Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 06 CZERWCA
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
Pierwsza Sobota
Imieniny obchodzą:
Norbert, Paulina
 

Francja: arcybiskup Paryża będzie modlił się w katedrze Notre Dame

Data publikacji: 2020-04-07 20:00
Data aktualizacji: 2020-04-08 09:40:00
WIADOMOŚCI
Fot. Reuters / Forum

W Wielki Piątek 10 kwietnia arcybiskup Paryża Michel Aupetit będzie modlił się za zamkniętymi drzwiami paryskiej katedry Notre Dame. Podczas adoracji relikwii Korony Cierniowej towarzyszyć mu ma zaledwie kilka osób, zgodnie z zaostrzonymi przepisami bezpieczeństwa.

 

15 kwietnia minie rok od pożaru świątyni. Kilka dni przed rocznicą dramatycznego wydarzenia metropolita paryski, arcybiskup Michel Aupetit będzie modlił się we wnętrzu świątyni, w towarzystwie zaledwie kilku osób, adorując relikwie korony cierniowej – jednej z najcenniejszych i najsłynniejszych relikwii przechowywanych we Francji. Przechowywane w katedralnym skarbcu, zostały one uratowane z ubiegłorocznego pożaru i są obecnie w Luwrze. W najbliższy piątek zostaną przeniesione do katedry, gdzie odbędzie się modlitwa z udziałem m.in. biskupa pomocniczego Paryża Denis Jachiet i rektora świątyni ks. prał. Patricka Chauvet. Nabożeństwo zostanie odprawione w kaplicy w głębi absydy kościoła, u stóp Piety i krucyfiksu, który ocalał z pożaru i stał się wymownym symbolem ocalenia świątyni w ubiegłym roku.

Zbierzemy się wokół Korony Cierniowej, odprawię krótką medytację – zapowiada arcybiskup Paryża. – Nie znamy przyczyn tak epidemii, jak i pożaru. Ale na wzór Maryi u stóp krzyża, możemy pokładać naszą nadzieję w Bogu, który wyprowadza ze zła większe dobro. To nie Bóg stworzył chorobę, nie spowodował On pożaru ani nie umieścił Swojego Syna na krzyżu. Ale to Bóg Go wskrzesił z martwych!

Oprócz duchownych, w katedrze Notre Dame de Paris będzie obecnych troje artystów: skrzypek i dwoje aktorów, którzy odczytają fragmenty wybitnych dzieł o tematyce pasyjnej i poświęconych paryskiej katedrze. – Chcemy dawać nadzieję. Notre Dame żyje, a tym, co utrzymuje ją przy życiu, jest modlitwa wiernych – podkreśla hierarcha.

W Wielki Piątek francuskie media będą transmitowały m.in. nabożeństwo Drogi Krzyżowej, odprawiane o godz. 15:00 w sanktuarium w Lourdes. Z kolei Msza Święta w Niedzielę Zmartwychwstania, która co roku była odprawiana w stołecznej katedrze, będzie tym razem celebrowana w paryskim kościele Saint-Germain l'Auxerrois.

 

 

Źródło: KAI

RoM

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
L
Tak więc módlmy się z wiarą.
Zbi-gniew
"To nie Bóg stworzył chorobę, nie spowodował On pożaru ani nie umieścił Swojego Syna na krzyżu. Ale to Bóg Go wskrzesił z martwych!" - Prawdziwe, mądre, ale i odważne stwierdzenie wobec poprawnych, a pożądane wyjaśnienie, dla ignorantów.