Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 15 SIERPNIA
Św. Tarsycjusza, męczennika
Św. Alfreda, biskupa
Św. Tarsycjusza, męczennika
Św. Alfreda, biskupa
Wniebowzięcie NMP
Imieniny obchodzą:
Maria, Tarsycjusz, Napoleon
 

Egipt: powstanie film o Koptach zamordowanych w Libii przez dżihadystów

Data publikacji: 2020-07-08 20:00
Data aktualizacji: 2020-07-08 20:34:00
WIADOMOŚCI

W Egipcie rozpoczną się wkrótce zdjęcia do filmu „Męczennicy wiary i narodu”, poświęconego pamięci 20 Koptów i ich pochodzącego z Ghany kolegi z pracy, zamordowanych w 2015 bestialsko przez dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego. Błogosławieństwa przyszłemu dziełu udzielił koptyjski patriarcha Aleksandrii Teodor (Tawadros), a nad produkcją czuwać będzie biskup diecezji Samalut w środkowym Egipcie – Pafnucy (Pavnotios).

 

 

Kręcenie filmu miało się rozpocząć jeszcze w styczniu właśnie na terenie tej diecezji, ale odłożono je – jak się okazało – na pół roku z powodu pandemii koronawirusa. Zbieranie materiałów, a więc przede wszystkim świadectw osób, które znały ofiary tamtego mordu i innej dokumentacji niezbędnej do powstania filmu oraz pisanie scenariusza, którego podjął się pisarz Mina Magdy, trwało już od długiego czasu. Scenariusz jest nie tylko jego dziełem, ale uwzględnia również opowieści rodzin męczenników, z których niemal wszyscy pochodzą z regionu Samalut.

Film ma ukazać nie tylko scenę zabójstwa – obcięcie głów ofiarom przez terrorystów na plaży w Libii, odkrycie ciał pomordowanych w zbiorowym grobie i przewiezienie ich zwłok do Egiptu, ale także ich codzienne życie przed śmiercią i ich rodzin, naznaczone trudem, nadziejami i pragnieniami lepszej przyszłości. Właśnie z tych powodów ci młodzi koptowie postanowili wyjechać do Libii w poszukiwaniu godnej i pożytecznej pracy, aby utrzymać swych bliskich.

Reżyserem obrazu będzie Yussef Nabil, który już w przeszłości naraził się swemu środowisku, kręcąc film o męczeństwie chrześcijan. Zapowiedź powstania filmu i rozpoczęcia nad nim prac wyjaśnił na stronie Wataninet.com Nader Shoukry – członek komisji, której powierzono czuwanie nad scenariuszem. Zwrócił uwagę, że chodzi też o znalezienie sponsorów na wcielenie w życie tego ambitnego planu twórczego. Diecezja Samalut ze swej strony zamieściła prośbę filmowców, zaangażowanych w ten projekt, o „modlitwę, aby Pan wsparł nasze dzieło, pomagając nam jak najlepiej nakręcić ten film tak, aby stał się on świadectwem siły męczenników dla wszystkich przyszłych pokoleń”.

20 koptów egipskich i pracującego z nimi Ghańczyka porwali w Libii na początku stycznia 2015 bojówkarze z tzw. Państwa Islamskiego. Nakręcony przez nich film wideo, przedstawiając ścięcie całej grupy, trafił na strony dżihadystów 15 lutego. Już w tydzień potem patriarcha Teodor II postanowił wpisać imiona i nazwiska 21 nowych męczenników do Synaxarium, czyli księgi świętych i męczenników Kościoła koptyjskiego, orzekając jednocześnie, że ich wspomnienie liturgiczne będzie odtąd obchodzone właśnie 15 lutego.

Zwłoki zamordowanych koptów odkryto pod koniec września 2017 we wspólnym grobie na wybrzeżu libijskim koło miasta Syrty. Rozpoznano ich po tym, że wszyscy mieli ręce związane na plecach i byli ubrani w te same jednakowe pomarańczowe koszule, które pokazano na makabrycznym filmie, nakręconym przez oprawców w chwili egzekucji.

W tym roku diecezja Samalut świętowała wspomnienie swych męczenników w sposób szczególnie uroczysty, jako że była to 5. rocznica tamtej zbrodni. Uroczystości trwały od 1 do 16 lutego i odbywały się nie tylko w miejscowym kościele, ale także w muzeum, wzniesionym w tym mieście pospiesznie również dzięki pomocy rządu egipskiego.

– Wideo, odtwarzające ich stracenie, powstało jako mrożąca krew w żyłach inscenizacja filmowa, mająca za zadanie szerzenie terroru. Jednakże na tym diabelskim wytworze wyobraźni i krwawego horroru widać, że niektórzy męczennicy w chwili ich barbarzyńskiej egzekucji powtarzają słowa „Panie Jezu Chryste” – powiedział włoskiej agencji misyjnej Fides Anba Antonios Aziz Mina, koptyjskokatolicki biskup-senior Gizy po masakrze 21 męczenników. Zauważył, że imię Jezusa było ostatnim słowem, jakie pojawiło się na ich ustach. Zwrócił uwagę, że tak jak pierwsi męczennicy również oni powierzyli się Temu, który wkrótce potem przyjął ich u siebie. – I w ten sposób świętowali oni swe zwycięstwo, którego żaden oprawca nie będzie mógł im odebrać. To Imię, wyszeptane w ostatniej chwili życia, było jakby pieczęcią ich męczeństwa – podkreślił emerytowany katolicki biskup koptyjski.

 

 

Źródło: KAI

RoM

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Dizel
Czy ktoś jeszcze ma wątpliwości czym jest islam ? widać do czego wyznawcy ''religii pokoju'' są zdolni kiedy tylko stają się większością. To samo będą robić ''ubogacać'' w Europie. We Francji, Niemczech, Szwecji i wszędzie gdzie zaczną dominować nad autochtonami. Tak ''podziękują'' naiwniakom za gościnę. A dzisiaj pożyteczni idioci chcą ich tu do Polski importować najlepiej prosto z pontonów na których przypływają
Ewa
A co z wiarą katolików? Wierzą w koronawirusa, bo nawet stojąc przed Bogiem, zasłaniają twarz z obawy przed zarażeniem. Męczeństwa za wiarę wśród maseczkowych katolików raczej nie przewiduję.
Jan
Te wydarzenia pokazują głęboką wiarę, żywą w społeczności koptyjskiej. Chylę, z najwyższą czcią, czoło przed heroizmem tych męczenników, niezależnie od dzielących nas różnic dogmatycznych.
Jack_Holborn
W latach 80-tych mój wujek pojechał na roczny kontrakt do Libii, gdzie pracował w swoim zawodzie, tj. jako kucharz, na budowach. Nikt wtedy nie słyszał o takiej anarchii, o ścinaniu głów Bogu ducha winnym, przypadkowym ludziom.
Hanso
Krew meczennikow to wielkie błogoslawienstwo dla nas. Dziekujmy Bogu za ich Odwage! Do zobaczenia w Niebie. Obym dotrwał.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY