Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
10   KWIETNIA   2020 r.
Św. Fulberta, biskupa
Św. Michała de Sanctis
Św. Fulberta, biskupa
Św. Michała de Sanctis
Wielki Piątek
Imieniny obchodzą:
Makary, Michał
 
Polonia Christiana nr 13       TEMAT NUMERU: BÓG, HONOR, OJCZYZNA
Adam Kowalik

Historia szablą pisana

Historia szablą pisana

Niewiele polskich instytucji może się poszczycić równie długą i piękną tradycją, co nasza armia. Jako równolatka naszej państwowości zapisała chlubne karty w każdym rozdziale narodowej historii.

Moment przekształcenia państwa Polan w Polskę stanowi jednocześnie datę narodzin polskiej armii – wojsko plemienne stało się wówczas siłami zbrojnymi nowego państwa. O sprawności wojska pierwszych Piastów najdobitniej świadczy dzieło łączenia państewek plemiennych w jeden organizm oraz zwycięskie wojny z sąsiadami. Drużyna Mieszka I potrafiła sobie poradzić w roku 963 z najazdem Wieletów pod wodzą Wichmana, w roku 972 pobić pod Cedynią margrabiego Hodona, a Bolesławowi Chrobremu dostarczyć sprawnego narzędzia, dzięki któremu mógł prowadzić aktywną politykę zagraniczną, a nawet rzucić wyzwanie cesarzowi niemieckiemu Henrykowi II.
Drużyna pierwszych Piastów przypominała współczesną armię zawodową. Wojowie książęcy przez cały czas pozostawali do dyspozycji władcy, od niego otrzymywali wyposażenie i żywność. Z czasem – obdarowywani przez suwerena ziemią – przekształcali się w szlachtę.

Niestety, rozdrobnienie dzielnicowe i kłótnie Piastowiczów pociągnęły za sobą obniżenie potencjału militarnego Polski.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj