Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PIĄTEK 10 KWIETNIA
Św. Fulberta, biskupa
Św. Michała de Sanctis
Św. Fulberta, biskupa
Św. Michała de Sanctis
Wielki Piątek
Imieniny obchodzą:
Makary, Michał
 

Francja: eutanazja w domach chorych ludzi. By „lepiej” reagować na pacjentów

Data publikacji: 2020-02-13 04:03
Data aktualizacji: 2020-02-13 08:07:00
WIADOMOŚCI
Fot. Pixabay

Aby „lepiej” reagować na pacjentów, którzy chcą zakończyć swoje dni w domu, Ministerstwo Zdrowia w ciągu czterech miesięcy udostępni w aptekach midazolam, silny środek uspokajający, zarezerwowany dotychczas do użytku szpitalnego.

Prawo do „głębokiej i ciągłej sedacji aż do śmierci” dla nieuleczalnie chorych istnieje we Francji od czasu ustawy o końcu życia z lutego 2016 r. Praktykuje się ją w szpitalach i w miastach, ale „w tym drugim przypadku wydaje się, że dostępność „zastosowanych leków nie jest w pełni skuteczna”, uznało ministerstwo w komunikacie prasowym po opublikowaniu rekomendacji Wysokiej Rady Zdrowia (HAS).

Ten organ doradczy władz publicznych wezwał w poniedziałek rząd do „zmiany przepisów dotyczących leków” w opiece paliatywnej, aby „wszyscy pracownicy służby zdrowia, w miastach i szpitalach, mogli skutecznie wdrożyć w praktyce, w sposób efektywny, sedację przewidzianą prawem”.

Pod koniec listopada 2019 r. przypadek normandzkiego lekarza zwrócił uwagę na przeszkody w towarzyszeniu pacjentowi pod koniec życia w jego domu. Ten medyk został oskarżony i skazany na zakaz wykonywania zawodu za podawanie nielegalnie uzyskanego midazolamu pięciu osobom w podeszłym wieku.

Wstrzykiwany midazolam jest silnym środek uspokajającym, stosowanym  przed zabiegiegami operacyjnymi, jest również zalecany przez HAS jako pierwsza substancja do przeprowadzenia głębokiej i kontynuowanej sedacji.

Obecnie tylko apteki szpitalne są upoważnione do jego dystrybucji. Lekarze mogą teoretycznie przepisać go za pośrednictwem systemu „retrocesji szpitalnej”, ale w praktyce uzyskanie go przez krewnych pacjentów jest bardzo skomplikowane.

Ministerstwo poinformowało, że aby umożliwić dystrybucję midazolamu w aptekach, Agencja Leków (ANSM) zmodyfikuje pozwolenie na dopuszczenie go do obrotu.

„Najwyższy czas  aby ułatwić ten dostęp” - twierdzi  Philippe Vermesch, przewodniczący Związku Liberalnych Lekarzy (SML), przyjmując z zadowoleniem zapowiadany „ważny postęp”.

„Na terytorium kraju było wielu ludzi, którzy nie mogli umrzeć w domu z powodu tych ograniczeń i zostali zmuszeni pójść po śmierć do szpitala lub domu opieki medycznej” -  podkreślił zwolennik eutanazji.

Zdaniem minister zdrowia Agnès Buzyn „Lekarze ogólni odpowiedzialni za tego rodzaju opiekę będą musieli zawrzeć umowę z zespołem mobilnym lub szpitalną usługą opieki paliatywnej w celu zagwarantowania kolegialności decyzji, a także wsparcia i obserwacji pacjentów”.

SML uznaje, że kolegialność jest „niezbędna”, ale pragnie, aby jej wdrożenie było „proste” i pozostawało zgodne z „praktykami liberalnymi”.

Inną trudnością jest to, że midazolam (i podobne ṡrodki), które nie zostały wprowadzone do obrotu nie mają instrukcji jak je stosować.

HAS zamierza usunąć tę przeszkodę, udostępniając lekarzom informację, którą substancję należy uprzywilejować? Jakie są etapy? Jak ustalić odpowiednią dawkę, aby „zawiesić świadomość” bez powodowania śmierci?

„Odtąd lekarze, którzy chcą się zaangażować w tej opiece nad końcem życia w domu, będą mieli praktycznego przewodnika” - deklarował Pierre Gabach, szef działu dobrej praktyki zawodowej w Wysokiej Radzie.

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło również, że utworzenie kolejnego planu rozwoju opieki paliatywnej, o którym wspominała Agnès Buzyn na początku stycznia, zostanie sfinalizowane „przed końcem pierwszego semestru”. Ma to zaradzić „wielu sytuacjom, w których opieka paliatywna nie jest wdrożona lub jest zbyt późna”.

Według ministerstwa prawie 4 na 10 Francuzów umiera w domu lub w domu opieki medycznej.

 

FLC

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
panda
Dzieci nienarodzone, chorzy, starzy, jaki będzie następny etap?Eutanazja zamiast leczenia dla wszystkich?
Pigwa
Ciągła sedacja jest wybawieniem dla chorych onkologicznie, których ból jest nie do opanowania innymi środkami. Mówimy o chorych w stanie terminalnym. Ten sam lek jest stosowany w intensywnej terapii chorzy ciężko poparzeni, z urazami CUN, respiratorowani. Midazolam profesjonalnie używany, nie jest trucizna, jak tu niektórzy dyletanci postponują. Nie życzyłbym żadnemu z "mędrców" umierania wyjąc z bólu tygodniami, ale jak któryś ma takie życzenie to droga wolna.
Dr.P.Kopetzky
Dziś to eutanazja i aborcja są lekiem na całe zło. Już antychryst niedługo nie będzie potrzebny.
L
Przecież to nie lek, lecz trucizna, nie lekarze, lecz mordercy. Gdyby mi ktoś kilka lat temu powiedział, jak ten świat dziś będzie wyglądał, po prostu bym go wyśmiała.
Re
We Francji też brakuje mieszkań ?