Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 22 LUTY
Św. Małgorzaty z Kortony
Św. Małgorzaty z Kortony
Katedry św. Piotra Apostoła
Imieniny obchodzą:
Honorata, Marta
 

Historyczna chwila. Boris Johnson podpisał umowę o wyjściu z Unii Europejskiej

Data publikacji: 2020-01-24 21:00
Data aktualizacji: 2020-01-24 21:12:00
WIADOMOŚCI
Boris Johnson. Ben Shread [OGL 3 (http://www.nationalarchives.gov.uk/doc/open-government-licence/version/3)]

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson poinformował o złożeniu podpisu pod umową o wyjściu jego kraju z Unii Europejskiej. Tę chwilę określił jako „fantastyczny moment” i potwierdził, że Wielka Brytania opuści Wspólnotę w nocy z 31 stycznia na 1 lutego bieżącego roku.

 

Umowa o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej została podpisana w gabinecie premiera przy Downing Street. Boris Johnson podkreślił, że Brexit będzie pozytywną zmianą w Wielkiej Brytanii, a sam moment podpisu dokumenty kończy lata „kłótni i podziału” wśród polityków i opinii publicznej. Premier dodał, że teraz czas na rozmowy na temat przyszłych relacji pomiędzy Londynem a Brukselą, które przybiorą teraz nieco inną formułę.

 

„Możemy teraz iść naprzód jako jeden kraj – z rządem skoncentrowanym na dostarczaniu lepszych usług publicznych, większych możliwości i uwolnieniu potencjału każdego zakątka naszej wspaniałej Wielkiej Brytanii, przy jednoczesnym budowaniu silnych nowych relacji z Unią Europejską jako przyjaciółmi” – powiedział premier.

 

Dokument został wcześniej podpisany przez przewodniczącego Rady Europejskiej – Charlesa Michela oraz szefową Komisji Europejskiej – Ursulę von der Leyen. „Rzeczy nieuchronnie się zmienią, ale nasza przyjaźń pozostanie. Rozpoczynamy nowy rozdział jako partnerzy i sojusznicy” – stwierdził Michel. „Właśnie podpisaliśmy z Charlesem Michelem umowę o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE, otwierając drogę do jej ratyfikacji przez Parlament Europejski” – napisała na Twitterze von der Leyen.

 

Dokument podpisany przez polityków ma prawie 600 stron i zawiera porozumienia dotyczące praw obywatelskich, zobowiązań finansowych Wielkiej Brytanii w wysokości 33 miliardów funtów, a także ustalenia dotyczące utrzymania otwartej granicy na wyspie Irlandii.

 

Komisja Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego poparła porozumienie 23 głosami. Przeciwko było trzech europosłów. Tym samym ustanowiono ostateczny akt, który w przyszłym tygodniu będzie głosowany przez Parlament Europejski celem ratyfikacji. Wielka Brytania opuści Unię Europejską w nocy z 31 stycznia na 1 lutego, ale do końca 2020 roku pozostanie w jednolitym rynku UE i unii celnej. Nie będzie jednak reprezentowana w żadnym organie decyzyjnym.

 

Boris Johnson komentując porozumienie powiedział, że nie skorzysta z możliwości wystąpienia o przedłużenie okresu przejściowego. Premier powiedział, że 11 - miesięczny okres dostępny bez dalszego przedłużania to „wystarczający” czas na osiągnięcie porozumienia w sprawie kompleksowej umowy.

 

 

Źródło: The Guardian

WMa

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
u
@some1,@socrates: Na pewno nie pod rządami Dudy i PiS. Oni są za UE. System ne pozwoli.
socrates
Czas na Polskę...
some1
No to czas na nas!!!
Arvena
W końcu dobre wiadomości! Nic tak dobrze nie wyszło herr Tusk jak WB! Teraz kolej na Polexit. Nie można wiecznie bałwochwalczo zginać kolan przed brukselką!
Anna
Brawo! Nareszcie! Wielka dawka nadziei dla wszystkich zdegustowanych eurokołchozem!!!
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY