Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
10   KWIETNIA   2020 r.
Św. Fulberta, biskupa
Św. Michała de Sanctis
Św. Fulberta, biskupa
Św. Michała de Sanctis
Wielki Piątek
Imieniny obchodzą:
Makary, Michał
 
Polonia Christiana nr 6       Prawda, dobro, piękno
Michela Gianfranceschi

Giovanni Bellini - nowy język włoskiego malarstwa

Giovanni Bellini - nowy język włoskiego malarstwa
Wenecki malarz Giovanni Bellini w drugiej połowie XV wieku stworzył niezwykle przejrzysty i poruszający język artystyczny – na który składały się kolor, światło i nastrój. Odwiedzający Rzym mogą jeszcze do 11 stycznia obejrzeć około sześćdziesięciu dzieł jego autorstwa, głównie o tematyce religijnej, zaprezentowanych w pomieszczeniach dawnych stajni papieskich na Kwirynale. Widzowie ekspozycji mają okazję podziwiać charakterystyczne dla Belliniego perfekcję i piękno łączenia tradycji z nowoczesnością.

Giovanni Bellini (około 1438-1516), bohater monograficznej wystawy w Palazzo Scuderie del Quirinale „przeprowadził” włoskie malarstwo ze stylu gotyckiego i wczesnorenesansowego do nowego sposobu wyrażania charakterystycznego dla sztuki nowożytnej.

Autorzy wystawy zaprezentowali około sześćdziesięciu dzieł (m.in. niemal wszystkie obrazy) z bogatej spuścizny mistrza, wybór składający się w szczególności z kompozycji religijnych małego formatu, jak i całych ołtarzy. Przechodząc przez duże ciemne sale (efekt obecnych trendów konserwatorskich, służących zabezpieczeniu obiektów przed szkodliwym działaniem światła, powodujących niestety trudności w odczytaniu napisów umieszczonych obok dzieł), zwiedzający może zobaczyć serie obrazów przedstawiających: Madonny z Dzieciątkiem, Piety, krucyfiksy, portrety – wszystkie ważne tematy podejmowane przez malarza w trakcie jego wieloletniej twórczej działalności.
 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj