Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 16 LISTOPADA
Św. Gertrudy Wielkiej
Św. Małgorzaty Szkockiej
Św. Gertrudy Wielkiej
Św. Małgorzaty Szkockiej
NMP Ostrobramskiej
Imieniny obchodzą:
Gertruda, Małgorzata, Maria, Edmund
 

Dżihadyści atakują chrześcijan w Burkina Faso. Księża zmuszeni do zamknięcia kościołów

Data publikacji: 2019-11-08 17:10
Data aktualizacji: 2019-11-08 17:08:00
WIADOMOŚCI
Fot. Pixabay

Islamscy dżihadyści, którzy do tej pory atakowali w Burkina Faso głównie wojskowe punkty kontrolne i instytucje państwowe, teraz wzięli za cel chrześcijan. Muzułmańscy fundamentaliści atakują kościoły i chrześcijańskie wioski, co powoduje masową ucieczkę wyznawców Chrystusa. Księża są zmuszani do zawieszenia sprawowania Mszy świętych.

 

Sytuacja w Burkina Faso znacząco pogorszyła się w 2019 roku, kiedy fundamentaliści związani m.in. z Al-Kaidą, zaczęli atakować kościoły i zamieszkane przez chrześcijan wioski. Sprowokowało to masową ucieczkę chrześcijan w kierunku stolicy i innych większych miast. Tam wyznawcy Chrystusa szukają bezpiecznego schronienia przy kościołach. Generuje to poważny kryzys, ponieważ potrzebują oni wszystkiego: wody, żywotności, leków, ubrań i dachu nad głową. Niektóre wioski, w tym m.in. Hitté i Rounga w diecezji Ouahigouya, znajdujące się na pograniczu z Mali, zupełnie opustoszały.

 

Bardzo trudna jest również sytuacja w diecezjach Kaya i Fada N’gourma, najbardziej narażonych na ataki. „Powszechny brak bezpieczeństwa narasta, co sprawia, że musimy ograniczać nasze działania duszpasterskie. Niektóre kościoły zostały zamknięte, a nabożeństwa zawieszone do odwołania” – mówi przewodniczący burkińskiego episkopatu bp Laurent Birfuoré Dabiré.

 

Z kolei arcybiskup stołecznego Wagadugu przestrzega, że jeśli wspólnota międzynarodowa w zdecydowany sposób nie postawi tamy szerzącej się przemocy, konflikt etniczny przybierze na sile i może wymknąć się spod kontroli. „Trzeba zrobić wszystko byśmy pozostali jednym narodem i nie dali się zepchnąć w konflikt etniczny” – podkreśla kard. Philippe Nakellentuba Ouédraogo.

 

 

Źródło: KAI

WMa

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
@klik
Krytykujesz - o tak, w pierwszym wpisie krytykujesz chrześcijan że nie dadzą się zamordować. Demaskujesz - o tak, demaskujesz swoją hipokryzję gdy w innym wątku nawołujesz do empatii, a tutaj życzysz prześladowanym śmierci. I oczywiście jeszcze kłamiesz, bo niby gdzie jest nienawiść z mojej strony? Nienawiść objawia się chęcią wyrządzenia komuś krzywdy. Gdybym cię nienawidził, chwaliłbym twoją drogę prowadzącą do piekła, ciesząc się skrycie że doznasz wielkiej krzywdy wiecznego cierpienia. A ja cię już wiele razy ostrzegałem, czyli nie chcę twej krzywdy, a więc cię nie nienawidzę. A teraz ocenia ciebie. Chichoczesz nad prześladowanymi chrześcijanami opisywanymi w artykule, i to z powodu ich wiary jak wynika z twego pierwszego wpisu. Czyli chcesz ich krzywdy. Czyli ich nienawidzisz. A teraz możesz dalej pluć na mnie i odwracać kota ogonem - dopóki nie wykażesz prawdziwości swych epitetów wobec mnie, będzie to tylko kolejny żałosny przejaw twej bezsilnej obłudy.
do @123
krytykuje ,demaskuje ,zwraca uwagę ,nienawiść jest z Twojej strony komentatorze również o wielu nickach,wszak portal zachęca do dyskusji
alo
Męczeństwo chrześcijan na świecie.
@123
Przecież chichot vel klik vel kilka innych nicków od dawna uzewnętrznia na tym portalu swą nienawiść do katolików.
banita
Może by tak zebrać najbitniejszych katolików i zorganizawać krucjatę w obronie współwyznawców.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY