Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PONIEDZIAŁEK 16 GRUDNIA
Św. Adelajdy, cesarzowej
Bł. Marii od Aniołów
Św. Adelajdy, cesarzowej
Bł. Marii od Aniołów
Imieniny obchodzą:
Adelajda, Zdzisław, Albina
 

Filipiny: cała diecezja będzie celebrować ad orientem

Data publikacji: 2019-11-26 08:00
Data aktualizacji: 2019-11-26 08:42:00
WIADOMOŚCI
Boston at English Wikipedia [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

Od pierwszej niedzieli adwentu diecezji Maasin na Filipinach liturgia będzie sprawowana wyłącznie ad orientem. Bp Preciosos Cantillas, salezjanin, wydał już odpowiedni dekret.

 

Do diecezji Maasin należy około 750 tysięcy katolików, czyli 89 proc. ludności zamieszkującej jej terytorium. W 42 parafiach pracuje tam 86 księży. Liczba wiernych dynamicznie przyrasta; nie brakuje tez powołań – w ciągu ostatnich 36 lat liczba kapłanów podwoiła się. W diecezji jest też z roku na rok coraz więcej zakonnic.

 

Bp Cantillas jest drugim w historii biskupem Maasin, którą w 1968 wydzielono z archidiecezji Paolo. Został ordynariuszem tej diecezji w roku 1998 z woli św. Jana Pawła II.

 

Dekret w sprawie powrotu do celebracji liturgicznej ad orientem biskup wydał w ostatnią niedzielę listopada, w której Kościół katolicki obchodzi uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata.

 

Wydaje się, że decyzję hierarchy można rozumieć jako odpowiedź na wezwanie prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kard. Roberta Saraha. Gwinejski purpurat w 2016 roku wezwał biskupów i księży na całym świecie do celebrowania ad orientem od pierwszej niedzieli adwentu tamtego roku. Apel kardynała wywołał w Watykanie ostry sprzeciw; krytycznie ocenił go sam papież Franciszek.

 

Źródło: Katholisches.info

Pach

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Emil M.
A przeto powagą Naszą Apostolską ustanawiamy święto Pana Jezusa Chrystusa - Króla, które ma być na całym świecie obchodzone rok rocznie w ostatnią niedzielę miesiąca października, tj. w niedzielę, poprzedzającą bezpośrednio uroczystość Wszystkich Świętych. - tyle Pius XI w encyklice Quas primas. Więc Kościół Katolicki obchodzi właśnie wtedy, a Katolicki Reformowany - jak napisano w artykule. Poza tym Kościół Katolicki Reformowany wygnał Króla gdzieś na pustkowia Wszechświata, gdzie nie ma narodów, państw, w ogóle nie ma życia, tylko pustka, próżnia, gwiezdny pył - nie ma nad kim królować.
Ironia
Diagnoza Papieża na brak powołań jest zgoła inna- ta zacofana diecezja z rosnącą ilością księży i wiernych jest jak policzek dla nowoczesnej watykańskiej lawendowej mafii
tradycja
Kiedy w Polsce?
Pytajacy
U nas ad orientem dane nam jest ogladac ostatnie 5 lat temu no i w nastepna Niedziele w zapowiedziach mowiono ze jacys ksieza mowili aby tak wlasnie zrobic w I-wsza Niedziele roku liturgicznego wiec bedzie to i tak dobrze bo na moje napomnienia szeregowego katolika do naszego Abp by nie dawac Komunie Swietej w reke i zaprzestac dryngolenia na gitarach otrzymalem odpowiedz: ze a co w gore sie patrzec? tutaj teatralny gest Abp chyba pokazywal zwrot ku Panu Jezusowi podczas przeistoczenia no i ze nawet elektryczna gitara w kosciele jest OK jezeli chwali Boga,jeszcze jakies dziwne mowy dopowiedzial mi inny zwykly Ksiadz starszy dziadek o aggiornamento ze tak che Pan Jezus blisko byc.Coz niezgodzilem sie z nikim i pozegnalem.Uslyszalem tylko po angielsku BAY.
Józef z Tallin
Uderz w stół, a Jego Świątobliwość się odezwie. Dziwny ten bp Cantillas - azali nie boi się, co o nim teraz napiszę Gazeta Wyborcza ?
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY