Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
WTOREK 15 PAŹDZIERNIKA
Św. Teresy z Avila, Doktora Kościoła
Św. Aurelii, pustelnicy
Św. Teresy z Avila, Doktora Kościoła
Św. Aurelii, pustelnicy
Imieniny obchodzą:
Teresa, Jadwiga, Eustachy, Tekla
 

Europa protestuje przeciwko cenzurze internetu. Po ACTA2 zmieni się wszystko

Data publikacji: 2019-03-23 17:00
Data aktualizacji: 2019-03-23 18:05:00
WIADOMOŚCI
Fot. Andrzej Hulimka / FORUM

W wielu miastach Europy odbyły się w sobotę protesty przeciwko dyrektywie ograniczającej wolność w internecie czyli tzw. ACTA2. Dyrektywa jest obecnie na ukończeniu. Dopracowują ją przedstawiciele państw członkowskich UE.

 

22 marca protesty przeciwko ACTA2 odbyły się w wielu miastach Europy. Protestowały Warszawa, Wrocław, Poznań, Kraków, Berlin, Dortmund, Drezno, Hamburg, Rzym, Glasgow, Saloniki, Paryż, Praga, Brno, Barcelona, Malmo, Sztokholm czy Zurich. Cel? Powstrzymać cenzurę internetu.

 

- Protestujemy ponieważ nie chcemy żeby została wprowadzona szeroka regulacja internetu, szczególnie zaś cenzura prewencyjna – powiedział jeden z uczestników protestu w Warszawie. – Chcemy zwrócić uwagę ludzi i polityków na problem Acta2 – dodał.

 

Protestujący w stolicy nieśli transparenty wzywające do odrzucenia dyrektywy lub jej zmiany tak, by nie godziła w prawa użytkowników internetu. Przemaszerowali oni z Placu Defilad pod warszawską siedzibę przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. 

 

ACTA2 to dyrektywa mająca na celu regulację praw autorskich w sieci. Jej zwolennicy podkreślają, iż pozwoli ona lepiej chronić prawa do treści poszczególnych właścicieli serwisów internetowych.

 

Krytykuje ją jednak wielu nie tylko internautów, ale także unijnych polityków. Szczególne kontrowersyjne są dwa paragrafy dyrektywy. Art. 11 nakłada obowiązek posiadania licencji od wydawcy, od którego użytkownik pobiera choćby niewielkie ilości treści. Przepis ten odnosi się także do tzw. zajawek składających się głównie z tytułu oraz niewielkiej części pozostałej treści.

 

Z kolei art. 13 narzuca podmiotom publikujący specjalny filtr, który w założeniu ma cenzurować treść poszczególnych wpisów pod kątem praw autorskich jeszcze przed ich publikacją. To budzi zasadnicze obawy o wykorzystywanie ACTA2 do cenzurowanie sieci. 

 

 

Źródło: wrealu24.pl/stopacta2.pl

ged

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
drac
Inforamcja do "ollek" Jak jesteś autorem jakiegoś tekstu i nie chcesz aby ktokolwiek miałby mieć możliwości przeczytania go i udostępniania na różnych portalach społecznościowych to po co go udostepniasz w internecie. Zasada jest prosta nie chcę aby ktokolwiek widział mój tekst to go nie udostępniam. My jesteśmy za internetem bez cenzury a nie filtrowaniem każdego wejścia na stronę internetową. Jak chcesz cenzury to jedź do chrl
Blaze
Stop Acta2 i elitarnej manipulacji medialnej prowadzonej przez Alexa Vossa i koncern medialny Axel Springer
Użytkownik Goo
STOP ACTA 2!
ollek
Gdzie tu jakakolwiek cenzura? Artykuł 11.mówi o licencji od właściciela tekstu, to chyba naturalne,że trzeba mieć jakieś potwierdzenie? Tekst nie mój, więc proszę o udostępnienie. Proste. Art.13 też jest rozsądny, z resztą podobne rozwiązania są na uczelniach wyższych, gdzie sprawdza się prace licencjackie, magisterskie i doktorskie właśnie pod kątem plagiatu, naruszenia praw autorskich i to jakoś was nie oburza? Jeśli jestem autorem jakiegoś tesktu, to dlaczego miliony ludzi miałby by mieć możliwości przeczytania go i udostępniania na różnych portalach społecznościowych bez mojej wiedzy i zgody, a ja nie zobaczyłbym pieniędzy za swoją pracę? Przecież wy jesteście za prywatą, więc to rozwiązanie powinno wam jak najbardziej odpowiadać.
Krakusik
Pamiętam czasy stanu wojennego. Wydano rozkazy, które wykonywane były często przez bezmyślnych ludzi. Źle prawo ma wartość o tyle, że zly prawodawca będzie miał na zawołanie aparat przymusu w postaci sprzedajnych ludzi bezrefleksyjnie wykonujących nawet barbarzynskie rozkazy. Czasy komuny pokazały, że takich bezmyślni zawsze będą...
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY