Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PONIEDZIAŁEK 01 CZERWCA
Św. Justyna, męczennika
Św. Pauli
Św. Justyna, męczennika
Św. Pauli
NMP Matki Kościoła
Imieniny obchodzą:
Jakub, Justyna, Konrad
 

Grodno pozbyło się Czapajewa. Pomnik wbrew Moskwie nie wróci do przestrzeni publicznej

Data publikacji: 2019-05-15 08:00
Data aktualizacji: 2019-05-15 12:02:00
WIADOMOŚCI
Źródło: VGR.by

Do wyjątkowej sytuacji doszło na Białorusi, gdzie kultywuje się pomniki komunistycznych idoli - Lenina, Stalina czy Dzierżyńskiego. Otóż w Grodnie usunięto z przestrzeni publicznej do muzeum pomnik Wasilija Czapajewa, jednego z najgłośniejszych dowódców bolszewickiej rewolucyjnej armii. Zaprotestowała Rosja. Mimo to pomnik pozostanie w muzeum.

 

Pomnik Czapajewa został zdemontowany i według pierwotnych planów, po renowacji miał wrócić na swoje miejsce, czyli na jedno z grodzieńskich osiedli. Z przywróceniem pomnika bolszewika, nie zgodzili się jednak mieszkańcy Grodna, którzy napisali w tej sprawie pismo do władz miejskich. Pod pismem podpisało się 200 osób. Argumentowano, że Czapajew nie jest już bohaterem, a poza tym nie miał nic wspólnego z Grodnem, nigdy nawet nie był w tym mieście. Ratusz uznał, te argumenty i postanowił umieścić pomnik w muzeum.

 

Ta decyzja władz Grodna nie spodobała się jednak Federacji Rosyjskiej, której MSZ przez swojego grodzieńskiego ambasadora wystosowała protest do mera Grodna. „MSZ uważnie monitoruje wydarzenia w innych krajach, związane z koniunkturalnymi próbami przepisania historii, które prowadzą do wymazania prawdziwych bohaterów przeszłości z ludzkiej pamięci i obejmują takie działania, jak demontaż pomników, zmiany nazw ulic i inne”. Zdaniem resortu spraw zagranicznych Rosji, wyraźnie zaskoczonego usunięciem pomnika Czapajewa, w przypadku Białorusi „takie przejawy nie są charakterystyczne, pomimo odrębnego stanowiska wobec wielu wątków historycznych”.

 

Stanowisko grodzieńskiego Ratusza pozostało jednak nieugięte. Pomnik bolszewickiego dowódcy trafi do muzeum. Nie da się ukryć, że z takiego obrotu sprawy zadowoleni są szczególnie Polacy, którzy licznie Grodno zamieszkują. Wśród nich, w związku z usunięciem monumentu Czapajewa, pojawiła się iskierka nadziei, że z czasem ulice białoruskich miast i wsi zostaną oczyszczone z upamiętnień  komunistycznych zbrodniarzy (Lenin, Stalin, Dzierżyński) których niestety jest u naszego wschodniego sąsiada „zatrzęsienie”.

 

Wasilij Czapajew był dowódcą 25 Dywizji Strzeleckiej Armii Czerwonej, która krwawo rozprawiała się z „wrogami rewolucji”. Poległ na Uralu w 1919 r. w czasie walk z Białą Armią gen. Aleksandra Kołczaka. W czasach sowieckich postać Czapajewa została mocno spopularyzowana w propagandowych komunistycznych powieściach i filmach. W reakcji na to, wśród opozycji antykomunistycznej stał się on bohaterem wielu żartów i dowcipów.

 

Adam Białous

źródła – Belsat.eu, Kresy24.pl

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora