Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
03   KWIETNIA   2020 r.
Św. Ryszarda, biskupa
Św. Sykstusa, papieża
Św. Ryszarda, biskupa
Św. Sykstusa, papieża

Pierwszy Piątek
Imieniny obchodzą:
Jakub, Pankracy
 
Polonia Christiana nr 50       POLEMIKI
Elżbieta Stryjek

GMO to żadne remedium!

GMO to żadne remedium!

Bardzo dziękuję Panu Piotrowi Cezaremu Lisieckiemu za wnikliwą polemikę. Słusznie zauważa, że tak z racji objętości, jak i specyfiki samego czasopisma, tekst o wielu sprawach jedynie napomyka w telegraficznym skrócie. Jest to zabieg celowy, obliczony jednak nie – tak jak sugeruje Polemista – na odwiedzenie czytelnika od obiektywnej prawdy na temat bioinżynierii, ile na uzmysłowienie mu, jakie zagrożenia wiążą się z pojawieniem się GMO.

  

Księga Rodzaju przytacza opis ogrodu, który – z intencji Pana Boga – miał zaspokoić potrzeby wszystkich ludzi, jacy pojawią się na Ziemi. Ale przecież nie tylko ona mówi o początkach ludzkości zogniskowanych wokół świata roślin i zwierząt. Także odkrycia antropologiczne przynoszą wizje początków człowieka sytuowanych wśród przyrody, która żywiła i dostarczała lekarstw, i to bez manipulacji ze strony ludzi. Początki ludzkości to kultura zbieracko‑łowiecka a później rolna, które wytworzyły szacunek dla pracy i płodów roli zdobywanych w pocie czoła, ale bez poprawiania dzieła Bożego.

Nasz święty rodak Jan Paweł II – świadom zakusów na radykalne ulepszanie przyrody – przestrzegał: Najgłębszą i najpoważniejszą implikacją moralną kwestii ekologicznej jest brak szacunku dla życia, który charakteryzuje wiele zachowań sprzecznych z zasadami ochrony środowiska.

 

To reminiscencja wieży Babel – o ile jednak tam Bóg pomieszał ludzkie języki, o tyle teraz sami ludzie je mieszają. I znowu czynią to z pychy – fałszywego przekonania, że jeśli coś jest fizycznie możliwe, to znaczy, że jest dozwolone z etycznego punktu widzenia. Tykają jednak rzeczy świętych, i to nie tylko z ontologicznego czy religijnego, ale też z naukowego punktu widzenia.Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie