Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
04   KWIETNIA   2020 r.
Św. Izydora, Doktora Kościoła
Św. Platona
Św. Izydora, Doktora Kościoła
Św. Platona
Pierwsza Sobota
Imieniny obchodzą:
Benedykt, Mira, Wacław
 
Polonia Christiana nr 14       DOSSIER
Grzegorz Kucharczyk

Hiszpańskie antemurale Christianitatis

Hiszpańskie antemurale Christianitatis

Katolicki Król Hiszpanii Jan Karol własnoręcznym dobrowolnym podpisem sankcjonuje dzieciobójcze prawo socjalistycznego premiera Zapatero – czyż trzeba ­lepszego dowodu, że ów Burbon niewiele przejmuje się tradycją i zobowiązaniem stojącym za tytulaturą? Ale przecież to nie jedyny dowód. W roku 2007 ten sam Jan Karol, któremu po Domu Habsburgów przypadł zaszczyt bycia Suwerenem Orderu Złotego Runa, jednego z najdostojniejszych, rycerskich odznaczeń chrześcijańskiego ­Zachodu, odznaczył nim króla… Arabii Saudyjskiej – władcę państwa, w którym na ­porządku dziennym trwa prześladowanie chrześcijan wszystkich denominacji. Stosowność tego aktu można porównać jedynie z przypięciem przez Edwarda Gierka na piersi ­sowieckiego genseka Leonida Breżniewa Krzyża Wielkiego Orderu Virtuti Militari.

 

Przykład hiszpańskiego monarchy pokazujący niegodność spadkobiercy wielkich tradycji stanowi wyraźny dowód uzurpacji, dając przy tym (niechcący?) efekt ośmieszania. Przykład to tym bardziej bolesny, że dotyczy kraju mogącego ze wszech miar zasłużenie nosić miano antemurale Christianitatis.

Właściwie cała historia Hiszpanii (czy konkretniej: hiszpańskich królestw) jest zapisem walki, nieustępliwej, wielowiekowej, okupionej licznymi ofiarami o katolickie oblicze tego kraju. Wszystko tu kosztowało drogo i nic nie zostało dane raz na zawsze. Ale dzieje te pokazują coś jeszcze: to mianowicie, że katolickie oblicze krajów za Pirenejami tworzyli nie tylko wielcy pasterze Kościoła, uczeni tomiści z Salamanki, ale również wielcy królowie i rycerze – od Hermenegilda i Rekkareda, poprzez Pelayo, Cyda i Ferdynanda Kastylijskiego, po Izabelę Kastylijską i Ferdynanda Aragońskiego oraz Filipa II.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj