Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 06 CZERWCA
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
Pierwsza Sobota
Imieniny obchodzą:
Norbert, Paulina
 

Fatima. Orędzie Matki Bożej, które zmieniło historię świata

Data publikacji: 2020-05-13 07:00
Data aktualizacji: 2020-06-04 11:07:00

W okresie, w którym Portugalia laicyzowała się i dochodziło do prześladowań Kościoła katolickiego, w Fatimie ukazała się Matka Boża. Jak to wydarzenie zmieniło bieg historii - nie tylko tego kraju? Opowiada o tym António Carlos Azeredo, portugalski wydawca i działacz katolicki, w rozmowie z Arkadiuszem Stelmachem.

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Murem
@Ryś Nie wiem co Pan chciał powiedzieć, ale proszę aby nie robił Pan wrażenia jakobym chciał zaliczyć do Objawienia Bożego, tj. do depozytu wiary, coś co do Objawienia nie należy. Ja tylko Panu wyjaśniłem, że katolik ma właściwe obowiązki również wobec dóbr, które Bog ofiaruje Kościołowi poza objawieniem publicznym, które się dokonało w Chrystusie i zamknęło wraz ze śmiercią Apostołów. Podsumowując, nie muszę się modlić akurat na różańcu, bo mnie do tego Apostołowie nie zobowiązali, ale jeśli Matka Boża w Fatimie o to prosiła, a Kościół uznał Jej przekaz za godny wiary, to niemądrym byłoby świadomie Maryję ignorować przez błędne pojmowanie obowiązku zachowania tego co dobre. Mimo że jak dotąd papież nie poświęcił Rosji Niepokalanemu Sercu, katolicy wciąż mogą osiągnąć zbawienie. Jednak fałszywy kościół utrudnia, Rosja się nie nawraca, ludzkość nie ma pokoju. Zaś błędy Rosji, które ROZESZŁY SIĘ po całym świecie za sprawą ignorancji papieży, powodują
Murem
@Ryś Dam Panu przykład z moich prywatnych wątpliwości co do np. niektórych słów przedstawianych jako objawienie z La Salette. Są tam słowa np. że Antychryst będzie "diabłem wcielonym", dzieckiem biskupa i zakonnicy. Nie wiem jak rozumieć te słowa, ich zasadność, niekoniecznie w nie wierzę. A skoro mam wątpliwości wobec słów wypowiedzianych w prywatnym objawieniu, czy z tego powodu nie mogę się zbawić? Oczywiście że dalej mogę. Czy z powodu moich wątpliwości mam obowiązek słowa zachować? Nie mam. Ale gdybym sobie wymyślił, że ja nie muszę wcale zachować niczego z tego co Matka Boża mówiła prywatnie np. do św. Hiacynty i Franciszka, to mógłbym swojemu zbawieniu zaszkodzić, bo są tam słowa bardzo pożyteczne dla duszy, np. wielorakie przestrogi i rady. Co nie znaczy że istnieje absolutna konieczność wiary w nie. Ale skoro Bóg w swej dobroci zapoznał mnie ze słowami Najświętszej Dziewicy, uznaję za obowiązek zachować to co ogarniam rozumem a Kościół uznał za dobre.
Murem
@Ryś Pytanie: czy czytanie katechizmów jest konieczne do zbawienia? Nie jest konieczne. Ale bywa bardzo pożyteczne, a w niektórych sytuacjach może się okazać niezbędne. Choć jak sam Pan widzi po własnym komentarzu, zapoznawanie się z katechizmami nie gwarantuje, że się już nie zrobi pomyłki. Po Wniebowstąpieniu depozyt wiary nie był jeszcze ustalony gdyż Duch Święty jeszcze nie zstąpił na Apostołów. O niezmiennym depozycie wiary należy mówić po śmierci ostatniego Apostoła. Katechizmy są zbiorami prawd wiary, które są w nich objaśniane lepiej lub gorzej. Do zbawienia nie jest także konieczne np. czytanie żywotów świętych lub uznanej przez wieki pobożnej literatury - dzieł ludzkich, ani korzystanie z modlitw ułożonych na przestrzeni wieków, ani śluby czystości, choć zachowanie czystości stanu owszem, ale śluby nie. I tak dalej... To nie są praktyki konieczne same w sobie, ale bywają bardzo pożyteczne, a wręcz dla kogoś mogą okazać się zbawienne.
Ryś
@ Murem Pytanie z katechizmu: Kiedy zakończyło się objawienie publiczne? Odpowiedź: Wraz z Wniebowstąpieniem Pana Jezusa.
Murem
@Ryś Aby lepiej Panu uzmysłowić o co chodzi, proszę sobie na chwilę wyobrazić, że objawiłaby się Panu Matka Boża i powiedziała tylko tyle, że wolą Boga jest aby Pan codziennie odmawiał różaniec. Z pewnością nie chciałby Pan woli Boga zlekceważyć. Ale OBIEKTYWNIE wg publicznego objawienia nie musi Pan codziennie odmawiać różańca żeby się zbawić. Musi się Pan jednak modlić się aby się zbawić. SUBIEKTYWNIE być może tym nadzwyczajnym wezwaniem Bóg rzuca Panu ostatnie koło ratunkowe. I teraz chciałby Pan aby Kościół się wypowiedział na temat tego co Panu w objawieniu prywatnym powiedziano. I tu być może Kościół by orzekł, że skoro nie ma nic przeciwnego wierze, a możliwe jest dla Pana odmawiać różaniec, to nie ma przeszkody by to robić. Gdyby Pan jednak sobie sam zdecydował, że nie musi Pan prywatnego objawienia zachować, mógłby Pan zagrozić swojemu zbawieniu. Nie jest więc tak, że można dowolnie to co dobre odrzucić, bo dla wielu może okazać się ostatnim ratunkiem.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY