Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 15 SIERPNIA
Św. Tarsycjusza, męczennika
Św. Alfreda, biskupa
Św. Tarsycjusza, męczennika
Św. Alfreda, biskupa
Wniebowzięcie NMP
Imieniny obchodzą:
Maria, Tarsycjusz, Napoleon
 

Francja: Dymisja premiera. Zbyt silnie zagrażał pozycji Macrona

Data publikacji: 2020-07-03 14:00
Data aktualizacji: 2020-07-03 16:05:00
WIADOMOŚCI
fot. printscreen youtube

Do dymisji podał się dotychczasowy premier Francji, Edouard Philippe. Polityk sprawował urząd przez ponad trzy lata. Jego następcą został Jean Castex, polityk związany z Nicolasem Sarkozym i Francoisem Filonem.

 

W czwartek 2 lipca prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił, że zamierza powołać nowy rząd, który będzie z nim pracować przez pozostałe dwa lata jego kadencji. Według francuskich komentatorów może być to odpowiedź na dobry wynik wyborczy w wyborach samorządowych ugrupowań opozycyjnych wobec prezydenckiej partii Republika Naprzód; Macron miałby uznać, że pozycja premiera Edouarda Philippe’a uległa zbyt dużemu wzmocnieniu. Rzeczywiście, premier jeszcze przed wyborami miał w sondażach wyższe poparcie od prezydenta; ze społeczną aprobatą spotkała się też forsowana przez niego polityka wobec kryzysu koronawirusa.

 

W efekcie w piątek Philippe podał się do dymisji. Politykę prezydenta ma teraz realizować nowy premier, Jean Castex, były dyrektor hospitalizacji w ministerstwie solidarności (2005-2006), dyrektor gabinetu ministra zdrowia Xaviera Bartranda. Za prezydentury Nicolasa Sarkozyego pełnił funkcje zastępcy sekretarza generalnego Pałacu Elizejskiego. Ostatnio grał główną rolę w walce z epidemią koronawirusa. Nowy premier twierdzi, że „politycznie jest w centrowej prawicy”i popierał François Fillona w wyborach prezydenckich w 2012 r.

 

Kształt nowego rządu jest jeszcze nieznany; według części ekspertów w związku z sukcesem wyborczym Zielonych, którzy zwyciężyli w wyborach samorządowych w szeregu dużych miast, prawdopodobne jest skierowanie do gabinetu Castexa przynajmniej kilku polityków o nastawieniu silnie lewicowym lub choćby ekologicznym.

 

Dziękując ustępującemu premierowi Macron zapowiedział zarazem „nową ścieżkę”, podkreślając zwłaszcza kwestie polityki zdrowotnej, opieki nad starszymi oraz „plan dla młodzieży”. Jedną z kluczowych kwestii ostatnich dwóch lat prezydentury Macrona może być reforma emerytalna; jej dotychczasowy kształt, popierany zarówno przez Macrona jak i Philippe’a, był przedmiotem szerokiej krytyki i ostatecznie utknął w parlamencie, do czego przyczynił się też kryzys epidemiologiczny.

 

Francuskie media przypuszczają, że Edouard Philippe może w roku 2022 rzucić rękawicę Macronowi i stanąć do wyborów prezydenckich. To może oznaczać dla Macrona bardzo poważny kłopot, bo jak dotąd w politycznej walce skupiał się na konflikcie z Frontem Narodowym Marine Le Pen. Nowy konkurent do najwyższego urzędu Republiki Francuskiej w postaci Philippe’a może okazać się gwoździem do trumny i tak już mało popularnego prezydenta. Były premier musiałby jednak najpierw znaleźć oparcie partyjne, co może nie być łatwe. Jego macierzyści Republikanie mają dziś także innych kandydatów na nadchodzące wybory prezydenckie.

 

Źródła: wp.pl, lemonde.fr

 

Pach, FLC

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora