Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PIĄTEK 18 WRZEŚNIA
Św. Stanisława Kostki
Św. Józefa z Kupertynu
Św. Stanisława Kostki
Św. Józefa z Kupertynu
Imieniny obchodzą:
Stanisław, Irena, Stefania, Józef
 

Harcerski zlot czy odlot od wartości? Trwa walka o duszę harcerstwa

Data publikacji: 2018-10-08 07:00
Data aktualizacji: 2018-10-08 17:27:00
OPINIE
Fot. Lukasz Dejnarowicz / FORUM

Serce się raduje widząc, że mamy tak wspaniałą młodzież. Tym bardziej żal, że pewna część zajęć na zlocie Związku Harcerstwa Polskiego Gdańsk 2018 zaprzeczała wartościom chrześcijańskim i skautowym. Ktoś tę piękną młodzież chce nam skraść. Organizatorzy dopuścili do udziału w zlocie, przeprowadzanym w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, ludzi którzy z wartościami „Bóg, Honor, Ojczyzna”, delikatnie mówiąc, niewiele mieli wspólnego  - mówi ksiądz Aleksander Dobroński, duszpasterz harcerzy i proboszcz parafii św. Faustyny w Białymstoku.

 

Wraz z grupą harcerzy z terenu województwa podlaskiego uczestniczył ksiądz w Zlocie Związku Harcerstwa Polskiego Gdańsk 2018, który odbywał się w dniach od 7 do 15 sierpnia. Co spowodowało, że musieliście z tego zlotu, mówiąc wprost, „ewakuować”?

Kiedy przyjechaliśmy na miejsce zlotu, zaraz na początku, atmosfera była normalna. To znaczy wspaniały widok tysięcy młodych ludzi, którzy chcą realizować dobre zasady przekazane im przez Roberta Baden Powella i Andrzeja Małkowskiego. Łatwo dało się wyczuć wśród harcerzy pozytywną energię. Harcerski śpiew, radość i szlachetne uczynki np. akcja oddawania krwi dla potrzebujących. Serce się raduje widząc, że mamy tak wspaniałą młodzież. Tym bardziej żal, że pewna część zajęć na zlocie zaprzeczała wartościom chrześcijańskim i skautowym. Ktoś tę piękną młodzież chce nam skraść. Organizatorzy dopuścili do udziału w zlocie, przeprowadzanym w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, ludzi którzy z wartościami „Bóg, Honor, Ojczyzna”, delikatnie mówiąc, niewiele mieli wspólnego. 

 

Kogo ksiądz ma na myśli?

Między innymi słynnego prezydenta Słupska, który nie ukrywa swojej orientacji seksualnej. Przemawiał on do harcerzy i to, według organizatorów, miała być dla nich jakaś atrakcja. Była też jedna pani profesor, która otwarcie walczy z Kościołem. Młodzież harcerska była zapraszana do tzw. namiotu dla każdego, w którym niby miała panować otwartość na innych. Zachęcano harcerzy, aby rozmawiali z muzułmaninem, gejem, osobą transseksualną albo ateistą. Niektóre zajęcia na zlocie prowadziły aktywistki feministyczne, które propagują antykoncepcję i aborcję. Dziwiłem się widząc w sklepach rozmieszczonych na terenie zlotu, obok towarów naprawdę potrzebnych, mnóstwo prezerwatyw. Czy takie akcesoria są rzeczywiście niezbędne druhom na obozie?     

 

Czy zna ksiądz przypadki homopropagandy wdzierającej się w harcerskie szeregi?  

Była ona obecna na zlocie „Gdańsk 2018”. Również jeden z moich kolegów księży opowiadał mi o harcerskim rajdzie, którego organizatorzy prezentowali 10 - letnim dzieciom filmy z scenami całujących się chłopców. Dzieci były przestraszone i nie dziwię się, bo takie gorszenie „najmniejszych”, nawet dorosłego może przerazić.

 

Skąd tak duże działania propagandowe ruchów neoliberalnych wśród harcerstwa?

Najwyraźniej trwa wojna o umysły najmłodszego pokolenia Polaków. Propagandystom ruchów neoliberalnych nie podoba się postawa tych młodych naszych rodaków, którzy swoimi idolami czynią Witolda Pileckiego, Niezłomnych czy Powstańców Warszawskich. Nawet jeden z „ważniejszych” w Polsce druhów, powiedział, że „trzeba od nowa uczyć harcerzy patriotyzmu, bo teraz panuje nacjonalizm i faszyzm”.

 

Przez wpuszczanie w harcerstwo szkodliwych, antychrześciajńskich nurtów myślenia, rodzice mogą bać się teraz posyłać swoje pociechy do organizacji skautowskich. Czy byłoby to słuszne postępowanie?

 

Te obawy mają swoje racjonalne podstawy, więc się im nie dziwię. Natomiast do rodziców, którzy mają już swoje dzieci w harcerstwie, chciałbym zaapelować, aby zainteresowali się jakie wartości przekazuje się im w czasie zbiórek.

 

Trzeba jednak również uważać żeby, jak się to mówi, „nie wylewać dziecka z kąpielą” i nie przekreślać całego ruchu skautowskiego, w którym wzrósł nie jeden wielki człowiek. Harcerstwo to przecież szkoła wartości i bogata tradycja…

To prawda. Związek Harcerstwa Polskiego w tym roku obchodzi 100 – lecie istnienia. „Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętną pomoc bliźnim...” - to słowa przysięgi harcerskiej. Tradycja harcerska to piękny przykład pracy nad charakterem, osobowością w oparciu o zdrowe relacje międzyludzkie. To nauka oparta na Dekalogu, który kształtuje serce człowieka. A na koniec powiem: młodzi, wybierajcie prawdziwe wartości i wszyscy pamiętajmy, że harcerstwo to piękna przygoda i szkoła życia, więc nie można dopuścić, żeby te ideały zostały zniszczone.

 

Dziękuję za rozmowę

Adam Bałous

 

Protest przeciw działaniom ZHP można podpisać TUTAJ.

 

Czytaj także:

 

Ideologiczna indoktrynacja na harcerskim zlocie. Czy ZHP marzą się tęczowe szeregi?

Homoseksualizacja pod pozorem wychowania religijnego? Skandaliczna harcerska broszura

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Katarzyna
Dzieje się trochę dziwnych rzeczy u nas w ZHP, ale warto przypomnieć, że znaczna większość działań ogólnozwiązkowych (imprez i wydawanych propozycji programowych) ma charakter, no właśnie, propozycji. To znaczy, że drużynowy nie musi tachać swojwj drużyny w takie działania. W środowisku (hufcu),w którym prowadzę drużynę mamy dość jasny pogląd na działania proponowane przez GK i Chorągiew i po prostu nie vierzemy w nich udziału. Nie byłam na Zlocie (jakoś mnie tam nie ciągnęło) i nie wiem jak to dokładnie wyglądało ale czy przypadkiem nie było tak, że te zajęcia (czy wykłady) Biedronia, Środy i reszty wesołej ferajny nie były narzucane? Na koniec dodam, że bez obaw, mamy wśród kadry instruktorskiej ludzi, którzy nie ukegają lewicowej indoktrynacji.
Sara
Zapraszamy do ZHRu! :)
Jan
Właśnie dlatego, że Lubelszczyzna kreuje się na zasadzie my jesteśmy tacy święci, a reszta kraju to grzesznicy, ta reszta kraju ma w głębokim poważniu Lubelszczyzne.
bb
PO i Nowoczesna od dawna przejmuje harcerstwo. Widać to na przykładzie Białegostoku. Widzą to wszyscy oprócz polityków którzy dbają tylko o swoje korzyści.Dobra zmiana tylko dla tych co zawsze.
Rys
"I w czasie trwania tej ewidentnej indoktrynacji nie znalazł się ani jeden "drużynowy", który wziął swoich i pojechał do domu" (Andrzej B.R.) To tylko jeden ze skutków "wyzwolenia" przyniesionego przez Mazowieckeigo, Wałęsę i innych. Wtedy też nie znalazla się ani jedna Kassandra, ani jeden Laokoon z ostrzeżeniem: "Timeo Danaos et dona ferentes", "Przeklęty, kto wziął wolność z ręki Moskwicina". Teraz, nacokolwiek spojrzysz, widzisz zgorszenie.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY