Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 28 STYCZNIA
Św. Tomasza z Akwinu, Doktora Kościoła Bł. Juliana Maunoir
Św. Tomasza z Akwinu,
Doktora Kościoła
Bł. Juliana Maunoir
Imieniny obchodzą:
Tomasz, Julian
 

Gwałtowne protesty w Iranie. Nie żyje już ponad 200 osób

Data publikacji: 2019-12-03 12:00
Data aktualizacji: 2019-12-03 12:53:00
WIADOMOŚCI
Zdjęcie ilustracyjne fot. pixabay.com

Przynajmniej 208 osób zostało zabitych w Iranie w wyniku interwencji służb bezpieczeństwa wobec protestów, które wybuchły w połowie listopada po podwyżce cen paliwa.

 

Takie dane podało Amnesty International. Państwowe media nie potwierdziły raportu Amnesty, a misja Iranu w ONZ nie odpowiedziała na prośbę o komentarz. Iran nie opublikował żadnych statystyk dotyczących niepokojów, które rozpoczęły się 16 listopada i ogarnęły Republikę Islamską. Ceny minimalne benzyny subsydiowanej przez rząd wzrosły o 50 proc. Teheran zamknął dostęp do Internetu, blokując tym samym mieszkańcom kraju możliwość udostępniania swoich filmów i informacji, a także ograniczając dostęp do informacji z zewnątrz. - Widzieliśmy ponad 200 osób zabitych w bardzo krótkim czasie, w ciągu niecałego tygodnia - przekonuje Mansoureh Mills związany z Amnesty International. - To coś zupełnie bezprecedensowego w historii naruszeń praw człowieka w Islamskiej Republice - dodaje.

 

Obecne demonstracje są większe niż te z 2009 r. dotyczące spornych wyników wyborów prezydenckich. Wzrost cen benzyny spowodowany jest m.in. trudną  sytuacją gospodarczą. Irańczycy na początku tego roku zmagali się z atakiem na swoja walutę. Obłożeni są też nowymi sankcjami amerykańskimi z powodu rozbudowy programu nuklearnego. Od kilku miesięcy napięcia w całym Bliskim Wschodzie nasilają się, a Waszyngton obwinia za nie Teheran. Irańczycy starają się wywrzeć presję na Europę, by umożliwiła sprzedaż irańskiej ropy zagranicą, pomimo sankcji Waszyngtonu.

 

Według Amnesty International, do największej masakry, w związku z tłumieniem zamieszek, miało dojść na przedmieściach Shahriar w pobliżu Teheranu. Siły bezpieczeństwa miały strzelać do tłumu. Władze zabroniły rodzinom ujawniania informacji o zmarłych. Zmuszano ich do podpisania zobowiązań, iż nie będą rozmawiać z przedstawicielami mediów. Umarłych pospiesznie grzebie się w nocy. Wszystkiego dopilnowują służby. Siły bezpieczeństwa przeszukują także szpitale, gdzie mogli trafić pacjenci z ranami postrzałowymi lub innymi obrażeniami, odniesionymi w zamieszkach. Do tej pory aresztowano około 2 tys. osób.

 

Demonstracje rozpoczęły się po tym, jak władze podniosły minimalne ceny benzyny o 50 proc. do 15 tys. riali za litr. Chociaż kraj obfituje w surowce energetyczne - zajmuje m.in. czwarte miejsce na  świecie pod względem zasobów ropy naftowej – boryka się z licznymi problemami gospodarczymi. Szybko galopująca inflacja doprowadziła do deprecjacji riala. Jeszcze w 2015 r., by nabyć 1 USD trzeba było zapłacić 32 tys. riale. Dzisiaj ten przelicznik wynosi: 126 tys. riali za 1 USD.

 

Skala demonstracji pozostaje niejasna. Jeden z irańskich deputowanych zasugerował, że aresztowano ponad 7 tys. osób, chociaż najwyższy prokurator w Iranie zakwestionował tę liczbę, nie zdradzając jednak, ile osób zatrzymano.

 

W międzyczasie irańska delegacja przebywała w Pekinie. Chińczycy są jednym z największych odbiorców irańskich surowców. Rozmawiano o rozszerzeniu współpracy w celu pełnego i skutecznego wdrożenia umowy dot. ochrony ładu międzynarodowego opartego na prawie międzynarodowym – poinformowało China Radio International.W niedzielę, podczas wspólnej konferencji prasowej, chiński wiceminister spraw zagranicznych Ma Zhaoxu stwierdził w obecności irańskiego odpowiednika Seyyed Abbas Araghchi, że porozumienie JCPOA jest umową międzynarodową, a świat jest odpowiedzialny za jej utrzymanie. - JCPOA jest międzynarodowym osiągnięciem i mocarstwa światowe są odpowiedzialne za jej szanowanie, wdrożenie i zachowanie – mówił. Ma zaznaczył, że ​​multilateralizm i praworządność są niezbędne dla utrzymania JCPOA.

 

Prezydent USA Donald Trump zrezygnował z porozumienia nuklearnego, zawartego w 2015 r., w maju 2018 r. i wprowadził najostrzejsze jak dotąd sankcje wobec Iranu.

 

Źródło: tehrantimes.com, pbs.org

AS

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Szpulas
Jeśli nie wieś, kto to jest Magdo to się nie wypowiadaj. O szatanie też nie słyszałeś?
szpulas11
@Second :D mahdi?:D weż szpadelek i kop kochanieńki studnie w Sudan, Abo już te Diuny czytać przestań
Reakcjonista
Jak socjaliści rządzą na pustyni ... to wkrótce zaczyna brakować piasku:
Second
Jak zwykle generalizujecie i piszecie, że wszystkie najgorsze rzeczy na świecie, wojny, konflikty pochodzą od żydów, wprost lub w domyśle. Obejrzycie jeszcze dokument o Adolfa. On też był przekonany, że to niesprawiedliwe, że 80 % adwokatów i lekarzy byli żydami. Japonia, gdyby nie A to, walczyłaby jeszcze że 2 lata. Proszę poczytać, ilu Chińczykow zabili. A Iran czeka tylko na Mahdiego. Wtedy będą zabijać chrześcijan i żydów. Tak mają zapisane.
Stan
Teraz czas na tzw. umiarkowana opozycje ktorej USA dostarcza bron i druga Syria gotowa. Panstwo zniszcza bo koles z wiewiorka na glowie mial kaprys. Mysle jednak ze dni jego prezydentury sa policzone. Drugiej kadencji nie bedzie.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY