Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 06 SIERPNIA
Św. Hormizdasa, papieża
Bł. Oktawiana, biskupa
Św. Hormizdasa, papieża
Bł. Oktawiana, biskupa
Przemienienie Pańskie
Imieniny obchodzą:
Jakub, Sława, Stefan
 

Gwałtowne protesty w Iranie. Nie żyje już ponad 200 osób

Data publikacji: 2019-12-03 12:00
Data aktualizacji: 2019-12-03 12:53:00
WIADOMOŚCI
Zdjęcie ilustracyjne fot. pixabay.com

Przynajmniej 208 osób zostało zabitych w Iranie w wyniku interwencji służb bezpieczeństwa wobec protestów, które wybuchły w połowie listopada po podwyżce cen paliwa.

 

Takie dane podało Amnesty International. Państwowe media nie potwierdziły raportu Amnesty, a misja Iranu w ONZ nie odpowiedziała na prośbę o komentarz. Iran nie opublikował żadnych statystyk dotyczących niepokojów, które rozpoczęły się 16 listopada i ogarnęły Republikę Islamską. Ceny minimalne benzyny subsydiowanej przez rząd wzrosły o 50 proc. Teheran zamknął dostęp do Internetu, blokując tym samym mieszkańcom kraju możliwość udostępniania swoich filmów i informacji, a także ograniczając dostęp do informacji z zewnątrz. - Widzieliśmy ponad 200 osób zabitych w bardzo krótkim czasie, w ciągu niecałego tygodnia - przekonuje Mansoureh Mills związany z Amnesty International. - To coś zupełnie bezprecedensowego w historii naruszeń praw człowieka w Islamskiej Republice - dodaje.

 

Obecne demonstracje są większe niż te z 2009 r. dotyczące spornych wyników wyborów prezydenckich. Wzrost cen benzyny spowodowany jest m.in. trudną  sytuacją gospodarczą. Irańczycy na początku tego roku zmagali się z atakiem na swoja walutę. Obłożeni są też nowymi sankcjami amerykańskimi z powodu rozbudowy programu nuklearnego. Od kilku miesięcy napięcia w całym Bliskim Wschodzie nasilają się, a Waszyngton obwinia za nie Teheran. Irańczycy starają się wywrzeć presję na Europę, by umożliwiła sprzedaż irańskiej ropy zagranicą, pomimo sankcji Waszyngtonu.

 

Według Amnesty International, do największej masakry, w związku z tłumieniem zamieszek, miało dojść na przedmieściach Shahriar w pobliżu Teheranu. Siły bezpieczeństwa miały strzelać do tłumu. Władze zabroniły rodzinom ujawniania informacji o zmarłych. Zmuszano ich do podpisania zobowiązań, iż nie będą rozmawiać z przedstawicielami mediów. Umarłych pospiesznie grzebie się w nocy. Wszystkiego dopilnowują służby. Siły bezpieczeństwa przeszukują także szpitale, gdzie mogli trafić pacjenci z ranami postrzałowymi lub innymi obrażeniami, odniesionymi w zamieszkach. Do tej pory aresztowano około 2 tys. osób.

 

Demonstracje rozpoczęły się po tym, jak władze podniosły minimalne ceny benzyny o 50 proc. do 15 tys. riali za litr. Chociaż kraj obfituje w surowce energetyczne - zajmuje m.in. czwarte miejsce na  świecie pod względem zasobów ropy naftowej – boryka się z licznymi problemami gospodarczymi. Szybko galopująca inflacja doprowadziła do deprecjacji riala. Jeszcze w 2015 r., by nabyć 1 USD trzeba było zapłacić 32 tys. riale. Dzisiaj ten przelicznik wynosi: 126 tys. riali za 1 USD.

 

Skala demonstracji pozostaje niejasna. Jeden z irańskich deputowanych zasugerował, że aresztowano ponad 7 tys. osób, chociaż najwyższy prokurator w Iranie zakwestionował tę liczbę, nie zdradzając jednak, ile osób zatrzymano.

 

W międzyczasie irańska delegacja przebywała w Pekinie. Chińczycy są jednym z największych odbiorców irańskich surowców. Rozmawiano o rozszerzeniu współpracy w celu pełnego i skutecznego wdrożenia umowy dot. ochrony ładu międzynarodowego opartego na prawie międzynarodowym – poinformowało China Radio International.W niedzielę, podczas wspólnej konferencji prasowej, chiński wiceminister spraw zagranicznych Ma Zhaoxu stwierdził w obecności irańskiego odpowiednika Seyyed Abbas Araghchi, że porozumienie JCPOA jest umową międzynarodową, a świat jest odpowiedzialny za jej utrzymanie. - JCPOA jest międzynarodowym osiągnięciem i mocarstwa światowe są odpowiedzialne za jej szanowanie, wdrożenie i zachowanie – mówił. Ma zaznaczył, że ​​multilateralizm i praworządność są niezbędne dla utrzymania JCPOA.

 

Prezydent USA Donald Trump zrezygnował z porozumienia nuklearnego, zawartego w 2015 r., w maju 2018 r. i wprowadził najostrzejsze jak dotąd sankcje wobec Iranu.

 

Źródło: tehrantimes.com, pbs.org

AS

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Szpulas
Jeśli nie wieś, kto to jest Magdo to się nie wypowiadaj. O szatanie też nie słyszałeś?
szpulas11
@Second :D mahdi?:D weż szpadelek i kop kochanieńki studnie w Sudan, Abo już te Diuny czytać przestań
Reakcjonista
Jak socjaliści rządzą na pustyni ... to wkrótce zaczyna brakować piasku:
Second
Jak zwykle generalizujecie i piszecie, że wszystkie najgorsze rzeczy na świecie, wojny, konflikty pochodzą od żydów, wprost lub w domyśle. Obejrzycie jeszcze dokument o Adolfa. On też był przekonany, że to niesprawiedliwe, że 80 % adwokatów i lekarzy byli żydami. Japonia, gdyby nie A to, walczyłaby jeszcze że 2 lata. Proszę poczytać, ilu Chińczykow zabili. A Iran czeka tylko na Mahdiego. Wtedy będą zabijać chrześcijan i żydów. Tak mają zapisane.
Stan
Teraz czas na tzw. umiarkowana opozycje ktorej USA dostarcza bron i druga Syria gotowa. Panstwo zniszcza bo koles z wiewiorka na glowie mial kaprys. Mysle jednak ze dni jego prezydentury sa policzone. Drugiej kadencji nie bedzie.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY