Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 05 GRUDNIA
Św. Saby Jerozolimskiego
Bł. Filipa Rinaldiego
Św. Saby Jerozolimskiego
Bł. Filipa Rinaldiego
Imieniny obchodzą:
Krystyna, Sabina
 
Znany watykanista specjalnie dla PCh24.pl!

Edward Pentin: Amoris laetitia. Polscy biskupi mogą dać ważną wskazówkę

Data publikacji: 2017-12-18 09:00
Data aktualizacji: 2017-12-18 13:38:00
RELIGIA
Fot. Jakub Porzycki / FORUM

Brytyjski watykanista, korespondent National Catholic Register i autor książki o nadużyciach podczas synodu ds. rodziny – Edward Pentin – apeluje na łamach PCh24.pl do polskich biskupów o wyraźny głos w sprawie nauczania na temat nierozerwalności małżeństwa.

 

Wśród zamieszania wywołanego różnymi interpretacjami Amoris laetitia, szczególnie w dotyczących tego, czy pozwolić rozwiedzionym katolikom żyjącym w ponownych cywilnych związkach małżeńskich na przyjmowanie Eucharystii, wielu wiernych w świecie anglojęzycznym, (traktujących wiarę serio) szuka jasnych wskazówek biskupów.

 

Bowiem w wielu częściach Kościoła znacząca liczba wiernych (choć wciąż w bardzo dużej mierze to mniejszość katolików) czuje zaniepokojenie precedensem na pozór ustanowionym przez niejednoznaczności w tekście Amoris Laetitia i chce wiedzieć, co jest albo nie jest w rzeczywistości dopuszczalne; czy nastąpiło czy też nie nastąpiło zerwanie z dotychczasowym nauczaniem Kościoła?

 

Postrzegają oni Kościół w Europie Zachodniej jako niemiarodajny wskaźnik tego, co autorytatywne, gdyż w szczególności Kościół niemiecki okazuje się faworyzować stanowisko, które nie jest spójne z nauczaniem i tradycją Kościoła.

 

Wydaje się, że nawet biskupi Malty, niegdyś bastionu ortodoksji, odczytali dokument w sposób, który różni się od poprzedniego nauczania papieskiego, w szczególności adhortacji apostolskiej papieża św. Jana Pawła II Familiaris consortio oraz Kongregacji Nauki Wiary.

 

Wielu anglojęzycznych wiernych oczekuje od Kościoła w Europie Środkowej i Wschodniej jasności, gdyż wielu z uważnie śledzących sprawy, postrzega go jako ten, który trzyma się ustanowionej nauki. Dotyczy to w szczególności Polski, wziąwszy pod uwagę jasne słowa świętego Jana Pawła II na ten temat w jego encyklikach i adhortacjach apostolskich. Nauczanie to jest podczas aktualnego pontyfikatu bagatelizowane albo powszechnie lekceważone.

 

Kościół w Polsce postrzegany jest zatem jako ten, który może dostarczyć jasnej wskazówki i – być może przeciwnie do innych kościołów Europy Środkowej i Wschodniej – jest przygotowany do obrony tego, czego Kościół zawsze jasno uczył. Z niecierpliwością zatem oczekuje się wytycznych polskich biskupów w sprawie Amoris laetitia, a fakt, że dopiero mają się ukazać, mimo pogłosek, że zostały już przygotowane na Wielkanoc, wywołuje niepokój ludzi, że ze strony Watykanu może być wywierana presja, by przyjąć konkretne stanowisko.

 

Moje własne próby dowiedzenia się czegoś od polskich biskupów sugerują, że tak nie jest, ale pozostaje pytanie: jeśli wszyscy się zgadzają, że należy trzymać się stanowiska Jana Pawła II w tej kwestii (a powiedział mi jeden z biskupów, że tak będzie) dlaczego to opóźnienie w ich publikacji?

 

 

Dla PCh24.pl Edward Pentin

 

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
iskierka
Wskazówka : Akt ekspiacji : Przeproszenie i zadośćuczynienie przez Pasterzy Pana Boga. [Jak:] Leżenie Krzyżem przed Ołtarzem z całym Ludem Bożym. Odczytanie Prawa Bożego...(Wyjście z Babilonu).
dusza polska
oto wskazówka. Jaka jest cena za Prawdę ? jak jest cena za wierność Objawieniu Bożemu i Najświętszej Ofierze Ołtarza? Bracia i Siostry w Chrystusie Panu - tak się nie godzi! 22.12.2017 - Verbum Catholicum.
kwiatek77
zło zawsze wchodzi pod pozorem dobra...jeśli niekonserwatywni katolicy uzyskają poparcie dla swoich poglądów od wielu lub większości polskich biskupów...co wtedy zrobią konserwatywni? będzie już za późno...trzeba bić w dzwony na alarm!!! i ruszyć z działaniem... "Dotrzyjmy z tym formularzem do wszystkich księży - Chcę dotrzeć z tym formularzem do każdej polskiej parafii i każdego księdza - mówi Janka Ochojska, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej. Inicjatywę oficjalnie wsparł Prymas Polski.Zrób to razem z nami 14 stycznia.Janka Ochojska sprawdziła znajomość tego mszalnego formularza wśród grupy polskich księży, okazało się, że raczej nie wiedzieli o jego istnieniu." - oto wzór jak trzeba nam działać-skoro to działa na biskupów!!!
Reselka
Gdyby zebrali się na odwagę i WSZYSCY przemówili jednym głosem - głosem Prawdy, papież nie mógłby im nic zrobić: nie mógłby przecież dowołać całego episkopatu i wszystkich biskupów. Musimy się modlić dla nich o odwagę - może za wstawiennictwem Sługi Bożego Stefana Wyszyńskiego?
Michał
Nic nie powiedzą nadto niż wytyczne z Rzymu. Umieją się trzymać koryta i to jest ich faktyczny główny cel. Żaden władny biskup nie zaryzykuje utraty ciepłej posadki. A zamiatanie pod dywan mają polscy biskupi opanowane znakomicie - stara "dobra" szkoła rzymska.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY