Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
ŚRODA 29 STYCZNIA
Św. Anieli Merici
Św. Walerego, biskupa
Św. Anieli Merici
Św. Walerego, biskupa
Imieniny obchodzą:
Franciszek, Zdzisław, Aniela
 

Episkopat Zambii: Komunia Święta „nie” dla rozwodników w nowych związkach!

Data publikacji: 2017-12-23 10:05
Data aktualizacji: 2018-01-05 13:51:00
RELIGIA
Abp Telesphore George Mpundu. Źródło: YouTube/Z News

Małżeństwo jest nierozerwalne, a osoby w ponownych związkach nie mogą przyjmować Komunii Świętej – podkreślił przewodniczący Episkopatu Zambii, abp Telesphore George Mpundu.

 

Ojciec Święty Franciszek umieszczając w Aktach Stolicy Apostolskiej list biskupów prowincji kościelnej Buenos Aires i swoją nań odpowiedź, zdaniem wielu komentatorów, dał do zrozumienia, że popiera wykładnię Amoris laetitia dopuszczającą „poluzowanie” podejścia do dopuszczania rozwodników w nowych związkach do Komunii Świętej.

 

Episkopat Zambii, pomimo niejasności papieskiej adhortacji, trwa tymczasem przy zdrowej Tradycji, podkreślając prawdę o małżeństwie i niezmienne nauczanie Kościoła.

 

W rozmowie z afrykańską sekcją Radia Watykańskiego arcybiskup zambijskiej Lusaki Telesphore George Mpundu powiedział, że Episkopat jego kraju chce położyć w przyszłości silny nacisk na lepsze przygotowanie par do małżeństwa, umacniając w ten sposób życie rodzinne. Hierarcha wyraził  głębokie niezadowolenie z powodu wzrastającej liczby rozwodów dopuszczanych przez zambijskie prawo cywilne. Przemawiając w oddalonej o 160 kilometrów od stolicy Mumbwie podkreślił, że w przypadku zaistnienia jakichś trudności w ich związku, małżonkowie powinni w pierwszej kolejności kierować się do Kościoła i do swojego duszpasterza, a nie do sądu cywilnego ubiegając się o rozwód. Stąd żywotną kwestią jest utrzymanie silnej relacji między rodzinami, a kapłanami.

 

Arcybiskup podkreślił też, że konieczne jest wyjaśnienie wiernym niemożliwości przyjmowania sakramentów po rozwodzie i wstąpieniu w związek cywilny.

 

– Zawarte w ważny sposób małżeństwo sakramentalne nie może zostać rozwiązane. Jest nierozerwalne – przypomniał hierarcha. – Rozwodnicy w nowych związkach nie mogą przystępować do sakramentów pojednania i Eucharystii. Kościół nie uznaje rozwodów przyznawanych przez sądy cywilne – zaznaczył.

 

Hierarcha wytłumaczył, że w Zambii zbyt niedoskonałe jest przygotowane młodych ludzi do małżeństwa; tradycyjna kultura wprawdzie robi w tym względzie wiele, ale w sytuacji szybko postępującej urbanizacji, co ma właśnie miejsce w Zambii, to już się nie sprawdza.

 

Katolicy stanowią około 20 proc.  ludności Zambii, ponad 75 proc. mieszkańców to protestanci. Kraj, dawna brytyjska kolonia, zyskał niepodległość dopiero w 1964 roku. Ludność Zambii bardzo szybko się rozrasta; w roku 1961 zamieszkiwało ją 3 mln osób, dzisiaj to blisko 17 mln. W lipcu tego roku Kościół świętował 125-lecie katolicyzmu w Zambii.

 

 

Źródło: Katholisches.info

Pach

 

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
iskierka
Cieszmy się >Episkopat Zambii, pomimo niejasności papieskiej adhortacji, trwa tymczasem przy zdrowej Tradycji, podkreślając prawdę o małżeństwie i niezmienne nauczanie Kościoła.< Mamy nadzieje , że KEP wyda podobne OŚWIADCZENIE. Warto jednak mieć w pamięci- ku przestrodze - słowa wypowiedziane przez prof. A. Kobylińskiego w >Starciu Cywilizacji< informujące , że jako bardziej cywilizowani (wykształceni) powinniśmy dołączyć do koalicji chrześcijan postępowych - Niemiec , Holandii, Francji bo Afryka dopiero się modernizuje i jest opóźniona.
Slawomir Tomasz Roch
Pani Marto z calym szacunkiem mowimy o osobach, ktore swiadomie i dobrowolnie sa cudzoloznikami! Nie ma tu mowy o osobach, ktore zostaly opuszczone przez swoich wspolmalzonlow, ktore zostaly tak wlasnie skrzywdzone przez swoich wspolmalzonlow, ktore cierpia dzwiganie swego ciezkiego krzyza. Zycze blogoslawienstwa Bozego na kazdy dzien, pieknych, rodzinnych Swiat Bozego Narodzenia i dobrego Nowego Roku 2018. Z Panem Bogiem
qlnick
No dokładnie. Małżeństwo jest NIEROZERWALNE. Trwa aż do śmierci któregoś ze współmałżonków. Pani jest żoną i to do końca życia skoro Pani i Pani mąż złożyliście przysięgę sakramentalną potwierdzoną autorytetem Kościoła. Rozwód to wymysł świecki. Dla Boga małżeństwo jest nierozerwalne. Myślę że chyba każdy piszący tutaj rozumie że myśląc... "Nie- dla komunii świętej dla rozwodników" myśli o osobach co do których świeckie sądy orzekły rozwód i oni potem żyją w kolejnych związkach już nie z sakramentalnym małżonkiem czyli po prostu cudzołożą. To czego przede wszystkim Kościół potrzebuje to duszpasterstwa osób porzuconych w pierwszej kolejności a nie grzeszących. Zgadzam się w 100% bo to wtedy byłoby wyraźnym znakiem dla ludzi.
Solidarny
Do Marty: rozwodników i cudzołożników znaczy: ludzie, którzy są jednocześnie rozwodnikami i cudzołożnikami. Sądząc po Pani słowach, Pani się do takich nie zalicza. Powinna Pani wraz z dziećmi zostać otoczona szczególnym duszpasterstwem dla osób porzuconych, czego szczerze Pani życzę w te śięta Bożego narodzenia, ale i po nich.
Marta
Do Slawomir Tomasz Roch Dlaczego wrzuca Pan rozwodników, cudzołożników, homoseksualistów do jednego worka? Brakuje tylko pedofili i morderców. JAK TAK MOŻNA?? Jestem bardzo wierzącą kobietą, którą mąż zostawił z trójką małych dzieci. Ma Pan ochotę nadal mnie wyzywać?? I inne osoby zdradzone i pozostawione same sobie??? Z Bogiem.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY