Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
WTOREK 07 KWIETNIA
Św. Jana Chrzciciela de la Salle
Św. Jana Chrzciciela de la Salle
Imieniny obchodzą:
Donat, Herman, Klara, Rufin
 

Hiszpania: szybkie testy zakupione w Chinach są bezużyteczne. Nie rozpoznają zakażenia

Data publikacji: 2020-03-26 20:00
Data aktualizacji: 2020-03-27 00:42:00
WIADOMOŚCI
Fot. Susana Vera/Reuters

Szybkie testy na obecność koronawirusa w organizmie, które hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia zakupiło w Chinach, są w zasadzie bezużyteczne. Okazuje się bowiem, że ich czułość jest na niezwykle niskim poziomie. Oznacza to, że w większości przypadków nie są w stanie wykryć zakażenia.

 

Stowarzyszenie Chorób Zakaźnych i Mikrobiologii Klimatycznej stwierdziło, że zakupione niedawno chińskie szybkie testy na obecność koronawirusa, nie będą mogły być skutecznie używane w walce z pandemią. Powodem jest ich niska czułość sięgająca poziomu około 30 proc. Aby testy były skuteczne i wykrywały zakażenie, wskaźnik czułości powinien wynosić 80 proc. Te informacje zostały potwierdzone podczas badań osób, u których wcześniej wykryto zakażenie. Chińskie testy zastosowane przez chorych na COVID-19, nie wykazały zakażenia.

 

Aż 640 tys. testów zakupionych przez hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia zostało wyprodukowanych przez firmę Bioeasy z siedzibą w Shenzhen. Ich czułość powoduje, że w większości przypadków, test nie jest w stanie potwierdzić zakażenia koronowirusem. Jeden z mikrobiologów, który analizował chiński test wprost powiedział redakcji „El Pais”, że „przy tej wartości, stosowanie tych testów nie ma sensu”. Ostatecznie zdecydowano, że w zaistniałej sytuacji, testy nie będą używane do badania obecności koronawirusa w organizmie. Wobec tego, lekarz wciąż będą korzystać z testów PCR. Stosowna informacje została już zaakceptowana przez Instytut Zdrowia Carlosa III, działający pod nadzorem Ministerstwa Zdrowia.

 

Niepokojąca sytuacja została skomentowana przez Ambasadę Chińskiej Republiki Ludowej w Madrycie. W komunikacie podkreślono, że testy były produkowane przez firmę, która nie posiada oficjalnego, rządowego zezwolenia na produkcję i sprzedaż tego typu produktów medycznych. „Ministerstwo ds. Handlu Chin przekazało Hiszpanii listę firm posiadających licencje handlowe, na której nie widniała firma, u której dokonano zakupu” – stwierdzono.

 

Testy wykrywania koronawirusa stosowane obecnie w hiszpańskich szpitalnych laboratoriach mikrobiologicznych opierają się na technice molekularnej zwanej PCR, która wykrywa RNA wirusa w próbce wysięku nosowo-gardłowego. Hiszpańskie media wskazują, że jest to pracochłonna technika, która wymaga specjalnego sprzętu. Wyniki testów są znane po około 4 godzinach od rozpoczęcia procedury.

 

 

Źródło: elpais.com, forsal.pl

WMa

 

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Oburzona
Tylko głupcy albo ludzie podli handlują ze zbrodniarzami KPChin
Czytelnik
@Tomy testy na koronowirusa są swoiste, jak jest wątpliwość zawsze można korzystać ze starego testu który trwa 2dni.
ProBro
Seoją drogą podziw dla Chin że całkowicie "znikneli" u siebie wirusa, dla Iranu za ponad 10 tys wyleczonych lider światowy o kilka dlugosci przescigający innych i Rosji z Białorusią za skuteczne niewpuszczenie do siebie wirusa. I weź tu wierz w te wszystkie statystyki...
Tomy
Co chwilę pojawiają się pytania specjalistów co testują testy i jaką mają skuteczność. Na ten temat panuje zmowa milczenia. Wszystkie testy dostępne obecnie są niezweryfikkowane, bez procedur. Nie mówiąc o tym że pojawiają się pytania czy aby te testy nie identyfikują innych wirusów. Brak też danych o przyczynach śmierci osób które rzekomo miały wirusa.
ProBro
Istnieje cos takiego jak specyfikacja techniczna produktu na ktorej na pewno jest okreslona minimalna skuteczność testów dlatego Hiszpanie mają otwartą drogę do reklamacji i żądania gugantycznego odszkodowania. Wladze ChRL doskonale to wiedzą i dlatego umywają ręce. Z Chinczykami trzeba uważać, wszystko napiszą żeby zrobić sprzedaż. Przyklad z mojego zycia: importowalismy kiedys ekstrakt roslinny dla dzego producenta suplementów z Polski. Czystość w specyfikacji min 99,5%. Klient przebadał i okazało się że substancji czynnej jest 2,5%. Jak mogli tak perfidnie sklamac w dokumencie dot. produktu? Ano zrobili sobie swój wzorzec tego ekstraktu gdzie subst. czynnej bylo 2,5% dlatego w specyfikacji mogli napisać czystosc min 99,5% gdzie wzorzec te 2,5% to 100%..
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY
KALENDARIUM

7 kwietnia