosny przejaw twej bezsilnej obłudy.
do @123
krytykuje ,demaskuje ,zwraca uwagę ,nienawiść jest z Twojej strony komentatorze również o wielu nickach,wszak portal zachęca do dyskusji
alo
Męczeństwo chrześcijan na świecie.
@123
Przecież chichot vel klik vel kilka innych nicków od dawna uzewnętrznia na tym portalu swą nienawiść do katolików.
banita
Może by tak zebrać najbitniejszych katolików i zorganizawać krucjatę w obronie współwyznawców.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY