Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 21 STYCZNIA
Św. Agnieszki, męczennicy
Św. Epifaniusza
Św. Agnieszki, męczennicy
Św. Epifaniusza
Dzień Babci
Imieniny obchodzą:
Agnieszka, Jarosław
 

Grzegorz Kucharczyk: Trzej, którzy poznali jedyną Drogę

Data publikacji: 2021-01-06 04:03
Data aktualizacji: 2021-01-06 20:04:00
OPINIE
Fot. Pixabay

Tylko garstka ludzi cieszyła się z narodzin Zbawcy: Maryja, Józef i pasterze – a „cała Jerozolima zatrwożyła się”. W tej trwodze odnalazła pełną wspólnotę z uzurpatorem na tronie Dawida, Idumejczykiem Herodem.

 

W czasie swojego ostatniego Święta Trzech Króli celebrowanego w archikatedrze warszawskiej Sługa Boży, Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński w następujący sposób wyjaśniał jego istotę: „Wieczne, nieustanne dążenie Rodziny ludzkiej do Betlejem, aby tam złożyć ciężar złota, dymy kadzideł i mękę mirry. Wieczna droga całej ludzkości – wyjść z siebie i dążyć naprzód w nadziei, że gdzieś jest światło, prawda i dobro, pokój, miłość, sprawiedliwość i życie, że gdzieś tam można spotkać Boga i z Nim się zespolić. To jest dążenie wszystkich mędrców świata, począwszy od tych maleńkich w kołysce, do tych posiwiałych nad księgami. Szukanie czegoś innego. Niespokojne jest bowiem serce człowieka” (Warszawa, 6 stycznia 1981).

 

Te słowa Prymasa Tysiąclecia współgrają z nauczeniem świętego Augustyna, który mówił, że Trzej Mędrcy „obwieszczają nowinę, pytają, wierzą i poszukują, oznaczając przez to tych, którzy przez wiarę zmierzają do Boga, pragną Go zobaczyć”.

 

Nie wiemy, jak długo trwała ich podróż. Ile tygodni, miesięcy, a może lat? Co musieli zostawić, z ilu spraw zrezygnować, aby wytrwale – czyli mężnie – podążać za Gwiazdą? Nie wiemy, czy na początku podróży było ich tylko trzech, a może drużyna szukająca Nowonarodzonego Króla Żydowskiego była liczniejsza, a nie wszyscy (z różnych przyczyn) wytrwali do końca. Trzech dotarło do Jerozolimy i Betlejem. Jak naucza biskup Hippony, są oni dla nas wzorem posługiwania się jednocześnie wiarą (podążanie za Gwiazdą) oraz rozumem (stawianie pytań i uniknięcie podstępu Heroda).

 

Święto Trzech Króli przypomina o jeszcze dwóch rzeczach. O tym, że tylko garstka ludzi cieszyła się z narodzin Zbawcy – Maryja, Józef i pasterze – a „cała Jerozolima zatrwożyła się”. W tej trwodze odnalazła pełną wspólnotę z uzurpatorem na tronie Dawida, Idumejczykiem Herodem.

 

Święto przypomina również, że znajomość Pisma Świętego nie wystarczy, by zbliżyć się do Pana. Gdy nie ma dobrej woli, biegłość w znajomości tekstów świętych może wyrodzić się nawet w zbrodnicze czyny. U narodzin Chrystusa Herod, zasięgnąwszy wiedzy specjalistów, doskonale wiedział, co mówi Pismo o miejscu narodzin Zbawiciela i wyprowadził z tego wniosek do masowego morderstwa (rzeź niewiniątek). U początku nauczania Chrystusa demon biegle cytując Pismo, próbował odwieść Boga – Człowieka od podjęcia zbawczej misji.

 

Jak przypomina Sługa Boży arcybiskup Fulton Sheen, „od samego początku nasz błogosławiony Pan dawał się odnaleźć dwóm grupom ludzi: tym, którzy wiedzieli [Trzej Mędrcy] i tym, którzy nie wiedzieli [pasterze] – ale nigdy tym, którym wydawało się, że wiedzą [cała „zatrwożona” wraz z Herodem Jerozolima, czyli establishment tego świata]” i dodawał: „prostota i mądrość mają ze sobą coś wspólnego – pokorę”.

 

I to jest najgłębszy sens Święta Objawienia Pańskiego. Bóg objawia się w betlejemskiej grocie, „do której wejść można było jedynie, skłaniając głowę. Ten ukłon to ukłon pokory”. Jakże trafnie, po upływie kilkudziesięciu lat brzmią słowa amerykańskiego hierarchy z 1934 roku o tym, iż „dobrze pamiętać, że Herod był kimś, kogo nasi uniwersyteccy naukowcy nazwaliby badaczem, ponieważ pytał z niepokojem, gdzie narodziło się Dziecię. Ale mędrcy lepiej rozumieli, czym jest edukacja.

 

Oni także byli badaczami, ponieważ badali niebo, ale wykazali się dostateczną pokorą, by wiedzieć, że samo badanie to jedynie narzędzie, i podążali za swoją nauką o gwiazdach tak daleko, że doprowadziła ich do Twórcy Gwiazd, do Mądrości Świata i Światłości Ludzi, którą jest Chrystus, nasz Pan”. Tylko na drodze pokory, czyli prawdy o sobie, niespokojne serce człowieka znajdzie pokój i Księcia Pokoju.

 

Na koniec należy wspomnieć o męczennikach Święta Trzech Króli, tych wszystkich, którzy w czasie „tępej rewolucji francuskiej” (copyright by Prymas Wyszyński) nie zaprzestali jego celebracji. Rewolucjoniści, którzy posłali na szafot jednego króla, nie mogli i nie pozwalali upamiętniać Królów Trzech. Akta trybunałów rewolucyjnych w Paryżu i na prowincji poświadczają orzekane i wykonywane kary śmierci wobec Francuzów – najczęściej tych, „którzy wiedzieli, że nie wiedzieli”, czyli tzw. zwykłych obywateli – oddających cześć Trzem Mędrcom, czyli znającym już Koronę wszelkiej mądrości.

 

 

Grzegorz Kucharczyk

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
iskierka
Jak to miło usłyszeć z okazji Świąt o JEDNEJ DRODZE DO ZBAWIENIA zapominając o PROGRESYWNYM EKUMENIŹMIE i obowiązujących wytycznych II S.W. czyli "wielu drogach". Warto wspomnieć film watykański gdzie przedstawiciele różnych fałszywych religii stojąc w kręgu trzymają w ręku przedmioty kultu i modlą się z katolikiem trzymającym w ręku figurkę dzieciątka Jezus. Wszyscy modlą się do Ojca. Jakże to wzruszające i zacierające różnice. Mamy jedność , miłość , solidarność i pokój a "owocem" tej ekumenicznej modlitwy jest pogłębiający się chaos i rozłam. Dążenie do jedności bez konieczności NAWRÓCENIA i PRZYJĘCIA W CAŁOŚCI NAUKI KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO opiera się na MANIPULACJI i KŁAMSTWIE. Jedyną Drogą do Boga jest Syn Boży Jezus Chrystus .Nie ma innych dróg. 10.09.2000 zostało wydane żydowskie oświadczenie Dabru emet stwierdzające , że judaizm i chrześcijaństwo czczą tego samego Boga. Jak wiemy nikt z hierarchii kościelnej NIE wyprowadził z błędnego myślenia rabin
AndrzejBR
Istotne jest tylko jedno: Co robi człowiek po nawróceniu? Królowie wracali już INNĄ drogą! Ta prosta alegoria powinna przemówić do każdego, nie chcieli już być Tymi samymi ludźmi co przed ujrzeniem Zbawiciela! Wszelkie inne dywagacja to po prostu ''picasso'' myślenia . . .
Chrup
Ale przecież to nie byli magowie w znaczeniu czarnoksiężników, tylko najprawdopodobniej perscy kapłani magii. Zaratustra też zapowiadał przyjście Mesjasza, więc trzej mędrcy raczej nie potrzebowali okultyzmu by Go oczekiwać i poszukiwać :
Proszę przeczytać proroka Daniela. Daniel służył w Babilonie, z potem Medopersji. Daniel został nadwornym magiem, bo potrafił to czego inni nie umieli, czyli mógł odczytać i zinterpretować królewskie sny. Był trochę podobny do Józefa. Daniel co do dnia napisał, kiedy przyjdzie Mesjasz. Jest to np. proroctwo 70 tygodni. Jeden tydzień to 7 lat. Czyli proroctwo dla Jerozolimy jest na 490 lat. 69 tygodni lat już się wydarzyło. Zostało jeszcze 7 lat. Ale nie wiemy kiedy się rozpocznie. Niektórzy patrzą na drzewo figowe, czyli Izrael. Jezus Chrystus powiedzial by patrzeć kiedy to drzewo będzie miało owoce...Ewangelia Marka, chyba 13. Kiedy Żydzi piszą, że coś wydarzyło się w miesiącu Nisan to znaczy, że bylo to pierwszego tego miesiąca. Trzeba też poszukać, kiedy Artaxerkses wydał dekret o odbudowie Jerozolimy. Znajdziemy to u Nehemiasza?
Jot
bvr - dobrze napisane. Nadal pozostaje kwestia że praktykując swoje inne religie w sposób który pewnie byłby potępiony mogli jednak dotrzeć do prawdziwego Króla. Czyżby były ogólne wspólne dla wszystkich religii znaki tutaj wędrująca gwiazda? Rozumiemy się? No i sprawa nazewnictwa - może warto w końcu się zdecydować czy to medrcy czy królowie. To na prawdę są różne "zawody". Mędrzec to ktoś w typie dzisiejszego naukowca choc pewnie nie do końca cos między naukowcem a szamanem a król to może być nawet upośledzony psychicznie co w dziejach często bywało. Bardziej po matce i ojcu był królem niż dlatego że na to zasługiwał. Aby byc mędrcem to trzeba mieć otwarty umysł.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY