Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 15 SIERPNIA
Św. Tarsycjusza, męczennika
Św. Alfreda, biskupa
Św. Tarsycjusza, męczennika
Św. Alfreda, biskupa
Wniebowzięcie NMP
Imieniny obchodzą:
Maria, Tarsycjusz, Napoleon
 

Dziwne prawo, ale prawo. Kilkanaście przypadków złamania ciszy wyborczej przed niedzielnym głosowaniem

Data publikacji: 2020-07-11 15:01
Data aktualizacji: 2020-07-11 17:38:00
WIADOMOŚCI
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: unsplash.com

W niedzielę 12 lipca uprawnieni do głosowania obywatele Rzeczypospolitej, którzy skorzystają z czynnego prawa wyborczego, wskażą osobę pełniącą przez najbliższe 5 lat urząd Prezydenta RP. Elekcja odbędzie się w warunkach reżimu sanitarnego i z pewnymi zmianami organizacyjnymi względem 28 czerwca. Ponadto od nocy z piątku na sobotę trwa cisza wyborcza.

 

Lokale wyborcze zostaną otwarte w niedzielę o godzinie 7, a zamknięte o 21. To właśnie wtedy przestanie obowiązywać swoista forma cenzury, której absurdalny charakter jest widoczny szczególnie w sieci.

 

Mimo że cisza wyborcza jest od lat przez wielu uważana za rozwiązanie błędne, to ciągle prawo ustanawiające ów czas milczenia i namysłu obowiązuje, więc należy go przestrzegać, zaś służby państwowe pilnują egzekwowania przepisów.

 

Do sobotniego przedpołudnia policja odnotowała 47 przypadków łamania ciszy wyborczej. Większość zdarzeń dotyczyła niszczenia plakatów wyborczych – wynika z doniesień Komendy Głównej Policji. W 39 przypadkach mowa o wykroczeniach, zaś w 8 – przestępstwach. Cisza obowiązuje także w internecie i wygaśnie w chwili zamknięcia lokali wyborczych.

 

W tych zaś – począwszy od godziny 7 do 21 w niedzielę – będą obowiązywały środki ostrożności wynikające z sytuacji epidemiologicznej (konieczność zasłaniania ust i nosa, zachowania dystansu oraz dezynfekcji rąk). Ponadto seniorzy (powyżej 60 roku życia), kobiety w ciąży, osoby z małym dzieckiem (do 3 lat) oraz niepełnosprawni będą obsługiwani w pierwszej kolejności. O wprowadzeniu takiego rozwiązania Polacy dowiedzieli się m.in. z komunikatów alertu RCB. Głosowanie osobiste to jednak tylko jeden ze sposobów uczestnictwa w wyborach, gdyż część osób zdecydowała się na formę korespondencyjną.

 

Liczba uprawnionych do głosowania w niedzielnych wyborach wynosi 29 937 795 osób. PKW poinformowała, że względem I tury liczba wyborców głosujących za granicą wzrosła o blisko 150 tys. Prezydentem RP zostanie osoba, która otrzyma ponad 50 proc. głosów.

 

 

Źródło: rmf24.pl / tvn24.pl

MWł

 

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
will
Napewno nie ma tu wszystkiego w porządku.
Kargul
Głupie prawo, jakby te dwa dni coś mogły zmienić.
Me
Mnie się ten przepis podoba. Po pierwsze ludzie niezdecydowani mogą się spokojnie zastanowić, po drugie kandydaci mają dzień, aby odetchnąć po kampanii a przed emocjami wieczoru wyborczego. Powinien być utrzymany.
sorcier
Biorąc pod uwagę błogość, która mnie dziś ogarnia, to to prawo nie jest wcale takie głupie. A patrząc na to, jak wyglądało kilka ostatnich kampanii przedwyborczych, to życzyłbym sobie nawet zmiany proporcji i żeby był tylko tydzień kampanii, a potem BITE DWA MIESIĄCE ciszy przedwyborczej. Ileż to mniej zgorszeń, nienawiści, złych emocji, łgarstw i mniej okazji do wszelakiego grzechu w ogóle!