Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
ŚRODA 30 WRZEŚNIA
Św. Franciszka Borgiasza
Św. Hieronima, Doktora Kościoła
Św. Franciszka Borgiasza
Św. Hieronima, Doktora Kościoła

Imieniny obchodzą:
Hieronim, Grzegorz, Honoriusz
 

Gorliwy obrońca wiary. Kardynał Walter Brandmüller kończy 90 lat

Data publikacji: 2019-01-05 06:00
Data aktualizacji: 2019-01-05 20:58:00
RELIGIA

5 stycznia kardynał Walter Brandmüller kończy 90 lat. Jest nie tylko wybitnym historykiem Kościoła, ale i gorliwym obrońcą katolickiej prawdy. W ostatnich latach dał się poznać z odważnej krytyki zmian doktrynalnych i duszpasterskich papieża Franciszka.

 

Kardynałem mianował ks. Waltera Brandmüllera papież Benedykt XVI w 2010 roku. Nominat miał wówczas niemal 81 lat; przed przyjęciem kapelusza kardynalskiego otrzymał też sakrę arcybiskupa tytularnego.

 

Od 1981 roku Brandmüller pracował w Papieskim Komitecie Nauk Historycznych. W roku 1998 został jego przewodniczącym; z tej funkcji ustąpił na po 11 latach ze względu na zaawansowany wiek.

 

Urodzony w bawarskim Ansbach, przez lata wykładał jako profesor historię Kościoła katolickiego na uniwersytecie w Augsburgu w tym samym landzie. Na emeryturę akademicką przeszedł w 1997 roku.

 

Brandmüller nie wahał się nigdy zabierać głosu w najtrudniejszych nawet sprawach. Gdy papież Benedykt XVI w lutym 2013 roku ogłosił, że rezygnuje z tronu piotrowego i zostanie „papieżem emerytowanym”, augsburski historyk publicznie skrytykował tę decyzję. Zarzucił Benedyktowi, że stworzył nieznaną w całej historii Kościoła funkcję.

 

Papież Ratzinger potraktował tę krytykę bardzo poważnie i wysłał do niego list, w którym tłumaczył się ze swojego kroku, wskazując, że chodziło mu o uczynienie się całkowicie niedostępnym dla mediów, co byłoby niemożliwe, gdyby wycofał się na powrót do stanu kardynalskiego. W kolejnym liście dziękował Brandmüllerowi za to, że ten zobowiązał się do zaprzestania publicznej krytyki jego decyzji.

 

O augsburskim historyku Kościoła zrobiło się jednak naprawdę głośno dopiero w związku z pontyfikatem nowego Ojca Świętego. Kard. Brandmüller wespół z kardynałami Raymondem Burke, Carlo Caffarrą i Joachimem Meisnerem wystosował latem 2016 roku tak zwane „dubia” dotyczące papieskiej adhortacji apostolskiej Amoris laetitia. Na postawione wówczas pytania dotyczące fundamentalnych kwestii teologicznych i moralnych papież Franciszek nigdy wprost nie odpowiedział.

 

Jak podaje austriacka kościelna agencja prasowa KAP, której dziennikarze rozmawiali niedawno z kardynałem, Brandmüller jest przekonany, że Amoris  laetitia sugeruje nieistnienie czynów złych samych w sobie. W przypadku moralności seksualnej może to doprowadzić tymczasem na przykład do usprawiedliwienia aktów homoseksualnych.

 

Brandmüller był też współautorem głośnej książki „Pozostać w prawdzie Chrystusa. Małżeństwo i Komunia w Kościele katolickim”, stanowiącej niezwykle ważny głos na rzecz obrony praktyki niedopuszczania rozwodników w nowych związkach do Komunii świętej.

 

Wieloletni przewodniczący Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych dał się poznać również jako zagorzały obrońca świętości Eucharystii, protestując wobec zaakceptowanych przez Stolicę Apostolską wytycznych biskupów Niemiec, którzy dopuścili do Komunii niektórych protestantów.

 

Brandmüller bardzo poważnie potraktował ponadto niedawny głośny list byłego nuncjusza apostolskiego w Waszyngtonie, abp. Carlo Marii Viganò, apelując o jak najpilniejsze zajęcie się fatalnym problemem nadużyć seksualnych oraz homoseksualizmu części duchownych.

 

Jako kardynał Brandmüller przyjął zawołanie „Ignis in terram” (ogień na ziemię), nawiązujące do słów Pana Jezusa: „Przyszedłem rzucić na ziemię ogień”. Historyk łączy je ze swoim nazwiskiem, które oznacza kogoś budującego młyn na pogorzelisku. Według KAP podkreśla przy tym, że jego motto oddaje naturę chrześcijaństwa, które nie jest jak „proszek nasenny”, ale jak „dynamit”.

 

Źródła: kathpress.co.at, pch24.pl

Pach

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Ireneusz
Ostatnio ks. Kardynał powiedział, że obecny kryzys Kościoła jest największym od 2000 lat. I to mówi ktoś, kto jest ekspertem w dziedzinie historii Kościoła. Dla każdego, kto choćby pobieżnie z tą historią się zapoznał, musi to być stwierdzenie wyjątkowo mocne. A dla tych, którzy jeszcze do niedawna wierzyli w posoborową wiosnę, to musi być nieprawdopodobny szok. I tym właśnie chciałbym zadedykować wypowiedzi tego zacnego kardynała. Obudźcie się!