Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
WTOREK 20 SIERPNIA
Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
Imieniny obchodzą:
Bernard, Samuel, Sobiesław
 

Historyk sztuki proponuje przebudowę katedry Notre-Dame. Zamiast iglicy…minaret

Data publikacji: 2019-04-24 08:00
Data aktualizacji: 2019-04-24 14:22:00
WIADOMOŚCI
fot. Pufacz/wikimedia.commons

To nie żarty. Historyk sztuki Tom Wilkinson na łamach magazynu „Domus” przekonuje, że doskonałym rozwiązaniem będzie wybudowanie w miejscu zniszczonej pożarem iglicy katedry Notre-Dame „pełnego wdzięku minaretu”.

 

Zdaniem brytyjskiego historyka, budowa minaretu byłaby doskonałym upamiętnieniem ok. 100 Algierczyków zabitych podczas ulicznych protestów w Paryżu w 1961 roku. - Co z około 100 Algierczykami, którzy zostali zabici przez francuską policję w trakcie protestu przeciwko wojnie algierskiej w 1961 roku? Wielu z nich wrzucono do Sekwany u stóp Notre Dame. Te ofiary państwa mogłyby zostać upamiętnione przez zastąpienie iglicy Viollet-le-Duc’a - dlaczego nie? - pełnym wdzięku minaretem – przekonuje Wilkinson.

 

Dla autora propozycji, budowa minaretu wpisywałaby się w szerszy plan ukazania piękna „politycznej prawdy”, której świątynią mogłaby stać się przebudowana katedra. – Jeszcze piękniejsza przebudowa, w tym kontekście może oznaczać przekształcenie Notre-Dame w miejsce pamięci pokoleń wieśniaków, którzy zostali wykorzystani do jej budowy, czy heretyków zamordowanych przez ich pracodawcę. Skoro barbarzyństwo jakiego dowodem jest ten budynek nas nie rusza, cóż stoi na przeszkodzie zbudowania monumentu będącego świadectwem bardziej aktualnej prawdy politycznej? – wyjaśnia.

 

Wilkinson proponuje także odbudowę katedry w myśl jakobińskich ideałów z czasów Rewolucji Francuskiej. – Dla nich piękno prawdy, jakim było objawienie rozumu przewyższało objawienie boskie zaklęte w kamieniu – przekonuje. W 1793 roku katedra została zamieniona w Świątynię Rozumu ku czci Najwyższej Istoty. Budynek został splądrowany i zbezczeszczony; figury 28 biblijnych królów zostały pozbawione głów. Początkowo jakobini planowali całkowite wyburzenie katedry, z braku technicznych możliwości ograniczyli się do częściowych zniszczeń oraz przekształcenia budynku w magazyn.

 

Źródło: wpolityce.pl / domusweb.it

PR                 

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
okirec
Temu "osobnikowi" się raczej rozum nie objawił! O jaką prawdę i wiedzę temu typkowi chodzi? Czy tą objawioną mądrością są może z dobrobytu doszczętnie ogłupieni faceci i kobiety którzy kompletnie zidiocieli i przebierając się w kogoś kim nie są, każą wszytkim tytułować się na przekór własnej płci kobietą lub mężczyzną...To prawdę mondrość nieskończona Liedy do faceta mówi się pani a do kobiety pani!!! A pseudo mądrość zabrania ich leczenia!!! Bredzi coś o zamknięciach w obcym ciele... Kiedy p8dobny wariat ciągnąc za sobą na sznurku aufgrund do zębów,mówiąc że to pies Azor są przymuszani do terapii nawet w brew ich woli w separacji i pod zamknięciem!!! Ja nie widzę tu różnicy!!!
zbigniew
co w tym dziwnego skoro urobiony motloch akceptuje i wybiera na poslow parlamentu dewiantow sodomitow np warszawiacy itp lub zdziczali nauczyciele
ena
I cóż w tym dziwnego? Parę lat wstecz,wielkopostne rekolekcje w katedrze Notre Dame, wygłaszał rabin. Ktoś go tam przecie zaprosił i nie był to Robespierre ani inny Napoleon.
Emilia
Historyk sztuki nie mógłby czegoś takiego zaproponować na serio. To raczej angielski sarkazm. Sama jestem historykiem sztuki i ręczę za etykę moich konfratrów
Akwin
To zabawne, że istnieją jeszcze ludzie wierzący w zmuszanie "wieśniaków" do budowy katedr, masowe palenie heretyków na stosie przez Kościół czy pozytywy rewolucji francuskiej. Można śmiało powiedzieć, że poziom edukacji pikuje w zastraszającym tempie.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY