Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 23 MAJA
Św. Leoncjusza, biskupa
Św. Leoncjusza, biskupa
Imieniny obchodzą:
Emilia, Iwona, Iwa
 

Facebook ponownie w sądzie. Miał sprzedawać dane producentom smartfonów

Data publikacji: 2019-03-14 11:00
Data aktualizacji: 2019-03-14 17:50:00
WIADOMOŚCI
Mark Zuckerberg fot. Alex Brandon/Pool/CNP via ZUMA Wire/FORUM

Oskarżyciele federalni w stanie Nowy Jork rozpoczęli postępowanie kryminalne dotyczące nieścisłości w umowach handlowych pomiędzy Facebookiem, a największymi producentami sprzętu elektronicznego. Postępowanie jest częścią trwającego od ponad roku śledztwa dotyczącego skandalu związanego z nielegalną sprzedażą danych osobowych użytkowników Facebooka.

 

Ława przysięgłych stanu Nowy Jork zażądała informacji od przynajmniej dwóch przedsiębiorstw będących liderami na rynku sprzedaży urządzeń elektronicznych (głównie smartfonów). Obie firmy dzięki partnerstwu z Facebookiem dostały wgląd do osobistych danych setek milionów użytkowników. Informację opublikował New York Times powołując się na anonimowe źródła.

 

Jak podaje amerykańska gazeta, firmy należały do grupy 150 przedsiębiorstw, które na mocy porozumienia z Facebookiem uzyskały dostęp do danych jego użytkowników. Należą do niej tacy giganci świata techniki jak; Microsoft, Amazon, BlackBerry, Apple czy Sony. Na mocy podpisanych porozumień, firmy uzyskały wgląd w profile „znajomych” użytkowników, ich dane kontaktowe czy inne informacje, na których posiadanie w niektórych przypadkach nie otrzymali zgody.  Facebook  w ostatnich dwóch latach wycofał się z większości tego rodzaju umów.

 

„Współpracujemy ze śledczymi i traktujemy dochodzenia poważnie (…) wystosowaliśmy publiczne oświadczenie, odpowiadamy na pytania i zapewniamy, że będziemy to robić nadal” – skomentował sprawę rzecznik Facebooka. Nadal nieznany jest dokładny powód zażądania wyjaśnień od producentów elektroniki. Gigant mediów społecznościowych nadal poddany jest kontroli ze strony Federalnej Komisji Handlu i SEC (Komisji Papierów Wartościowych i Giełd), a Departament Sprawiedliwości rozpoczął postepowanie w związku z aferą Cambridge Analityca (CA), firmy konsultingowej mającej wykorzystywać dane użytkowników do celów politycznych.

 

New York Times podaje najnowsze przecieki z wciąż trwającego śledztwa, które sugerują, że Cambridge Analityca wprowadził w błąd kierownictwo Facebooka. Według nich, CA pragnęło pozyskać dane użytkowników w celach akademickich, a zamiast tego za pomocą „drobnych druczków” i specjalnych aplikacji z quizami pozyskiwało informacje o preferencjach politycznych użytkowników. Sprzedawanie danych było sprzeczne z ówczesnym prawem Facebooka, a sama platforma usunęła quizy w 2015 roku.

 

Źródło: msn.com / nytimes.com

PR    

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora